Ben Okuyamadım Tarihe Karıştı
20.1.2022 12:33:00

Kütahya Organize Sanayi Mesleki Eğitim Merkezi tarafından yapılan duyuruda, eğitim şartları açıklandı.

Geçtiğimiz yıllarda, okul eğitimlerini çeşitli nedenlerden sürdüremeyenlerin “boynunu büküp” hüzünle; “Ben okuyamadım” çaresizliği, tarihe karıştı. Orta öğretimi tamamlayan, herkes her yaşta, mesleki öğretim merkezlerinde, meslek edinip, Ustalık belgesiyle, aranan eleman olma imkanı buluyor. Ayrıca Lise ve meslek lisesi diploması yolu da açık. 

Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim süresi 4 yıldır. 11. Sınıfın sonunda yapılan beceri sınavında başarılı olanlara ‘’Kalfalık Belgesi’’, 12. Sınıf sonunda yapılan beceri sınavında başarılı olanlara ‘’Ustalık Belgesi’’ ve fark derslerinin tamamlanması halinde ‘’Diploma’’ verilir.

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri haftada 1 veya 2 gün okulda teorik eğitim,3 veya 4 gün işletmelerde pratik eğitim alırlar.

Mesleki Eğitim Merkezlerine Kayıt Olma Şartları

En az ortaokul bitirmiş olmak,

Sağlık durumunun ilgili mesleğin öğrenimine elverişli olmak.

Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak. ( Sözleşme imzalanacak iş yerinde ‘’Usta öğreticilik belgesine’’ sahip bir usta bulunması gerekir)

Kayıt için yaş sınırı yoktur. Öğrenci kayıtları yıl boyu devam eder.

Lise Mezunu Olup, ustalık belgesine sahip olmak isteyenler İçin İse;

En fazla 27 hafta sürecek olan telafi programı uygulanır

Programın eğitim içeriğinin tamamı işletmelerde yapılır

Eğitime, bir işletme ile sözleşme yapıldıktan sonra başlanır

Eğitim sonunda başarılı olanlara ‘’Ustalık Belgesi’’ düzenlenir.

Program 97 meslek dalında uygulamaya konulmuştur. (İlgili alan/ dallara ait ‘’Ustalık Telafi Programı Çerçeve ve Öğretim Programlarına eba.gov.tr internet adresinden ulaşılabilir)

Öğrencinin Sosyal ve Mali Hakları

İşletmeler; Mesleki Eğitim Merkezi Programı 9,10 ve 11. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin %30 undan, 12. Sınıf öğrencilerine ise asgari ücretin %50’ sinden az olmayacak şekilde ücret öderler.

Mesleki Eğitim Merkezlerinin İşletmeler Açısından Avantajları

Eğitim süresince öğrencinin SGK (İş kazası ve Meslek Hastalığı ile Genel Sağlık Sigortası) primleri devlet tarafından karşılanır. 9,10 ve 11. Sınıflarda eğitim gören aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere asgari ücretin net tutarının %30’undan,  kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin % 50’ sinden az olmamak kaydıyla işletmelerce ödenen ücretin tamamı Devlet katkısı olarak işletmeye geri ödenir. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Devlet katkısı ödenmez.

İşletmeye çırak öğrenci alabilmek için işyeri usta öğreticilik belgesine sahip usta bulundurulmalıdır. Ustalık veya işyeri açma belgesine sahip olanlar ile en az önlisans seviyesinde mesleki eğitim almış olanlar, okul ve kurumlarca açılan 40 saatlik yüz yüze ‘’İş pedagojisi kursu’’na katılabilirler. İş pedagojisi kursu yüz yüze veya 16 saat uzaktan eğitim yoluyla yapılabilmektedir. Kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara ‘’Usta Öğreticilik Belgesi’’ düzenlenmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezlerine 33 alan ve 181 meslek dalında Kalfalık Belgesi, Ustalık Belgesi ile Meslek Lisesi Diploması verilmekte olup, mezuniyet sonrası istihdam oranı %88’ dir. Kaynak: Kütahya OSB -İletişim : Kütahya OSB (0274) 266 21 46-47Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat