Bir Deprem Hikayesi

Bir Deprem Hikayesi

Erzincan’da meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremdir. Bu deprem dakikalar içinde tüm Erzincan’ı yerle bir etti.

Bir Deprem Hikayesi

Kütahya'lı Recep'in acıklı,

Hazin Bir Memleket Hikayesi..

Ülkemizin 20. Yüzyılda gördüğü en büyük depremlerinden biri 27 Aralık 1939’da, yoğun kar ve -35 derece soğukta sabaha karşı 02.00 de, kış şartlarında

Kimse ne olduğunu anlayamadı. Sadece Erzincan’da değil Tokat, Niksar, Amasya, Sivas-Zara, Giresun, Gümüşhane-Kelkit, Ordu İllerinde de çok ciddi yıkıma, hasara ve can kayıplarına sebep oldu. Bu bölgelerdeki 117 bin binanın tamamı yıkıldı, toplam 33 bin kişi yıkılan binalar ve sobadan çıkan yangınlar sonucu yaşamını yitirdi. 20 bin olan Erzincan nüfusu deprem sonrası 8 bin’e düştü.

Bu büyük kayıpların her biri kendi içinde bilinen ve bilinmeyen binlerce acı hikayeyi de bu güne kadar taşıdı. Bunların içinde Erzincan cezaevi mahkumlarının destansı öyküsü de vardır.Erzincan’da deprem sonrası tüm kamu binaları harap olmuştu.Cezaevi binası da bunların arasındaydı.

Ana bina yıkılmış, mahkumlardan bir kısmı ölmüştü. Ancak baraka dediğimiz hafif malzemeli barınaklarda kalanların çoğu sağ kurtulmuştu. Erzincan savcısı İzzet Akçal’da kurtulanlar arasındaydı. Hemen cezaevine gitti.

Duvarsız, kapısız ortada kalan mahkûmları toplayıp onlara şunları söyledi ;

“Sizi şimdi kurtarma çalışmalarında görev almak üzere serbest bırakacağım. Aranızda civar köylerden olanlar varsa iki günlüğüne köylerine gidip, ailelerini görebilirler.

Ancak bir koşulum var; hiçbiriniz kaçmayacaksınız. Canla başla çalışacaksınız. İşimiz bitince cezaevine döneceksiniz”. Mahkumlar söz verdiler. Kollar sıvandı, kazmalar, kürekler tamamlandı. Sabahtan akşama kadar kurtarma çalışmalarında aralıksız çalışıyorlar, akşam olunca savcının karşısına dikilip sayılıyorlardı. Çalışmaların sonuna kadar hiçbir mahkum kaçmadı, kaçmaya teşebbüs dahi etmedi. Tüm bu çalışmalar sonucunda Dördüncü Umumi Müfettişlik, 31.12.1939 tarihli telgrafında mahkûmların enkaz altından bin kişiyi sağ olarak kurtardıklarını Ankara’ya bildirdi. Kurtarılanların arasında çoğunun mahkumiyetine karar veren Erzincan Ağır Ceza Hakimi ve ailesi de vardır. Mahkûmlar kurtarma çalışmaları sırasında gözetlenmemelerine rağmen kurtardıkları kıymetli eşyaları varsa sahiplerine iade edilmek üzere yetkililere teslim ediyorlardı..

Bu felaketten binlerce insan öyküsü çıkabilir. Ama mahkumlardan birinin, Kütahyalı Recep’in hikayesi hala bilinir. .

Hikayeyi dönemin Tan Gazetesi için sahada röportajlar yapan gazeteci Naci Sadullah yazmış.. Naci Sadullah, Kütahyalı Recep’i kendi deyimiyle bir olta iğnesiyle çekiversen yıkılacak bir binaya hayatını hiçe sayarak girip genç bir kız çocuğunu kurtardığında tanır.

Onunla bir röportaj yapar.

Recep Kütahyalıdır. Tamircilik yaparak geçimini temin etmektedir.. Bir gün nüfuzunu kullanarak ailesini ayartmak isteyen bir memuru vurarak katil olur. İşin içinde tahrik görüldüğü için 6 sene vermişler. Üç buçuk yıldır yatıyormuş.

Mahkum elbisesinin üst cebinde kırmızı ipek bir mendil vardır. Karısı hediye etmiş. Eşi ve küçük çocuğu görüş gününden üç gün önce Recep’i ziyaret için Erzincan’a gelmişler. Ancak o gün sabaha karşı depreme

yakalanınca görüşememişler .

Recep ailesinden ne haber alabiliyor, ne de nerede olduklarını biliyor.. Naci Sadullah’a şunları söylüyor ;

-Bayım, sen felâkete bak: Burada hangi evde oturduklarını bile bilmiyorum ki, gidip eşip, kazıp, arıyayım. Otel binalarının enkazını gece gündüz çabalayarak, didik didik ettim: Yok!… - Fakat, onları bulayım derken, tam dört tane can kurtardım: Allah bu sevaplarıma sayıp, taksiratımı affeder de, benim ailemi, canlarımı da bağışlar belki!… Fakat, pek ümidim kalmadı: Çünkü, tam dört gün dört gece oluyor. Bu kadar zaman, yemeden, içmeden insan enkaz altında değil, yorgan altında yatsa, yine sağ kalmaz…

Gözleri iyice yaşarıyor:

- Hele yavrucuğum çoktan ölmüştür!..

Gözlerinin sıcak damlalarını, göğsünden çektiği kırmızı ipekli mendile içirerek, hıçkırıyor, ilave ediyor:

- Bu karımın hediyesiydi!”

Naci Sadullah, bir gün sonra dönüş için istasyondadır. Orada mahkum elbisesiyle dolaşan soluk benizli bir genç görür. Yanına sokulur ve sorar ;

-Sen neden yatıyordun. ?

-Ben mahkum değilim..

-E bu elbise ?

-Beni evimin önünde enkazın altından bir mahkum çıkardı. Çırılçıplaktım. Beni kurtaran adam üzerindeki çuhayı çıkarıp bana giydirdi.

Naci Sadullah, onu kurtaran adamın Kütahyalı Recep olduğunu gözlerini cekete çevirdiğinde üst cebindeki kırmızı mendili gördüğünde anlar. Recep’e veda etmeye, hem de bavulundaki battaniye, yün kazak, yelek gibi giysileri ona vermek için görmeye karar verir ve bu sefer istasyonda bulduğu eski bir mahkuma Recep’i sorar . Aldığı cevap Erzincan kadar ayazdır.

-Recep, dün gece donmuş!

******

Bilmiyoruz Kütahyalı Recep bulamadığı ailesinin acısıyla ölüme mi yattı, yoksa onları ararken yorgun düşen bedeni daha fazla dayanamadı mı ? Acısını ve sırrını alıp gitti....

Mahkûmlar kurtarma çalışmalarını civar köylerde de gerçekleştirmişler ve çalışmalar sırasında kaçmalarını önleyecek hiçbir tedbir alınmamıştır. Zaten tedbir alabilecek imkân da yoktur. Buna rağmen hiçbir mahkum kaçmaya veya yağmaya yeltenmemiştir. Durum, çeşitli illerden yetkililerce Ankara’ya rapor edilir Meclis raporları dikkate alır. Mahkumların fedakar, dürüst ve cansiperane hizmetleri karşılığında 26 Nisan 1940’da yürürlüğe giren şu kanunu çıkarır ;

“Bağlı listede adları ve soy adlan yazılı (241) mahkûmun mahkûmiyet müddetlerinin beşte dördü ve kamuya olan borçları ve tazminat kabilinden olan para cezaları affedilmiştir. Muhakeme masrafları ile iaşe bedelinden olan borçlan da terkin olunmuştur. (silinmiştir) ” Devlet onlara olan vefa borcunu ödemiştir. Affedilmişlerdir..!Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz