CUMHURİYET'İN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN
29.10.2020 14:24:00

Selma Kocabaş Aydın - 29 Ekim 1923 günü, ülkemizin bağımsızlık ve demokrasi tarihinde, en önemli adımlarından biri atıldı.

Dünyanın en büyük kurtuluş zaferi destanlarından biri CUMHURİYET ile taçlandı.Türkiye Büyük Millet Meclisinde; 97 yıl önce bugün  1 Ocak 1921 tarihli ilk anayasamıza eklenen maddelerle Cumhuriyet, “Yaşasın Cumhuriyet “ sesleri arasında kabul edildi. 

1921 Anayasasının ; 1 maddesi— “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yönetim şekli, halkın mukadderatını bizzat ve fiili olarak yönetmesi ilkesine dayanır.” Maddesine ; "Türkiye Devleti'nin hükümet şekli cumhuriyettir" cümlesi eklendi. 3. maddesi -3 — Türkiye Devleti, Büyük Millet Meclisi tarafından idare edilir ve hükûmeti «Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti» adını taşır.,  "Türkiye Devleti, Büyük Millet Meclisi tarafından idare olunur. Meclis, hükümetin bölündüğü idare şubelerini İcra Vekilleri vasıtasıyla idare eder." Olarak değiştirildi.

Teşkilatı Esasiye Kanunu'nun esas maddelerinin sekizinci ve dokuzuncu maddeleri de değiştirilip açıklığa kavuşturularak şu maddeler yazıldı:   "Madde: Türkiye reisicumhuru, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından ve kendi üyeleri arasından bir seçim devresi için seçilir. Riyaset vazifesi, yeni reisicumhurun seçilmesine kadar devam eder. Tekrar seçilmek caizdir." 

"Madde: Türkiye reisicumhuru, devletin reisidir. Bu sıfatla lüzum gördükçe Meclis'e ve Heyeti Vekile'ye riyaset eder." "Madde: Başvekil, reisicumhur tarafından ve Meclis üyeleri arasından seçilir. Diğer vekiller başvekil tarafından yine Meclis üyeleri arasından seçildikten sonra, hepsi reisicumhur tarafından Meclis'in tasvibine arz olunur. Meclis toplantı halinde değilse, tasvip keyfiyeti Meclis'in toplanmasına bırakılır." Bu maddelere, encümen ve Meclis'te, din ve lisana ait bir madde de ilave edilmiştir.

HEPİMİZ, BAĞIMSIZ, GÜÇLÜ, GELİŞMİŞ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ. BİLİYORUZ Kİ; “BİZ”İM “BİZ” DEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK 97. yıldönümünde, 100. YILA  2023  HEDEFLERİYLE ilerlerken; çok önemli dönemeçleri, çalkantıları, sıkıntıları birlikte aştık. Bugün artık boynumuzda bir kement olan İMF borçları yok.Parasını ödediğimiz halde sattıklarının kullanımında hak çıkaranlar, ambargolarla ülkemiz idaresine etki etmek isteyenler yerine,  ülkemizin gelişen imkanlarıyla her gün yeni adımlarla elde edilen ürünlerimiz  var. 1923 Meclisinde de farklı düşünenler vardı. Çözüm yollarında herkesin fikri olabilir. Yeter ki; bu fikirler yapıcı olsun. Türkiye sevdası’yla kurulan güzel hayallerden olsun. “Öyle, olmaz” Böyle Olmaz”, yerine, “Öküz altında buzağı aramak yerine” geleceğe dair, projeler, büyük hedefler olsun. Herbirimiz daha çok çalışırsak, güzel bakıp, güzel işler yaparsak, “Sen ne yaptın” yerine, “Ben ne yapacağım”ı anlatırsak, Daha güzel yarınlara hep birlikte ulaşırız. Cumhuriyet’in 97. Yılı Kutlu Olsun.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat