Başkan Güler Kütahya Basınıyla Buluştu
12.1.2022 16:59:00

Başkan Mustafa Güler, basınla buluştu. Ayrıntılı ve çarpıcı açıklamalarda bulundu .

kolekTavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gün dolayısıyla Kütahya ve ilçelerdeki basın mensuplarını Tavşanlı Belediyesi Meteoroloji Sosyal tesislerinde ağırladı.


Kütahya il merkezi ve ilçelerden basın mensuplarından yoğun bir katılım oldu.  Basın mensupları adına, Başkan Güler’e teşekkür eden Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam da  basına destek taleplerini iletti


Tavşanlı’da start alan büyük projeleri anlattı.

Kütahya-Tavşanlı birlikteliğine vurgu yaptı. Kütahya’ya ilçeleriyle  bir bütün olarak bakılmasıyla, il genelinde kaydedilecek gelişmeye dikkat çekti.

Kütahya Valisi Ali Çelik’in bakış açısıyla, fedakar çalışmasıyla, bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılı faaliyetleriyle bir şans olduğunu ifade etti:  

Konuşmasının sonunda da “Ben Tavşanlı Belediye Başkanı olarak Kütahya’nın gelişiminde, değişiminde gönüllü bir neferim. O anlamda Tavşanlı  Kütahya kol kola girmesi gerekiyor. Girmeye de biz hazırız. Tavşanlı- Kütahya çekişmesi diye bir şey yok.Siyasette de Tavşanlı Kütahya birliği olması  gerekiyor. “  sözleriyle il bütünlüğündeki destek vurgusunu güçlendirdi. 

Başkan Güler'in açıklamaları ;

 

"Basınızın emekçileri olarak gerçekten  zor zamanlarda zor şartlar altında  çok önemli görevleri ifa etmektesiniz. Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Ülke olarak çok zorlu günler yaşamaktayız. Pandemiden dolayı gelişmekte olan ülkeler etkilenmekte.Alınan tedbirler halkımızın dirayeti ve diğer milletlerden yaşam tarzı itibari ile farklılığımız bu süreci kazasız atlatmaya vesile kılacak.

Tunçbilek’teki  kömür havzaları Tavşanlının gelişmesinde büyük rol oynadı. Gelişen ve büyüyen Tavşanlı’da hem sosyal hem ticari anlamda  eksikliği telafi edilmeye çalışılmakla birlikte gerçek anlamda şehircilik norm ve ilkeleri Tavşanlı’da uygulandı mı derseniz maalesef şehir plancısı kimliği ile bu norm ve ilkelerin uygulandığı kanaati bende yok.

Bu gerçekliği de hep beraber görmekteyiz..Şu kadarı var ki; hali vakti yerinde olan vatandaşlarımızın araba sevdası konusu Tavşanlı;’da bugün otopark sorununu ortaya çıkarıyor. Halbuki bilinen bir gerçek var  Kütahya araç sahipliği ortalamasında ilk altıda yer alıyor. Kütahya’yı ilk altıda tutan Tavşanlı’da  neredeyse her haneye  2 adet düşen araba adetleridir. Bu konuda kapalı otopark alanları, otoparklar Tavşanlı’nın eksikliğidir.

Bir diğer konu eğitim kenti olarak adlandırılır Tavşanlı. Evet eğitim kenti bunun faydalı yönleri olduğu kadar zararlı yönleri de oldu. Köyler boşaldı. Köylerin boşalması ile de konut tüketimi arttı kira talebi yüzünden. Bu da bazı mahallelerde  sağlıksız parsel alanlarına ve sağlıksız bina yerleşimlerine de neden oldu. Bir de ulaşım planlaması çerçevesinde trafiği önceleyecek bir oluşum maalesef  Tavşanlı’da oluşmadığı için bugün ana arter diye tabir edebileceğimiz  fakat şu an için yeterli ileriki dönemlerde sorun oluşturabilecek bazı güzergahlar var. Bunlar bana göre şu an Tavşanlı’nın eksikleri.

Göreve geldiğimizden bu yana bu eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Avantajlı yönleri derseniz tüm merkezi yerleşim yerleri İstanbul,  Ankara,  İzmir,  Antalya gibi  aynı mesafede olan bir yerleşim ve demiryolu ağı var çoğu ilçede olmayan  büyük avantajdır bu. İleriki dönemde lojistik anlamda Tavşanlı merkez olma yolunda aday. Bunun altyapısını hükümetimiz  yerine getirdi.

Balıkesir karayolunun açılması ile yanlış bir inanç var. Herkes İnegöl hattına bakar bizde ama bizim esas güzergahımız  limanlar bölgesi Aliağa ve İzmir Limanları olarak Balıkesir hattından gelen yoldur. Bu yol yine Tavşanlı’ya geçiş güzergahı olarak  önemli bir yerleşim alanı haline getirecek. Biz bunun hazırlıklarını belediye olarak yaptık.

Bir diğer konu sahip olduğu göç etmeyen yapısı itibari ile OSB’lerin gelişmesinde bu bölgedeki tercih içinde önemli bir kenttir. Tavşanlı ikinci ve üçüncü etapla birlikte inşallah Tavşanlı bir organize sanayi bölgesinin geçmişten günümüze toplamdaki iş gücünü  neredeyse bir buçuk katına çıkaran hacme çıkaracağız.

Bunu özellikle yazın arkadaşlar; Yoncalı Termal Turizm Merkezi diye  bir kavram var. Geçmişte Yoncalı’nın bu anlamda merkezi olması noktasında görev yaptığım Sadet Partisi çatısı altında iken bir önerim olmuştu. Kütahya’daki yetkililere.Hem Kamu kurumundakilere hem de siyasetçilere.Gelin Yoncalı’yı Tavşanlı veya Kütahya ilinin merkezi haline getirelim termalde. Orayı turizm sınırları içerisine dahil edelim. O bölgedeki sportif yapılaşmanın tamamını Tavşanlı ve Kütahya’nın ortak ihtiyacına göre tanzim edelim.Yoncalı termal turizm  merkezi  bakanlık eli ile yapılansın kamulaştırmalar yapılsın bakanlık eli ile kamulaştırma yapılsın dedik. Ama 2009’dan itibaren bir imar planı var.

Bir diğer konu Kamunun atadığı çok değerli bir Valimiz var Kaymakamımız var. Ben kendi adıma şanslıyım  iyi bir kaymakamımız var. Ortak hareket edebiliyoruz

-          GÖBEL BUTİK OTEL PROJESİ

Türkiye genelinde birçok ilden misafir ağırlayan Göbel Termal Turizm Merkezi’ne farklı bir konseptle hizmet verecek 100 yatak kapasiteli otel inşaatında sona yaklaşıldı. Kısa süre içerisinde otel inşaatı tamamlanarak vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak.

Göbel Termal Tesislerimizi bu yatırımla beraber daha farklı bir konuma yükselterek hizmet çeşitliliğini artıracağız. Halkımızın buraya olan talebi her geçen artıyor. Yaptığımız yatırımların meyvesini topluyoruz. Otel; toplantı salonu, restoran ve havuzuyla modern yapıda olacak.

 

-          BUNGALOV YAŞAM EVLERİ PROJESİ

Göbel Termal Tesisleri içerisinde bulunan ve Kurt Dede olarak anılan alanda hazırlamış olduğumuz projeler neticesinde kısa süre içerisinde tamamlamayı düşündüğümüz Gençlik Kamp Merkezi ve Bungalov Yaşam Evleri projemizin hazırlıklarını tamamladık.

Projesi bitirilen çalışmamız tamamlandığında öncelikle burada gençler ile ilgili hem sportif faaliyetler için bir kamp yapmayı, hem de ilçemize gelen sporcuların konaklama ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Çeşitli sosyal aktivitelerle gençliğe hizmet etmek istiyoruz. Ayrıca ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmadan önce kamp yapmak isteyen takımlarımıza da tahsisini yapacağımız projemize katkı sunan Gençlik ve Spor Bakanımız başta olmak üzere Kütahya Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.

 

-          ZİNCİRLİKAYA MİLLET BAHÇESİ PROJESİ

Dağçeşme Mahallesi’ndeki Zincirli Kaya Millet Bahçesi projesi tüm hızıyla devam ediyor. Tüm vatandaşların yararlanabileceği sosyal bir yaşam merkezi haline gelecek olan bu alanda başlatılan çalışmalar her geçen gün daha da genişliyor.

Son olarak gençlerin talebi üzerine Belediye Başkanı Mustafa Güler’in talimatıyla bu alana kaykay pisti inşa edilerek gençlerin hizmetine sunuldu.

Zincirli Kaya olarak bilinen alanda adım adım yürütülen millet bahçesi projesinde kafeterya inşaatı devam ediyor. Peyzaj yapılacak alan toprakla dolduruldu. Öte yandan belediye

ekiplerimiz yürüyüş yolları inşa ediyor.

Çalışmalar tamamlandığında burası bir sosyal yaşam merkezi hüviyetine kavuşacak. Yürüyüş yolları, spor ve piknik alanları, yeşil dokular, kafe ve restoran gibi yapılar inşa ederek millet bahçesine dönüştüreceğiz.

Proje kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 1 milyon TL hibe sağlandı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kütahya’ya geldiğinde projeyi kendisine sunmuştuk ve kendisi de 1 milyon TL’lik hibe tahsisi sağlamıştı. Dolayısıyla çalışmalara başladık. Projenin geri kalan bölümlerini de Belediyemiz imkanlarıyla tamamlayacağız.

Sadece Moymul ve Dağçeşme mahallemize değil, ilçemizin tüm kesimine hitap edecek bir projenin sonuna geliyoruz.

 

-          MÜLAYİM TEPE, HAYRETTİN KARACA PARKI VE ŞABAN DEDE MESİRE ALANI

Tavşanlı’nın nefes aldığı merkezi konumdaki Mülayim Tepe’yi yeniledik. Süs havuzları, kafeterya, anfi tiyatro, mescit ve piknik alanları inşa ettik.

Hayrettin Karaca Parkı’nı hizmete aldık. Şaban Dede Mesire Alanı’nda çalışmalarımızı tamamladık.

İlçemizin nefes aldığı bu bölgelerdeki sosyal yapılar vatandaşlarımıza huzur verecek.

 

-          KÜTAHYA’NIN KALBİ; TAVŞANLI HÖYÜĞÜ

İlçemizde bulunan, havadan yapılan çekimlerde kalp şeklindeki görüntüsü nedeniyle “Kütahya’nın Kalbi” olarak nitelendirilen Tavşanlı Höyük’te arkeolojik kazı çalışmalarına başladık. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tavşanlı Belediyesinin destekleriyle, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan’ın başkanlığında sürdürülen çalışmalar ile 8 bin yıllık tarihe ışık tutulacak,

Bakır ve gümüş işçiliği ile tekstile ait buluntuların ortaya çıkması ile özellikle Batı Anadolu’nun tarihine, tarımsal üretimine, tekstil ve madenciliğine yeni bir bakış açısı sunulacağını düşünüyoruz.

Tavşanlı'daki höyüğün zamanla köyden büyük şehre dönüştüğünü daha sonra ise Hitit İmparatorluğu ile çağdaş dönemlere sahne olduğu ortaya çıkıyor. Doç. Dr. Erkan Fidan’ın tespitlerine göre ele geçirilen çok sayıdaki cüruf ve üretim ile ilgili aletler, burada yoğun madencilik üretimi olduğunu gösteriyor. Ayrıca ticaretin olduğu ve belki pazar yeri olarak konumlanan merkez olarak da düşünebiliriz. Höyüğün 45 hektarlık boyutu düşünüldüğünde, Tavşanlı Höyüğü bölgede başkentlik yapabilecek düzeyde gibi görünüyor.

 

-          TAVŞANLI MÜZESİ

602 metrekare kapalı alan sahip olan yeni müze inşaatında çalışmaları hızlandırdık. Müze tamamlandığında ilçemizin tarihi ve kültürel değerleri sergilenecek.

Ayrıca kazı çalışmaları yürütülen Tavşanlı Höyüğü’nden çıkarılan tarihi eserler de burada muhafaza edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız da  müze çalışmalarımızda bize destek veriyor.

 

-          ÇUKURHAN İŞ MERKEZİ PROJESİ

Çukurköy Mahallesi’nde inşaat çalışmalarına başladığımız Çukur Han’ın bölgenin ticari hayatına zenginlik katacağını düşünüyoruz. Bu mahallemizde atıl duran ve ömrünü tamamlayan leblebi gürelerini yıkarak yeni bir proje geliştirdik. Toplam 2 bin 400 metrekare alanı kapsayan çalışmamızı bu sene sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Burada dördü 3 katlı, dördü 2 katlı toplam 8 adet işyerimiz olacak. Ayrıca 415 metrekare alanda hizmet verecek 1 adet marketimiz ve 164 metrekare kafeteryamız inşa edilecek.

 

-          YENİ MEZARLIK KAZANDIRIYORUZ

Tavşanlı ilçe merkezinde bulunan mezarlığın kapasitesinin dolmasıyla harekete geçen Tavşanlı Belediyesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi, TOKİ 2 ve TOKİ 3 konutlarının arasında belirlenen yeni mezarlık alanında çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Zemin düzeltildikten sonra elektrik ve su hatları çekilen alanda Gasilhane inşaatına başlandı. Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yoğun bir tempoda inşaat sürecini yürütürken gasilhanenin toplam alanı 167 metrekare olacak. Modern yapıda olacak tesiste; morg, kadın ve erkek cenaze yıkama odaları, bekleme salonu, personel odası ve engelli tuvaleti inşa edeceğiz.

Bu arada yol yapım işlerini de tamamladık. Mezarlık altındaki yol kilitli taşla döşendi.

 

-          YENİ İTFAİYE BİNASI

Olası yangın ve doğal afetler karşısında 7/24 görevinin başında olan itfaiye çalışanları için Çukurköy Mahallesi’nde yeni bir hizmet binası yapıyoruz.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’in talimatıyla projelendirilen ve eski özel idare garajı olarak bilinen alanında değerlendirilmesini ön gören projenin inşaatı hızla ilerliyor.

Temelden sonra Tavşanlı Belediyesi ekipleri kaba inşaata başladı. İtfaiyecilerin yeni hizmet binası kısa sürede bitirilerek hizmete alınacak.  

 

 

-          KARAKOVA YÜZME HAVUZU

Belediye Başkanı Mustafa Güler’in projelendirdiği, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun onayıyla yapılmasına karar verilen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nun inşaatına başlandı.

Karakova Semt Sahalarını Spor Toto Teşkilatımızla birlikte yenilemiştik. Bu tesislerimizin açılışında gençlerimiz için kapalı yüzme havuzu tesisini gündeme aldığımızı bildirmiştik. Projemizi hazırladık ve Gençlik ve Spor Bakanımız Muharrem Kasapoğlu’na Tavşanlı ziyaretinde teslim ettik. Kendileri bu projenin hemen hayata geçirilmesi için ilgili bürokratlara talimat verdi. Şimdi inşaat sürecine geçildi. İhalesi tamamlanan ve yüklenici firması belirlenen yüzme havuzumuzu 400 gün içerisinde teslim alacağız. Bu tesisle artık Tavşanlı’mızda yüzme bilmeyen çocuğumuz kalmayacak. Gençlerimiz modern bir tesiste yaz-kış spor yapma imkânına kavuşacak.

 

-          BEDESTEN PROJESİ

İlçemizin ticari hayatına ivme kazandıracak olan Bedesten projesinde son aşamaya geldi. Bu yıl içerisinde hizmete girecek bedestenin içerisinde zemin katta 43, birinci katta da 13 olmak üzere toplam 56 dükkan bulunuyor.

Sosyal alanlar için ise; 2 adet sinema salonu, bowling salonu, çocuk oyun alanı, 3 adet oturma bölümleri ve gezilebilir teras yer alıyor. Ayrıca vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere restoranlar, fast-food dükkanları, bebek bakım odası, mescit, lavabo ve abdesthaneler de yer alıyor.

Bedesten’in altında 2 adet bodrum kat olmak üzere 201 araçlık otopark hizmet verecek. Araçların bu geniş otopark alanında giriş ve çıkışlarında kolaylık için yönlendirme ve durum gösterme işaretçileri takılacak. Bedesten, güvenlik için hareketli ve sabit kameralar ile sürekli izlenecek. Ayrıca vatandaşların daha konforlu alışveriş yapabilmeleri için katlar arası asansörler, yürüyen merdiven ve yürüyen yol hizmeti verilecek.

 

-          DEMİRCİLER ARASTASI PROJESİ

Tavşanlı’da tarihi mirasın korunması konusunda önemli çalışmalar hayata geçiriyor. Bu kapsamda Ulu Cami Mahallesi’nde bulunan tarihi Demirciler Arastasında restorasyon projesinde değişiklik yapıyoruz. Ocak ayında gerçekleştirilecek olan Kütahya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu toplantısında proje ile ilgili nihai karar verilecek. 

Sokak sağlıklaştırması ve cephe iyileştirmesi çalışmalarıyla buradaki dükkanlar daha işlevsel hale getirilecek. İlçemize ekonomisine önemli bir kazanım sağlanacağı gibi tarihi yapının da korunmasına yönelik bir çalışma olacak.

Ulu Cami etrafını ve Demirciler Arastası’nı ilk günkü halinden daha güzel bir çarşıya dönüştüreceğiz. İşyerlerimize ve Tavşanlımıza değer katacağız.

 

-          BELEDİYE SPOR KULÜBÜ

Son dönemde gençlerimize yönelik projelerde bir atılım gerçekleştirdik. Öncelikle Belediye Meclisi’nde Gençlik ve Spor Komisyonu kurarak çalışmalarımızı hızlandırdık.

Belediye’miz bünyesinde futbol haricinde tiyatro, basketbol, voleybol, güreş, karate, halk oyunları, müzik ve masa tenisi gibi çeşitli branşlarda gençlerimize hizmet vermek için kulübümüzü oluşturduk. Eski Dedebali öğrenci yurdunu yenileyerek kulübümüzün hizmet  binası haline dönüştürdük.

Öğrencilerimiz girdiği ulusal yarışmalarda ilçemize derece ve madalyalar ile dönüyor.

Ayrıca ilçemizden yarışmalara katılan öğrencilere de Belediye olarak her türlü desteği ve imkanı sağladık.

Ben Tavşanlı Belediye Başkanı olarak Kütahya’nın gelişiminde, değişiminde gönüllü bir neferim. O anlamda Tavşanlı  Kütahya kol kola girmesi gerekiyor. Girmeye de biz hazırız.Tavşanlı Kütahya çekişmesi diye bir şey yok.Siyasette Tavşanlı Kütahya birliği olması da gerekiyor.

 

Bu sitemdir  Aynı zamanda ; Türkiye’de TCDD Müdürlüğü hemzemin geçitlerinin bulunduğu  araç geçişinin yoğunluğa göre  ama alt ama üst geçit yapılması konusunda bir karar aldı.Tavşanlı’da da Emet ve Kuruçay geçitlerinde de  böyle bir karar oluşturuldu.Bizim Selma Hanımın yıllar önce attığı bir başlık var “Tavşanlı’da Trene bakarken” diye.Çünkü karayolunu geçince 50 metre sonra tren yolu. Çok da sitem ediyorum bu konuda.Tavşanlı’daki bir takım ekabirlerin o bölgelerindeki varlıklarından dolayı  üst geçit maalesef yeteri kadar savunulmadı. Bunun sebebi TCDD kendisidir. Proje ne zaman yapılacak diye bekliyoruz. Kısacası şu ;Tavşanlı’:nın geleceği ile ilgili devlet tarafından ihalesi yapılan üst geçitlere  maalesef Tavşanlı Halkı ve Kütahya Siyaseti sahiplenmedi. Kütahya siyaseti de sahip çıkmadı.Yani hükümet yatırım yaptı; ama siyaset sahiplenmedi.Tavşanlı halkı da o olayın arkasında durmadı. Biz yalnız kaldık. Önemli değil bizim yalnız kalmamız."

.

Başkan Güler’in konuşmasının ardından, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam

“Bizleri kahvaltı vesilesi ile buraya çağırdığınız için teşekkür ederiz. Yapacağınız hizmetlerde de kolaylıklar diliyorum. Dönem sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz. Bu ekonomik sıkıntılardan dolayı Tavşanlı Belediyesi olarak size vereceğimiz bir proje var. Bu proje hayata geçirilirse .Basına çok destek olmuş olursunuz. Hem bölgemizdeki Tavşanlı’daki hem de ildeki gazetelerimiz için bu projeyi desteklemenizi rica ediyoruz.” Diye teşekkür ve taleplerini dile getirdi.

 

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat