İlkbahar aylarında çiftleşmek için ormandan gölete göç eden kurbağalar, kara yolundan hızla geçen araçların arasından birbirlerinin sırtında karşıya geçiyor

 

Havaların durumuna göre, her yıl Mart sonu Nisan ortasında, sırtına erkeklerini alarak dereden gölete geçen kurbağalar dünyada sadece Domaniç’te görülebiliyor.

 

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “Yapılan akademik çalışmalar Domaniç Kurbağaları üzerine yoğunlaştırılmış ve Seyitömer’de  bulunan kurbağa figürlerinin Domaniç Kurbağaları olduğu kanaatine varıldı. Yani 5 bin yıldır Domaniç’teler. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’ye özgü yeni bir kurbağa türüne sahip olduğumuzun bir kanıtı oldu. Bu kurbağalar heyecan verici ve tarih için de büyük öneme sahip. Türkiye’nin 210. Tabiat parkı olan Topukyayla Tabiat parkımızda ve yolumuzda bu kurbağalara yüzlerce hatta binlerce rastlayabilirsiniz. Gelin bu eşsiz canlıları görmeye sizlerde şahit olun” dedi.

 

"GÖÇ İLE İLGİLİ 5 BİN YIL ÖNCESİNE AİT FİGÜR VAR"

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPU) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından Mayıs 2011 yılında Kütahya’nın Seyitömer beldesinde yapılan bir arkeolojik çalışmada ortaya çıkan, 5 bin yıllık sırtında küçük kurbağa taşıyan büyük kurbağa figürlerine rastlanmış ve bu tür içki kabına bir anlam verilememişti.

Daha sonra bir yerel gazetede çıkan habere göre, Domaniç-İnegöl yolunda Nisan ayında göç eden kurbağaların arkeolojik figürlere benzemesi üzerine çalışmalar Domaniç Kurbağaları üzerine yoğunlaştırılmış ve Seyitömer’de de bulunan kurbağa figürlerinin Domaniç Kurbağaları olduğu kanaatine varılmıştı.

Nisan 2017 yılında, Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlileri Prof. Dr. Abdullah Hasbenli ve Doç. Dr. Mehmet Erkan Uzunhisarcıklı ile 40 biyoloji öğrencisi, bölgeye gelerek Domaniç kurbağalarını incelemişler ve konu üzerinde çalışacaklarını belirtmişlerdi.

OLMAMALARI GEREKEN BİR COĞRAFYADALAR

Kasım 2020’de dünya çapında ünlü Kanadalı, biyokimya ve moleküler biyoloji Profesörü Kenneth B.Storey’in heyecan verici bulduğu Domaniç kurbağaları için, “Onlar 5 bin yıldır oradalar. Olmamaları gereken bir coğrafyadalar. 5 bin yıldan beri var oldukları kanıtlanmış. Gerçekten bunları araştırmayı isterdim. Belki de Türkiye’ye özgü yeni bir kurbağa türüne sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu kurbağalar heyecan verici ve tarih için önemli görünüyor” demişti.

 


Paylaş: