Kuralları ve Camileri Açıkladı
27.5.2020 02:57:00

Tavşanlı Müftülüğü Cuma Namazı İçin; Kuralları ve Camileri Açıkladı

Tavşanlı Müftülüğü, 29 Mayıs Cuma Günü Tavşanlı ilçe, belde ve köylerde, Coronavirüs Tedbirleri kapsamında belirlenen güvenlikli camileri mahallere göre belirledi. Her köyde ve mahallede, uygun olan camiler ve alanlar açıklandı. 

Ayrıca: Cuma Namazında, dikkat edilmesi gereken konular da açıklandı. 


Camilerde Cemaatle Namaz Kılma Kapsamında Dikkat Edilecek Hususlar ve Alınacak Tedbirler:

1) Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

2) Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız (65 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşlarımız) ile hastalık belirtileri taşıyanlar namazlarını evlerinde kılmaya devam edeceklerdir.

3) Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek camiye gelinecektir.

4) Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi/bez maske kullanması zorunlu olacak, maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir. (Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacaktır.)

5) Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir.

6) Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri gerekmektedir. Cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlarımıza seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecektir.

7) Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır vb. yaygılar kullanılmayacaktır.

8)Cami ve mescit girişlerinde ve cami/ibadet alanı olarak belirlenecek yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi zorunlu olacaktır.

9) Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetleri evde kılınacak ve tesbihatta evde yapılacaktır.

10) Cemaat fiziksel temastan uzak duracak (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına riayet edecektir.

11) Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecektir.

12) Cami önlerinde dilencilere karşı alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarılacak ve özellikle cuma namazı sonrasında sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak vb. ürün satışına izin verilmeyecektir.

13) Valilik ve müftülüklerce belirlenen yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde ve uygun görülen alanlarda Cuma Namazı kılınabilecektir.

14) Camilerin kapalı alanları cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.

15) Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecektir. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması sağlanacaktır.

16) Cemaat namaz kılınacak yerlere sosyal mesafeyi sağlayacak bir düzen dâhilinde (namaz kılınacak alanın her yönünden birer metre mesafe boş kalacak şekilde) alınacak namaz kılınacak alanlara belirlenen kapasite üzerinde cemaatin girmesine izin verilmeyecektir. Kamuoyuna önemle duyurulur.

Belde ve Şehir Merkezinde, Cuma namazı için belirlenen camiler ve alanlar da şunlar: 

Balıköy Beldesinde Her Mahalle kendi mahalle camisinde Cuma namazı kılabilecek. 

Kuruçay Beldesinde; Kuruçay beldesi camisinde ve Güzelyurt camisinde Cuma namazı kılınabilecek.

Tepecik Beldesinde; Çatmacık Camii, merkez camii, Çolak Camii, Yukarı Camii’lerinde  Cuma namazı kılınacak. 

Tunçbilek Beldesinde; Her mahalle kendi camisinde namaz kılabilecek. 

Tavşanlı’da 51 Adreste Cuma Namazı Kılınacak, Mahalleler için belirlenen alanlar ve Camiler Şöyle : 

15 TEMMUZ ŞEHİTLER Camisi- Tavşanlı MYO, AĞALAR Camisi -Yeni Mahalle, ARİFAĞA Camisi- Yeni Mahalle,  ARSLANBEY Camisi -Yeni Mahalle,  FATİH Camisi -Bağlık Mahallesi,  BEDİR Camisi -Dağçeşme Mahallesi ,  BEREKET Camisi- İstasyon Mahallesi,   YENİ Cami - Beyköy Mahallesi,  BEYKÖY Camisi -Beyköy Mahallesi,  ÇAĞRI Camisi- Yıldırım Beyazıt Mahallesi,  ÇARDAKLI Camisi - Çardaklı Mahallesi,  ÇAVUŞ Camisi - Ulucami Mahallesi, ÇIRÇIR ÇEŞME Camisi - Çırçırçeşme Mahallesi,  ÇUKURKÖY Camisi - Çukurköy Mahallesi ,  M.ERASLAN Camisi - Çukurköy Mahallesi, YENİ Camisi -Çukurköy Mahallesi   ESENTEPE Camisi - Çukurköy Mahallesi,  DAĞÇEŞME Camisi -Dağçeşme Mahallesi , DEDELER Camisi-Dedeler Mahallesi,  GALERİCİLER SİTESİ Camisi - Kavaklı Mahallesi,  HACIVEYİS Camisi -İstasyon Mahallesi,  HAKKIEFENDİ Camisi - Yeni Mahalle,   HANIMÇEŞME Camisi - Hanımçeşme Mahallesi , HASTANE Camisi - Durak Mahallesi,   HİRANUR Camisi -Subaşı Mahallesi ,  HZ.HAMZA Camisi -Hanımçeşme Mahallesi ,  İMAM-HATİP Camisi -Ulucami Mahallesi,  KARAKOVA Camisi- Karakova Mahallesi,  KAVAKLI Camisi -Kavaklı Mahallesi , KİLLİK Camisi -Yıldırım Beyazıt Mahallesi, KURTULUŞ Camisi - Yıldırım Beyazıt Mahallesi , KÜKÜRTLÜ Camisi- Durak Mahallesi,  MEVLANA Camisi- Hanımçeşme Mahallesi, MOYMUL MH.YK. Camisi- Moymul Mahallesi, MUSA Camisi -Yıldırım Beyazıt Mahallesi, MÜLAYİM Camisi - Durak Mahallesi,   NİSELER Camisi- Moymul Mahallesi,  ÖMERLER Camisi -Ömerbey Mahallesi,  BEKE Camisi -Ömerbey Mahallesi,  SUBAŞI Camisi -Subaşı Mahallesi,  SULTAN SELİM Camisi -Yeni Mahallesi, ULU Cami - Ulucami Mahallesi,   YAVUZ SELİM Camisi -Dağçeşme Mahallesi ,  YEŞİL Cami- Yıldırım Beyazıt Mahallesi,  YUNUS EMRE Camisi -Yeni Mahalle 

CUMA NAMAZI KILINACAK AÇIK ALANLARIN LİSTESİ 

ADA STADI  , ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BAHÇESİ, ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ BAHÇESİ,  MOYMUL ORTAOKULU BAHÇESİ , ATATÜRK İLKOKULU BAHÇESİ


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat