Küçük Sanayide Büyük Vizyon
19.6.2013

Sanayi Sitesi için Bugüne kadar Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Sanayi Sitesi için Bugüne kadar Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

 

Bizim 2008-2009 yıllarında genel kurulumuz olduğu zaman sanayi de rezerv arsalarımız var. Esnafımıza ait oraların işletilmesi mümkün değildi. Niçin, mümkün değildi; Tavşanlı’ da sanayiye uygun olmayan işyerlerinde iş yapılmaktadır. Kuruçay sanayi dediğimiz yer ticaret merkezi sanayi değil,  daha önce belediyeler buraya ruhsat vermedi ancak sanayi ile iştigal edilmesine de göz yumdu. Esasında burası sanayi değil. Ticaret merkezi, sanayi bizim Çukurköyde ki küçük sanayi sitesi yapı kooperatifinin yapmış olduğu küçük sanayi bizim esas yerimizdir. Bunun etrafında 466 tane rezerv arsamız var. Biz bunları iş yerine çevirmek için uğraştık ancak muvaffak olamadık. 2009 yılında ki genel kurulumuza Belediye Başkanımız Mustafa Güler geldi. Genel kurulumuzda yaptığı konuşmada  şunu söyledi; 2013 yılına burada sanayi bırakmayacağım dedi. Burası kalkacak onun için çarenize bakın. Bende çıktım teşekkür ettim kendisine, ilk defa bir belediye başkanımızın küçük sanayi ile ilgili ufku olan bir insan olduğunu gördüm. Orada da şunu söyledik; dedik ki başkanım çok teşekkür ederiz. Bu gerçekten bizim sanayicimiz için önemli, fakat bu sizin lafınızdan ziyade desteğinizi bekliyoruz. Niçin bizim arsalarımız var. O arsaların işyerine dönüştürülebilmesi için sizin desteğiniz son derece önemli, sağolsun destek sözü verdi. O günden bu tarafa güzel bir çalışma ile son aşamaya getirdik. 

 

Geçen sene bizim sanayimiz için yerlerimiz hemen, hemen bitmiş olması gerekiyordu. Toki ile ilgili yazışmalara başladık. Toki ye yaptırmak için çok uğraştık. Toki Kayseri, Develi’de marangozlar sitesine başlamış. bursa da büyük sanayi sitesi ile ilgili projeler yapılmış sözleşmeleri imzalanmış. Biz daha önce Toki ‘ye müracaat etmiştik ama 2010’ lu yıllarda o zaman yok denmişti. 2011’in sonlarına doğru müracaat ettiğimiz de böyle, dediler ama böyle bizim müracaatı kabul ettiler. Biz her türlü gereği yerine getirdik. Fakat TOKİ ‘den bize çok yüksek bir fiyat geldi. Yüksek fiyatı benim aklım almadığı gibi mühendis arkadaşlara gösterdim onların da aklı almadı. Böyle bir fiyatla villa desen hafif kalır yani, bize çok yüksek fiyat çekildi. Ondan sonra belediye Başkanımız ve  Ticaret Odası Başkanımızla beraber bir komisyonumuz var   birlikte onu oturup konuştuğumuz da dedik ki:  bu fiyat ne için yüksek, altyapı ilgili ise belediyemiz ben yapayım alt yapıyı dedi.  Tekrar biz oradan söz alınca TOKİ’ye  yazı yazdık   alt yapı su kanalizasyon gibi hizmetleri belediyemizin yapacağını bildirerek, fiyat ayrıntısı istedik.. Esnafımızın yeni dükkanlara taşınmasında teknolojik yeniliği de kavraya bilmesi içinde gene ekonomik sıkıntılar içerisine gireceğiz onun için 15 yıl vadeli Bursa’da Kayseri’de bu tip yapılarda 15 yıl olduğu için 15 yıl vadeli diyoruz oralarda peşinat 15 yıl bizde bunu öyle talep ediyoruz dedik ve beklentilerimizde bayındırlık birim fiyatları olan 15 lira altında bir rakam veya 360 lira  olmasını beklediğimizi söyledik. Geçen zaman içerisinde cevap geldi. Cevap  çok ilginç: bizim istediğimiz ayrıntılı fiyat yerine,  sadece fiyat olarak 158 bin artı KDV olarak geldi. Daha önce 197 bin artı KDV olarak gelmişti. Bu işyeri tamamı 74 metre kare. 74 metre kare bir işyeri için ilk gelen fiyat 197 bin TL daha sonra yazdığımız yazıdan sonra gelen fiyat ise 158 bin TL geldi. Bu arada biz tabii boş durmuyoruz müteahhitler bu işi nasıl yapar kaça yapar avantajımız ne TOKİ ile avantajımız ne biz hep avantajları düşünürken fazla bir araştırma yapmadık ama küçük çaplı araştırmamızda şöyle hesapladık bir tane işyeri ruhsat hariç masrafları inşaat maliyetleri 25 bin TL civarında görüyoruz. Ama 158 bin lira gelince biz inanın şok olduk. Biz bunları yaparken tama tamına bir senemiz bundan gitti. Hala anlamış değilim ama yazışmalarımız devam ediyor. Böyle bir fiyat mümkün değil olmaz olamaz. Ben size inşaat yapacağım ama nasıl yapacağım kapısını nasıl yapacağın ayrıntı belli olmadan böyle bir fiyat olması da garibime gitti. Bu fiyat daire mantığını da geçiyor. 

 

Şimdi Kararınız Nedir ?

 

Şuan biz birkaç müteahitle görüştük.   TOKİ ile ilgi bir konumumuz olduğu için projelerde de hazırlıksızdık. Belediyemizin yapmış olduğu projeyi verdik. Taslak projemiz bu fakat biz sizden inşaat ve imalatla ilgili proje ile beraber bir müracaat istiyoruz bu bir ikincisi vadeli yapacaksınız en uzun ve en uygun vadeyi kim yapacaksa ona yaptıracağız birde projeyi de siz sunacaksınız dedik. Böylece  aynı zamanda proje yarışması açmış olduk. Dedik ki onlara en uygun proje en uygun fiyat en uzun vade üç adet kriterimiz var,  bu üç   kritere hangisi uygun şekilde bize yansırsa biz onunla nasıp olursa devam edeceğiz. Şuan da bunlar yapılıyor bu ayın 18’inde de madeni eşya sanatkârlar odası bizim küçük sanayi sitesi yapı kooperatifimizin genel kurulu var.    Genel kurulda bunu üyelerimizle görüşeceğiz.  Fakat ondan önce ihaleye yetiştirmeye çalışıyoruz. Yani öyle tahmin ediyorum   bir iki gün içinde ihaleyi de neticelendirmiş olacağız. Şuanda bize müracaatlar bu şekilde. Hem projesini getirmiş olacak  en uygun vasıflı projeyi hem bu teklifi getirecek hem de vade ile ilgili en uzun sunabilecekleri vadeyi hazırlayıp bize sunacaklar. Bizde komisyon olarak bunları değerlendireceğiz. İnşallah bu sene içerisinde bunun başlangıcı yapacağız. Bu ayın içerisinde bu iş kesin netleşecek bu müjdeyi de buradan veriyorum.   

 

Tavşanlı Esnafının Tanıtımı nasıl yapılacak?

 

Bu güne kadar bir çok şeyi gördük mesela telefon rehberleri, ondan sonra iş rehberleri, bunları hepimiz alabiliriz hepsinde bir eksiklikler görürsün. Dersiniz işte benim adres yazılmamış. Benim telefonun yok neden oraya reklam verenin sayfası var vermeyenin yok bulmakta mümkün değil. İş konu hazırlanan kataloglar var onlarda da reklam veren var reklam vermeyen yok. Mesela adam reklam verdi ise orda adresi görünüyor vermeyenin adresi yok. Biz bunu büyük bir eksik görüyoruz. Biz dedik ki maden sivil toplum kuruluşuyuz madem esnafımıza hizmet edeceğiz bu hizmeti en güzel bir şekilde nasıl yakalaya biliriz. Şehir içi veya şehir dışında herhangi bir insanımız, herhangi bir müşterimiz Bursada, Eskişehirde, Afyonda Türkiye’nin herhangi bir yerin de veya dünyanın herhangi bir yerinde www.tavsanlimiz.com girdiği zaman oto tamir gurubundan oto tamir boyacılarını görecek. Sadece bu değil bütün tavşanlıdaki esnafımızı koyacağız. İlk önce biz kendi esnafımızı koyacağız imalata göre öncelikle üretebilecek  dışarıya hizmet verecek daha sonra Tavşanlıda’ki bütün esnafımızı koyacağız. 

 

Bu aşamalı bir şekilde olacak çok teferruatlı bir iş. Öncelikle odalarımızın üyelerini daha sonra TTSO’ nun üyelerini daha sonra da diğer odaları biz web sayfamıza koyacağız. Yani şunu anlatmaya çalışıyorum vatandaş www.tavsanlimiz.com adresine girdiği zaman herhangi bir işyerinin resimlerini görecek, işyerine gitmeden işyerinin resimlerini görecek, olaki farklı bir işyerinin fotolarını görecek nereyi görmek istiyorsa bu site üzerinden hepsine ulaşa bilecek. Örneğin aracınızı boya attıracaksınız bakıyorsunuz adamın dükkanı dar bu anlattığım bir örnek ben burada boyatmam diğer firmaya geçiyorsunuz bakıyorsunuz istediğiniz kriterler o dükkanda mevcut ben bu işi burada yaptırayım. Veya ustayı tanımıyorsunuz ustayı göreceksiniz adresini göreceksiniz iletişim bilgilerini göreceksiniz. İletişim kurabileceksiniz fiyat konusunda fikir sahibi olabileceksiniz bunun gibi örneklerden yararlana bileceksiniz. Bu şekilde böyle bir site hazırlamaya başladık şuanda çalışmaları yapılıyor şuan birkaç firma koymaya başladık mevcutta görünüyor. Biz bu siye sadece oto makine berber lokanta olmayacak mühendisleri tavşanlıda bütün iş yapan herkesi bu sitede görebileceksiniz. Bu bugüne  kadar Tavşanlının en büyük eksiği. Biz daha önce şunu gördük gelen yatırımcılar küçük sanayiye bakıyor ondan sonra kalkıyor diyor ki benim mühendisim yahut ta misafirim sosyal yaşamım nasıl gerçekleşecek. Bizim böyle akşam oturup yemek yiyeceği yeri rahat edeceği yeri cafesini otelini görmek istiyor biz onları da göstermemiz lazım. Dışardan bakan insan Tavşanlıyı görecek. Görmesi gereken ne ise biz onu sunmaya çalışıyoruz. Biz Tavşanlıya hem iş imkanını çoğaltmamız yatırımcıyı çekmemiz ondan sonra malımızı dışarıya satmamız pazarlamamız çok daha güzel olacak. Bütün esnaflar girecek.

 

Bu çok geniş kapsamlı bir proje, Nasıl bir yol haritası 

çizdiniz? 

 

Web sayfa çalışmalarına başlandı. Buna çok fazla zaman ayrılması gerekiyor. En başta çok geniş apsamlı bir fotoğraflama çalışması var.  Çekimleri şu an başladı.  Tahmin edeceğiniz gibi, zaman ve ekip çalışmasını gerektiriyor. Bu proje ile ilgili  tekrar bir destek   almaya çalışacağız. Şuanda bu işi yapan firma bizim kooperatifimizin üst katında çalışmaya başladı. Bize geldiler dediler ki kooperatifin üst katını kiraya verirmisin biz burayı kimseye kiraya vermiyoruz dedik, çünkü burası kooperatif bizim evraklarımız önemli biz çıktığımız zaman kapımızın kilitli  olması lazım. Bu  firma olarak web tasarımları ve   internetten pazarlama işi ile uğraşıyordu. Sonra da bizim sitemizle ilgili bir anlaşma yapmaya arar verdik. Onlardan www.tavsanlimiz.com  sitesini yapmalarını istedik. Burada bizim işimizi yapmaları karşılığında bir yer tahsis ederek, anlaşmaya vardık. 

 

Tavşanlı’da çok sayıda mühendis, uzman, her alanda başarılı insanlarımız var. Bu yeteneklerle işbirliği ortamları geliştirilmesi karşılıklı bir fayda getirecek.  Mesela makine ile işletmeden emekli olan bir çok mühendis hemşehrimiz  var gidip sorarsanız her  şekilde yardımcı oluyorlar, hem de bir ücret talep etmeden yardımcı oluyorlar. Ama biz talep etmekten bile imtina ediyoruz.  İletişim ile, çok daha sağlıklı, güzel ilişkilerle, önemli gelişmeler olabileceğini bu anlaşmayla da gördük. 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
Galeri