Emekli Akademisyenden Memleketine Vefa

Emekli Akademisyenden Memleketine Vefa

EMEKLİ AKADEMİSYEN DR. ÖZNUR ÖZDEN, MEMLEKETİNDE AÇTIĞI ATÖLYESİNDE, ATIK KAĞITLARLA VE BİTKİSEL MADDELERLE SANAT DÜNYASININ KULLANDIĞI ÖZEL KAĞITLARI ÜRETMEYE BAŞLADI.

Emekli Akademisyenden Memleketine Vefa

- KAĞIDIN İCADINDAKİ TEKNİKLE; ATIK KAĞITLARI DEĞERLİ KAĞITLARA DÖNÜŞTÜREN ATÖLYE,  YATIRIMCILARA IŞIK TUTACAK PROTOTİP NİTELİĞİNDE.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Orman Fakültesinde yıllarca, yetiştirdiği öğrencilere, endüstriyel ve geleneksel yöntemle kağıt, bitkisel malzemelerle boya üretmeyi öğreten, Dr. Öznur Özden, memleketindeki atölyesinde Türkiye’ye örnek olacak bir üretimi başlattı. AR-GE çalışmalarının da  sürdürüldüğü atölye, aynı zamanda yatırımcılara ışık tutacak bir prototip niteliğinde. 

Selüloz ve kağıt üretim uzmanı Özden, üniversitedeki görevinden emekli olduktan sonra, memleketi Sinop - Gerze’ye döndü. Memleketinde açtığı; Türkiye’ye örnek olabilecek geleneksel kağıt üretim  atölyesi açıp üretime başladı. 

Dr. Özden, açtığı atölyesinde, bölgede üretilen bitkilerle ve atık kağıtlarla, tezhip,  ebru, minyatür, hat gibi sanat dallarında kullanılan kağıtları ve bu alanda kullanılan boyaları üretiyor. 

Atölyesinin, geliştirilebilecek, gelir kapısı olacak, istihdam sağlayacak yeni bir işkolunun prototipi niteliğinde olduğunu belirterek girişiminin çıkış noktasını şöyle anlattı: 

Son yıllarda, Türkiye’de bazı atölye çalışmaları yapılmaya başlamasına rağmen, henüz tam anlamı ile atık kağıtları ve bitkisel maddeleri kullanarak geleneksel yöntem ile sanat alanında kullanılacak kağıtları ve diğer maddeleri üretecek atölye bulunmamaktadır.

Kağıt üretimi için öncelikle selüloz gerekmektedir ve bunun için de milyonlarca ağaca ihtiyaç vardır. Selüloz fabrikalarının özelleşmesi ve sonunda kapanması nedeni ile Türkiye’de Zonguldak-Çaycuma’daki Oyka Kağıt fabrikasından başka selüloz fabrikası olmaması nedeni ile selüloz üretimi yapılamamaktadır. Atık kağıtlar da yeteri kadar geri dönüşümde kullanılamamaktadır. Bu nedenle, atık kağıtların geri dönüşümü için farkındalık yaratmak ve aynı zamanda değerlendirilmesini sağlamak için, M.S 105 yılında Çin’de üretimine başlanan kağıt üretim metoduna benzer bir teknikle, günümüzde atık kağıtların değerlendirilmesi, önem kazanmaktadır. Bu nedenle, memleketimde, kendi çapımda, bu yönde çalışmalar için atölyemizi açtık. 

Özden, bölgede bu üretimin geliştirilebileceğine; istihdam sağlayan, bölgede kullanılmayan bitkisel malzemeleri, atık kağıtları değerlendirebilecek, daha geniş kapsamlı örnek bir yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi. 

BU ATÖLYEDE ÜRETİLEN KAĞITLAR İÇİN HİÇ AĞAÇ KESİLMİYOR 

Özden, geleneksel kağıt üretimi ile ilgili de şu bilgileri verdi. “Atölyemizde, elde kağıt yapımı hem bitki hem de atık kağıt kullanılarak yapılıyor. Geleneksel yöntemde kâğıtçı dutu, kozo ve mitsumato bitkilerinin soymuk lifleri kullanılmaktadır. Atölyemizin bulunduğu bölgede Sinop-Ayancık keten üretimi için uygun bölgelerden biridir ve tekstil için keten yetiştirilmektedir. Ayrıca Gerze’de dut ağacı oldukça fazladır. Bu atölyede, tekstil için kullanılacak olan ketenden kalanlar ve budanan dut ağacı dalları kağıda dönüştürülüyor. 

 OOZDEN&KBA SANATSAL KAĞITLAR ÜRETİLİYOR 

Dr. Özden, akademik birikimini memleketinde, en başta, gençlere, çocuklara aktarmak istediğini,   atölyede başlayan üretimle elde edilen sanatsal kağıtları ve çeşitli ürünleri tanıtarak, bu alanda bir yatırım yapılabileceğini göstermek istediğini anlattı. 

Bir başka yönüyle, atık kağıtların değerlendirilmesi, konusunda da bir anlamda attıkları tohumun yeşereceğine inancını ifade eden Özden; 

“Şuan için küçük bir atölyede başlayan çalışmanın ileride daha büyük ve profesyonel çalışmaya dönüştürülmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda atık kağıtlarla ilgili bir farkındalık yaratmayı, bunu değere dönüştürecek büyük projeler üretmeyi hedefliyoruz. “ dedi.  Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz