İki sistem icat etti
23.12.2013

Gaz zehirlenmelerine karşı iki sistem icat etti

 

Karbonmonoksit ve doğalgaz zehirlenmelerinden etkilenen Emekli Memur Cemal Sert, yeni sistemler icat etti. 

 

Emekli Memur Gaz zehirlenmelerine karşı iki sistem icat etti

Memur Emeklisi Mucit İcada Doymuyor 

 

 -Karbonmonoksit ve doğalgaz zehirlenmelerinden etkilenen Emekli Memur Cemal Sert, yeni sistemler icat etti. 

 

- Cemal Sert’in  Karbonmonoksit zehirlenmelerine önlem olarak,  patent aldığı  sistemde dedektör tarafından gazın algılanmasıyla, alarm çalmaya başlıyor, sisteme bağlı olarakkapılar ve pencereler otomatik olarak açılıyor. 

 

 - Doğalgaz kaçaklarına karşı kurduğu sistemde, dedektöre bağlı vantilatörün kapağı açılarak, hava sirkülasyonu sağlanarak, elektrikler kesiliyor. 

 

Kütahya’nın Domaniç ilçesi Domurköyünde yaşayan, 57 yaşındaki memur emeklisi Cemal Sert, 2005 yılından beri, karbonmonoksit ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı sistemler icat ediyor. 

 

2005 yılında, karbonmonoksit gazından zehirlenerek, hayatını kaybedenlerden etkilendiğini belirten Cemal Sert, zehirlenmeleri önleyecek düzenek çalışmalarına başladığını anlattı. Üzerinde çalıştığı düzenekle, karbonmonoksit zehirlenmelerini önleyecek sitemi onaylatan ve patentini alan, Sert, doğalgaz zehirlenmelerine karşı yeni bir sistem daha icat etti. 

 

Tedaş’ta yaptığı işletme şefi görevinden emekli olduktan sonra, kendini insanlar için faydalı olacak çalışmalara verdiğini anlatan, Cemal Sert, bu çalışmalarının, değerlendirilerek, bu kadar gelişmiş teknolojik çağda, gaz zehirlenmelerinin son bulmasını istediğini söyledi. 

 

Başka alanlarda da çeşitli çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Sert; “Ben bu sistemleri icat ederek, patent alıyorum. Ama patentle ilgili vergiler, mevzuat çok ağır geliyor. Çünkü ben başka alanlarda da çalışmalar yapıyorum. Bu icatlarımın kullanılmasını, geliştirilerek, üretimini istiyorum. Bu icatlarla, acı sonların bitmesini istiyorum. Bunu üretmek uygulamak isteyenlere vermeye hazırım.” Dedi.   

 

İlk İcad Soba Zehirlenmelerine Karşı 

 

Tedaştaki görevinden emekli olduktan sonra, doğduğu köy olan Domurköy’e yerleşen Cemal Sert, icat çalışmalarına başlamasını şöyle anlattı: 

 

Emekli olduğum sıralarda, çok fazla karbonmonoksit zehirlenmelerinden ölüm olayları meydana geliyordu. Hergün duyduğum bu haberlerden etkilenerek, buna çare olacak bir icat tasarlamaya başladım. Zehirlenmeleri önleyecek bir sistem geliştirdim. Patentini de aldığım bu sistemde,Dedektör tarafından algılanan gaz ile, alarm devreye giriyor, kilitli pencereler, kapılar, otomatik olarak açılıyor. Böylece, zehirlenmelerin önüne geçiliyor.Gece ya da gündüz çoğunlukla da, insanları farkında olmadan, hareketsiz bırakarak, ölüm uykusuna sevkeden soba zehirlenmesi bu şekilde kesin çözüme kavuşuyor.” 

 

Soba zehirlenmelerine karşı icat ettiği sisteme patent alınmış, onaylanmış bir sistem olduğunu anlatan Sert, bu sistemi ilgilenen işletmecilere vermeyi istediğini söyledi.

 

 

DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİ SİSTEMİNİ TAMAMLADI 

 

Cemal Sert doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasından sonra da, başlayan zehirlenmeler için de başka bir icat yaptı. 

Bu sistemde: “ Doğalgaz zehirlenmelerinde,belirgin kokusu olmadığından dolayı, farkedilmeyen gazı dedektöre bağlı otomatik olarak çalışan aspiratör ile, gazın çıkması sağlanıyor ve gaz dışarı atıldıktan sonra, elektrikler otomatik olarak kesiliyor.” 

 

Cemal Sert, bir doğalgaz nedeniyle ölümlü zehirlenmenin ardından çalışma başlattığını anlatırken: Bir profesörun acıklamasını  dinlemiştim. Bu tür gaz kaçakları hissedildiğinde, gaz muslığu kapatılarak,  aspiratörle  hava sirkulasyonunun çözüm olacağını söyledi. Doğalgazın kokusu zor farkedildiğinden, herşey için geç olabileceğinden hareketle, bu sistemi geliştirdim.. Dedektörler insanların farkedemediği gazı algılıyor. Benim icadımda, gazı algılayan dedektör, alarmla birlikte, otomatik olarak, kapalı durumda yerleştirilmiş aspiratörü de devreye sokuyor. Gaz, daha ilk  yayılmaya başladığı anda aspiratör yoluyla, dışarı atılıyor. 

Gaz atıldıktan sonra da elektiriği kesiyor.” 

 

Doğalgaz kurulumlarında, halen bir dedöktörün zorunlu olarak konulduğunu, bir de havalandırma açıldığını hatırlatan Sert, dedöktere bağlı olarak kapağı açılacak bir aspiratörü içeren bu buluşun kullanılmasının çok fazla maliyet gerektirmediğini ama sonucunda hayatlar kurtulacağını sözlerine ekledi. 

 

İCATLARININ HAYATA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYOR 

 

Emekli olduktan sonra, çok sevdiği Domaniç ilçesi Domurköy’de yaşamaktan mutlu olduğunu, 3 çocuğunu yetiştirip, yolladığını belirten Cemal Sert, icat çalışmalarına devam etmek istediğini söyledi. 

 

Patent almanın ve bunun vergilerinin ağır olduğunu ifade eden Sert, “ Kafamda ve halen süren başka projelerim var. Ben iki icadıma patent aldım. Ama benim bunları ticari ve işletme yönünde, değerlendirme imkanım yok. Bu zaman isteyen bir şey. Ben diğer projelerimle uğraşmak istiyorum. Ama bu icatlarımın da hayata geçirilerek, Acı sonuçların bitmesini istiyorum. Çok maliyet gerektirmeyen, basit sistemleri işletmelerin değerlendirmesini istiyorum. Patent alıp kenarda bekletmek, ayrıca bunun vergileri harçları ağır geliyor. Sonuçta emekli bir memurum. Tek isteğim, bu icatlarımın hayata geçmesi. “ diye konuştu.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat