Küçükbaş Hayvan Projesi Başladı
17.6.2021 17:36:00

Küçükbaş hayvan üretiminin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırma projesi ile ilgili bölgesel sanal çalıştay düzenlendi.

Bölgesel bir sanal çalıştayda, küçükbaş hayvan üretiminin etkinliğini artırmayı ve sera gazı emisyon yoğunluğunu azaltmayı amaçlayan bir FAO projesinin lansmanı  gerçekleştirildi. Türkiye tarafından finanse edilen proje, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan'daki verimli küçük ruminant üretim sistemleri hakkındaki bilgileri artırmak için tasarlanmıştır.

Proje 2024 yılının sonuna kadar sürecek ve SDG 1 (Yoksulluğa Hayır), SDG 2 (Sıfır Açlık), SDG 13 (İklim Eylemi) ve SDG 15 (Ömür boyu) dahil olmak üzere çeşitli Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SDG'ler) gerçekleştirilmesine katkıda bulunuyor.  ).

Çalıştayın açılışını TC Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Sağlığı ve Üretim Sorumlusu ve projenin Baş Teknik Sorumlusu Eran Raizman ve Hayvancılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok yaptı. 

Küçükbaş hayvan  üretiminin gelişmekte olan ülkeler için özel önemini vurgulayan Gutu, projenin küçük   sürdürülebilir üretimini etkileyen çoklu kısıtlamaları ele aldığını kaydetti. Demirok, projenin yararlanıcı ülkelerdeki çiftçilere teknik destek ve uzmanlık sağlayarak alt bölgede küçükbaş hayvan üretiminin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacağını vurguladı. Demirok, projenin kırsal kesimdeki kadınları güçlendireceğine de dikkat çekti.

Bu açılış konuşmalarının ardından Eran Raizman projeyi tanıttı ve katılımcılara amacını açıkladı. Eski hayvancılık, besleme ve yetiştirme uygulamaları, hayvan hastalıkları ve sınırlı otlatma kaynakları gibi küçük geviş getiren hayvan üretimini etkileyen darboğazlar üzerinde ayrıntılı olarak durdu. Ayrıca, Çiftçi Tarla Okulları ve teknoloji transferi gibi bu sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olan belirli FAO yaklaşımlarından bahsetti. FAO Hayvancılık ve Hayvan Sağlığı Uzmanı Yuriy Nesterov, yararlanıcı ülkelerdeki küçükbaş hayvan üretimine ilişkin mevcut uygulamaları yansıtarak projenin beklenen katkılarını ortaya koydu.

Çalıştay katılımcıları ayrıca yedi yararlanıcı ülkede küçükbaş hayvan üretiminin mevcut durumu ve ilgili faaliyetler hakkında bilgi edinme fırsatı buldular. Daha sonra, yararlanıcı ülkelerdeki proje hedefleriyle ilgili en iyi uygulamalara ve küçük ölçekli çiftçilere bilgi aktarımı ele alındı.

Küçükbaş hayvanlara yönelik saha çalışmaları, Balıkesir ilinde bir hayvancılık kooperatifinin kadın üyelerinin eğitimi ile yakında başlayacak.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat