DEPREM ENKAZINDA HAYATIMIZI KURTARACAK TELEFON UYGULAMALARI

Zararlarını hepimiz bilsek bile yatarken dahi yanımızdan, baş ucumuzdan ayırmıyoruz.

DEPREM ENKAZINDA HAYATIMIZI KURTARACAK TELEFON UYGULAMALARI

Deprem Ülkemizin bir gerçeği. İlkokul sıralarında başlanır deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacaklar anlatılmaya. Deprem yaşandığında hatırlarız deprem çantasını, evimizde sabitlenmesi gereken dolapları eşyaları. Bir müddet sonra hayatın akışına bırakırız tekrar kendimizi. Unuturuz deprem gerçeğini.

Deprem öncesinde deprem çantamız hazır olmalı, deprem sonrasında ihtiyacımız olan araç gereçler ve gıdalar bu çantada bulunmalıdır.

Peki depremde enkaz altında kaldı isek ne yapmalıyız? Genellikle telefonumuz yanımızda oluyor. Yanımızda hiç ayırmıyoruz. Deprem esnasında, enkaz altında kaldı isek cep telefonlarımız hayatımızı kurtarabilir. Akıllı telefonumuza yükleyeceğimiz bazı uygulamalar sayesinde enkaz altında, dışarıdaki insanlarla iletişim kurabilir, onlardan yardım isteyebiliriz.

Deprem anında hepimiz telefonlarımıza sarılıp normal hat üzerinden arama yapmaya çalışıyoruz. Bu aramalarda çoğu zaman sevdiklerimize, aradığımız kişiye ulaşamıyoruz. Bunun nedeni vericilerin zarar görmesi ve o bölgedeki hatlara aşırı yüklenme olarak gösteriliyor. Birazdan sizlere tavsiye edeceğimiz uygulamalar internet kullanmadan, operatörleri kullanmadan iletişim sağlayacağımız uygulamalar olacak.

Araştırmalarımız sonucunda bu durumla karşılaştığımızda aşağıdaki uygulamaların bize yardımcı olacağını gördük. Bu uygulamalar ve ne işe yaradıklarını hep birlikte inceleyelim.

Hayatımızı kurtaracak uygulamalardan bazıları şunlar:

• Bridgefy

• Whistle

• Akut Güvendeyim

• Fırechat

• Meshtalk

• Voxer

• Heytell

• Kırmızı Panik Butonu

Gelin hep birlikte bu uygulamaların ne işe yaradığını öğrenelim.

BRİDGEFY

Bridgefy uygulaması WiFi veya şebeke sinyali olmadan yakındaki kişilerle Bluetooth üstünden iletişim kurmayı sağlıyor.

Bu uygulama her yerde internetsiz haberleşme sağlıyor. Eğer enkaz altında kaldı iseniz akıllı telefonunuzun bluetooth özelliğini açmanız gerekiyor. Özelliği açtığınızda bluetooth erişim alanınızdaki başka bir cihaza bağlanmanız sağlanıyor. Başka bir deyişle uygulamayı ne kadar fazla kişi kullanırsa erişim ağı o oranda genişliyor. Uygulamanın hem iOS hem Android versiyonu bulunuyor. Tabii tavsiyemiz uygulamayı önceden cep telefonunuza indirmeniz, nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmanızdır.

Normalde bir mesajlaşma uygulaması olan Bridgefy uygulaması bluetooth kullanması sayesinde 100 metre yakınınızdaki kişilerle iletişim kurmanızı sağlıyor. İOS veya Android versiyonları bulunan uygulamayı indirdiğinizde önce profilinizi oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra yakınınızdaki diğer kullanıcılarla otomatik olarak iletişime geçebilirsiniz.

WHISTLE

Sıradaki uygulamamızın özelliği çok yüksek sesli siren sesi çıkartması. Ayrıca bu uygulama flaşı açıp kapatmaya yarıyor. Bu iki özelliği sayesinde enkaz altında fark edilmenizi ve arama kurtarma ekiplerinin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Deprem çantasında bulunması gereken araçlardan birisi de düdüktür. Tabii ki her zaman yanımızda düdük taşımamız imkansız. Ancak yine cep telefonumuza yükleyeceğimiz Whistle veya benzeri düdük uygulamaları sayesinde telefonunuz düdük vb. ses çıkaracak  bu da ekiplerin sizi bulmasını sağlayacaktır.

AKUT GÜVENDEYİM

Bu uygulama Akut tarafından geliştirilmiştir. Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra tek tuşla şebekeleri ve aramaları meşgul etmeden, ailenize ve tanıdığınız kişilere güvende olduğunuzun mesajını atabiliyorsunuz.

Bu uygulamayı da önceden yüklemeniz, yakınlarınızın telefon numaralarını sisteme önceden eklemeni gerekmektedir. Çünkü uygulamayı yüklemek ve telefon numaralarını eklemek için internete bağlı olmanız gerekiyor. Deprem sırasında internet hatları zarar görebileceğinden yükleme ve numara ekleme işini önceden halletmeniz gerekmektedir. Deprem, sel vb afet durumunda ise herhangi bir internete gerek duymadan, tek bir tuşla tüm sevdiklerinize SMS yoluyla güvende olduğunuzu haber edebilirsiniz.

FIRECHAT

Bu uygulama ise Bluetooth ve WiFi ile yüklü olan telefonlar arasında iletişim kurmayı sağlıyor.

MESHTALK

Mesthalk uygulaması Oppo markasının geliştirdiği bir iletişim uygulaması. Uygulama sayesinde WiFi ya da şebeke olmadan 3 km’lik alan içerisinde fotoğraf, video ve metin göndermeniz mümkün oluyor.

VOXER

WiFi yani internet bağlantısı üzerinden telefonunuzu telsize çevirir ve etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmanızı sağlar.

HEYTELL

 Bu uygulama sayesinde telefonunuzu telsiz gibi kullanıp, istediğiniz kişilerle konumunuzu paylaşabilirsiniz.

KIRMIZI PANİK BUTONU

Bu uygulama sayesinde telefonunuzdaki butona bastığınızda seçtiğiniz insanların telefon numaralarına SMS veya e-posta olarak konum bilgileriniz gönderilir. Uygulamanın güzel yanı ekranınıza panik butonu ekleyebilirsiniz. Uygulamayı sadece doğal afetler zamanında değil çocuklarımız tehlikede olduğunda, ormanda kaybolduğumuzda, taciz edildiğimizde, şiddete maruz kaldığımızda da kullanabiliriz.

Enkaz altında iken cep telefonumuzun hayatımızı kurtaracağını daha önceden söylemiştik. Burada birkaç öneride daha bulunacağız.

TELEFONUNUZU ULTRA GÜÇ TASARRUF MODUNA ALIN

Deprem olduktan sonra enkaz altında ne kadar kalacağımız, arama kurtarma ekiplerinin bizlere ne zaman ulaşacağı belli değildir. Bunun dolayı cep telefonumuzdaki gereksiz bütün uygulamaları kapatın. Uygulamaları kapattıktan sonra telefonunuzu ultra güç tasarruf moduna alın. Bazen ultra güç modu bazı telefonlarda olmayabilir veya nasıl alındığını bilmiyor olabiliriz. Eğer ultra güç tasarruf moduna alamıyorsanız, böyle bir seçenek yoksa, gece modunu aktif edin ve ekranın ışığını tamamen kısın. Son güncellemelerde telefonların ışığa duyarlı, otomatik ekran modları sayesinde şarjınız daha uzun gidecektir.

FLAŞI FENER OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Akıllı telefonlar artık bir çok işlemi yapabilmektedir, çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden birisi de telefonunuzun flaşının fener olarak kullanılabilmesidir. Bu özellik sayesinde hem etrafımızı görebilir, hem de arama kurtarma ekiplerine yerimizi belli edecek sinyaller gönderebiliriz. Tabii akıllı telefonlarımızın özelliklerini önceden araştırmamız, onları bilmemiz ve kullanmamız önemlidir. Bir çok telefonun flaşında farklı modlar bulunmaktadır. Bazen de yüklenecek flaş uygulamalar sayesinde farklı modlar oluşmaktadır. Yanıp sönen, ses çıkaran, farklı renkler çıkaran vb. Yanıp sönen flaş uygulamaları yerinizin daha çabuk bulunmasını sağlayacaktır. Burada başka bir tavsiyede daha bulunacağız. Daha önceden de söylediğimiz gibi enkaz altında ne kadar kalacağımız belli olmadığından flaşımızı da tasarruflu kullanmalıyız. Gerekirse flaşımızın da parlaklığını düşürerek şarjımızın daha uzun süre gitmesini sağlayabiliriz.

GEREKLİ OLMADIKÇA KİMSEYİ ARAMAYIN

Telefon operatörleri belli bölgelerde belli sayıda kullanıcı olacağını tahmin ederek ona göre baz istasyonu ve verici kuruyor. Tabii doğal afetler sonrasında hat sahipleri sevdiklerine, yakınlarına ulaşmak için aynı anda yüklendiğinde hatların çökmesine aradığımız kişilere ulaşamamıza sebep oluyor. Bu durumda ne yapmalı?  Gerekmedikçe, acil olmadıkça bölgede bulunan kişileri aramamalıyız. Aradığımız kişiye ulaştığımızda ise olabildiğince kısa konuşup telefonu hemen kapatmaya çalışmalıyız. Eğer enkaz altında isek konuşacağımız kişileri iyi seçmeli, gereksiz konuşmalardan kaçınmalı, bize yardımı dokunacak kişilerle iletişim halinde olmalıyız. Bunun da en önemli sebebinin şarjın daha uzun süre dayanması olduğunu söylememize bile gerek yoktur herhalde.

Sonuç olarak telefonumuza önceden yükleyeceğimiz birkaç uygulama sayesinde enkaz altından çıkmamız mümkün olabilir. Deprem çantası hazırlamak ne kadar önemli ve gerekli ise günümüzde bu uygulamaları yüklemekte o kadar önemli ve gereklidir. 

KAYNAK; BİLGİROZET.COM


Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz