2013 Fınal Yatırımları Olacak
17.6.2013

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler 2013 yılı yatırımları hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği basın toplantısında, 2013 Yılının Final Yatırımları olacağını söyledi.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler 2013 yılı yatırımları hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği basın toplantısında, 2013 Yılının Final Yatırımları olacağını söyledi. 

 

Seçim çalışmalarında, Tavşanlı halkının talepleri, ilçenin genel ihtiyaçları ve 5 yılı kapsayan bir program hazırladıklarını belirten Güler, çalışmaların bu program doğrultusunda 2013 yılında finale ulaşacağını söyledi. 

 

Güler; 2012 yılı sonunda belirlenen programı, bugüne kadar yapılan çalışmaları, aksayan konuları ve kaynaklarını, açıklıkla anlattı.    

 

Tavşanlı merkez olmak üzere,  Emet caddesi, Kemal Zeytinoğlu caddesi ve devamında ki bağlantılar da dahil olmak üzere şehir merkezi birinci aşama da  bağlık mahallesinde ki bir takım caddeler ve sokaklar ikinci aşamada, aynı zamanda Çukurköy merkezin bağlık ile sınır teşkil eden bölümlerine de üçüncü aşamada olmak üzere çalışma programını Kasım Ayının sonunda halka ilan ettik.   3 ay içinde de ihaleler bitti. Yeni Mahalle bazı yarım kalan yerlerimiz vardı, önümüzde ki hafta itibari ile orada ki çalışmalarımız da tam anlamıyla bitiyor. Akşemseddin caddesinin de devamında da alt yapı çalışmalarının devamı olarak üst yapı çalışmalarına da başlandı. 

 

Ben özellikle halkımızın şu konuda bilgi sahibi olmasını istiyorum; Kamu İhale Kurumunun Yönetmeliklerine tabi olduğumuz için yapılan ihalelerde biz süre konusunda her zaman sıkıntı hissettik. Sıkıntı hissettiğimiz konulardan bir tanesi de şu; ihaleye katılan iki firma arasında eşik maliyetli konularda itirazcı olabiliyorlar. Şunu özellikle halkımızın bilmesini istiyorum; 2013 çalışma programı içinde kalan az önce saymış olduğum bölgelerle ilgili alt yapı çalışmalarının yapılan ihalesinde,  maalesef iki  firma   kendi arasında ki çekişmelerden  kaynaklanan nedenler yüzünden Kamu İhale Kurumuna itiraz edildi. Yapılan itirazlar bir defa değerlendirildi. Birinin haklılığı ortaya çıktı, fakat üst kurula  itiraz yapılınca biz iki buçuk aylık dönem de alt yapı ile ilgili Tavşanlı’ da düşündüğümüz program çerçevesinde hareket edemedik. Ama Allah’ın izniyle inşallah   19 haziran itibari ile Kamu İhale Kurumu bizim yapmış olduğumuz ihaleyi neticelendirecek. Onda sonra ki dönem içerisinde de biz Tavşanlı Belediyesi olarak hangi firmada kalırsa onunla ilgili konuşmak suretiyle geri kalan bölüm içerisinde arada ki zaman kaybını da ortadan kaldırmak amacıyla ekipleri  çoğaltmalarını talep ederek, hedeflenen programın gerçekleştirilmesini sağlamayı planlıyoruz. 

 

Şu anda ihale aşamasında olan işlerimiz var.  

 

ADA’DA KAFETERYA 

 

Tavşanlı Belediyesi  Ada Mesireliği alanında önceki yıllarda  gazinonun bulunduğu alanda,    dört yüz kişilik kafeteryayı ihale etti. Müteahhitte yer teslimi ya

pıldı. Bu işin temeli atılacak. 

 

GÖBELE YENİ MİSYON 

Göbelde elektrik akımında bir zayıflık var.Göbel’de daha yüksek ve kesintisiz bir şebeke için ihale edildi.  Merkezde de iki farklı noktada trafo ihale edildi.  

İnşallah bundan sonra ki dönem içinde göbel kaplıcalarında eskiden olduğu gibi elektrik kesintileri ve güç kaybı olmadan turizmin gerektirdiği şartları sağlayan bir sisteme geçmiş olacağız. 

 

Göbel’de  halen inşa halindeki halı saha, bir komple spor tesisi olacak. Spor salonu, aynı zamanda spor alanı olarak kullanılmak üzere fitnes yeri, futbol yeri, eğitim alanı, olarak tasarlandı. İkinci katta da toplantı salonları olan tesis yakında açılışı yapılarak hizmete girecek. Göbel’de  piknik ve mesire alanları ile sahanın arasında kalan bölümde de vatandaşımızın genelde şikayeti bulunduğu bizim de hakikaten göbele yakışmıyor diye hitap ettiğimiz tuvaletler ve bulaşıkhaneler o bölgede yeniden inşa edilecek. Onunla ilgili ihale kararını da aldık. On beş gün sonra ihalesi kesinleşmiş olacak. 

Göbel’de bir başka proje de  dört adet dükkan. Bu dükanlarda, Tavşanlı da el sanatlarının sergilendiği ya da vatandaşlarımız tarafından satıldığı yerler olacak.  

Göbelde Yeni aile banyoları yapılacak. 

Aile banyoları noktalarında sıkıntımız var. Eskiden kullanılan küçük havuzun yanı başında aile banyoları verimsiz aynı zamanda kullanışsız olduğu için biz onları aynı vaziyette bıraktık. Şuanda hiçbir faaliyetleri yok. Yeni havuzun bulunduğu bölgede geçen sene bir sıcak suyu sondajı kuyusu sondaj suyuna bağlı olarak kuyusu çalışması yapıldı. Orada bulmuş olduğumuz 34 derece su ile inşallah önümüzde ki dönem içerisinde hem aşağıda ki havuzları hem de yeni yapacağımız 8 adet aile banyosunun ihale kararı alındı. Bunlar yirmi günlük zaman içinde aynı hayat geçecek olan konulardan bir tanesidir. 

 

Her Mahallede düğün salonu 

 

Her Mahallede Düğün Salonu diyere,  2013 çalışma programında dört adet düğün salonu vardı. Bunlar bir tanesi hanımçeşme bölgesinde yapacağımız düğün salonu bunun ihale kararı alındı. Bir diğeri de moymul mahallesinde yer tespiti konusu şuanda ekipler tarafından çalışmaları devam ediyor. Gerekli yer tespit edildiği zaman oranın da ihale kararını alacağız.  

 

DOĞALGAZ YAYGINLAŞIYOR.

 

Tavşanlı genelinde ihtiyaçları karşılama adına doğalgaz firması ile bir anlaşma yapıldı.  Bu anlaşma basın ilan yoluyla bunlar detaylı bir şekilde anlatılacak.   Alınan karar aynen şu; birinci aşamada   Dağçeşme mahallesi ile moymul’un 2012 programı yani çalışma programı dışında kalan bölgelerinde çalışmalar başladı. Her bir evin önünün servis bağlantıları da yapılacak. Önümüzde ki yirmi günlük zaman içerisinde bitirilecek. Biz o bölgede oturan vatandaşlarımızdan şunu bekliyoruz; çalışma bittiği günden itibaren bağlantı konularında Tavşanlı Belediyesine müracaat ettikleri takdirde o bölgede vatandaşların tamamına doğalgaz Bağlantısını hem firma hem de tavşanlı belediyesik izin vereceğiz. Akabinde geçecekleri nokta aşağıda karakova mahallesi ile ada mahallesi ve çırçır mahallesi bulunduğu bölgeler ikinci etap da orada ki çalışmalar olacak. Orası bittiği andan itibaren de yine vatandaşlarımız bağlantılarını yapma imkanı olacak. 

 

Doğalgaz çalışmalarında, düzenli ve uyumlu bir çalışma için, doğalgaz taleplerinin, belediyeye ulaştırılmasını istiyoruz. 

 

Talepler ve çalışma programları  doğrultusunda seri ve sorunsuz bir program sürdürülecek. 

 

GALERİCİLER SİTESİ VE YENİ TERMİNALİN YERLERİ İHALE AŞAMASINA GELİYOR. 

 

Vaadlerimiz arasında bulunan Galericiler sitesi, mevzuatla ilgili pürüzler yüzünden geçen yıl tamamlanamadı Kadastro Genel Müdürlüğünün 22A diğer tabiri ile yenileme çalışmalarından dolayı bir senelik bir gecikme meydana geldi. Galericiler sitesinin yerinin Tavşanlı Belediyesine verilmesi ile ilgili işlemler 10 gün önce bitti.  Şuanda galericiler sitesinin bulunduğu alanda mülkiyeti 19 bin 600 m2 alan ve yanı başında 11 bin m2 bir alan daha var.   Belediyesinin mülkiyetinde onunla ilgili proje çalışmaları geçmişte bitmişti ancak Kamu İhale Kurumunun mevzuatı dahilinde fiyatlarının yeniden değerlendirilmesi ve incelenmesi gerekiyor.  

 

Terminal binası  projesi bitti. Yer devlet tarafından Tavşanlı Belediyesine verildi. Çukurköy de yapılması planlanan terminal ihale kararı önümüzdeki aylarda alınacak. 

 

ŞEBEKE SUYUNA YENİ PROJE İHALE EDİLECEK 

BALIK ÇİFTLİKLERİ KALKACAK 

 

Yeni bir içme suyu arıtma tesisi proje büyük oranda tamamlandı.  Hedefe ulaştık sayılır. İnşallah belediye meclisinden de gerekli çalışmaları konusunda da daha önceki dönemler de izinleri aldık. İhale kararı ile birlikte en geç iki veya üç aylık dönem içinde orada temel atma törenimiz ile birlikte halkımız beraber olacağız. Halkımızın beklentisi şu; neden ana kaynağına inilmiyor. Ana kaynağına gitme konusu, iki aşamalı bir konudur. Orada her halükarda arıtma tesisi yapma zorunluluğu mevcuttur. Bu anlamda arıtma tesisi başlangıçta yapılacak. Ondan sonra ki dönem de orada bulunan balık çiftliklerinin öncelik hakkı içme suyunda olduğu için kaldırılması konusunda hükümetimizin çalışmaları var. Bu konu ile ilgili gerekli temaslar Ankara da İçme Suyu Genel Müdürlüğünde devam ediyor. Bu çalışmalar sona erdiği andan itibaren ikinci aşama dediğimiz ana kaynağına gitme konusu bir proje dahilinde devam edecek. Yine ısrarla söylüyorum; kayaboğazı barajında ki temel öncelik içme suyu üzerine kuruludur. Bu noktada da orada ki balık çiftliklerinin mutlak suretle kapatılması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarda devletçe haklı olduğunuz konusu kabul edildi ve çalışmalar aynen devam ediyor. İnşallah arıtma tesisinin temel atma töreninde hep birlikte olacağız. 

 

Kanalizasyon Arıtma Projesi sona yaklaşıyor

 

2006 yılında Çevre bakanlığına verilmiş olan bir taahhüt var. Biz susurluk havzasında yer alan bir ilçeyiz. Dolayısıyla havza bünyesi konusunda bizim kayaboğazından çıkan suyun ulaştığı en son nokta uluabat gölü. Bu hat üzerinde yer alan yerleşimler kısmen bazı yerler arıtma tesislerini yaptı. Tavşanlı Belediyesi de 2006 senesinde bir taahhüt çerçevesinde o zaman ki Çevre ve Orman Bakanlığına  arıtma tesisini yapacağını bildirdi. Ancak yapılacak olan tesisin bulunduğu alan da mülkiyet sorunu vardı. Tavşanlı Belediyesine ait olmayan bir alan olduğu için biz    2012 yılı içinde orada ki 39 dönümlük araziyi kamulaştırma noktasında Tavşanlı Belediyesine kazandırdık. Şu anda iller bankasında son aşamasına geldi. 

 

Bu konudaki son görüşmemize göre İnşallah Temmuzda atık su arıtma tesisinin projesi de tam anlamıyla bitmiş olarak Tavşanlı Belediyesine teslim edilecek. Eğer onunla ilgili de gerekli bütçe ödenek veya devletten hibe kredi konusu halledebilirse bu sene içinde temel atmasını da beraberce yapacağımızı umut ediyorum.

 

ADA İHYA EDİLECEK  

 

Ada projesinde,  geçen sene Çardaklı mahallesi tarafındaki bölümünü  belediye imkanları ile bitirdik. Geçmişte o bölgede taş döşeme işi, yine Devlet Su İşleri ve Tavşanlı Belediyesinin ortak çalışması ile  bitirildi. Taşları Tavşanlı Belediyesi almış idi. Döşeme işini de DSİ yapmıştı.  

 

Ada mesireliği  için Zafer Kalkınma Ajansına  proje teslim ettik. Projemiz kabul oldu. Toplamda 1.2 trilyonluk bir projedir. Bu projenin içinde o bölgeyi biz tamamıyla yürüyüş yolu, bisiklet parkurları ve aynı zamanda yeşil doku piknik ve mesire alanı değil de, tamamen yeşil doku, ağacın her çeşidinin olduğu bir bölge olarak tanzim ediyoruz. Orada ayrıca sportif etkinliklerde kullanmak üzere tesislerimiz de var. Yine aynı zamanda havuzlarımızda var.  Bir güzellik oldu bu arada, Tavşanlı Gençlik ve Spor Müdürlüğünün yapacağı Gençlik ve Kültür Merkezi konusu da özellikle bizim ısrarımız ve siyasi destek sonucunda o mesire alanının bir bölümünden Tavşanlı Belediyesinin verdiği mülkiyet üzerinden yani gerçekleşecek. Onunla ilgili karar da alındı. Biz Zafer Kalkınma Ajansı ile dün itibariyle yapmış olduğumuz protokol üzerine kurulacak olan bu çalışmalara başlandı. Yaklaşık 800 bin TL’yi Tavşanlı Belediyesi, 400 bin TL bir bölümünü de Zafer Kalkınma Ajansı karşılamak suretiyle inşallah çok hızlı bir şekilde bu sene 2013 yılı içinde o bölgenin de çalışmalarını bitirmek suretiyle Tavşanlı halkına o bölgeyi kazandırma mutluluğunu beraber yaşayacağız. 

 

Ben Eskişehir ve Ankara da yapmış olduğum müracaatlar neticesinde demir köprüden itibaren emniyet binası ya da derecik istikametine doğru giden yol üzerinde ki bölüm de 2010 yılında ki taleplerimiz bir proje bütünlüğü vardı. Üçüncü aşamasının karşılanması ve bununla ilgili çalışmaların tamamlanması konusunda talebimizi yeniledik. Buralarda ilerleyen zamanlarda çevre düzenlenmesi noktasında çalışmalar başlanılacak bizde bunun takipçisi olacağız.

 

Bir de tedaş ile yapılan ortaklaşa çalışmalarımız var.  Ben Tavşanlı Halkına şu müjdeyi vermek istiyorum; Osmangazi Elektrik Üretim AŞ şirketi özel bir şirkettir. 2013 yılı çalışma programında Tavşanlı Bölgesine ayrılan toplam bütçe yaklaşık 19 trilyon, bunu dönem, dönem kullanacaklar. Bu ayrılan bütçeden elektrik tellerin tamamının yer altına geçirilmesi noktasında bir talebimiz  oldu. Ayrılmış olan para Tavşanlı Bölgesinde yapılacak olan çalışmaları kapsıyor. Bu anlamda Beyköy  ve Dedeler mahallesinde şuanda elektrik hatlarının yenilenmesi ve şebekenin Tavşanlı’ya  bağlanması konusunda çalışmalar devam ediyor. Yer tespitine devam ediliyor. Onlar başka bir müteahhit tarafından yapılacak. İçeride ki orta refüjlerin çalışmaların da beraber yapmıştık. Nasıl beraber yaptık. Malzemenin bir kısmını biz verdik. Biz kısmını onlar karşıladı. 

 

SOKAKLAR IŞIL IŞIL OLACAK

 

Bu sene itibariyle Adnan Menderes Bulvarının Özel Başarı İlköğretim okulundan devam eden bölgesinde kaymakamlık binasından itibaren ve Tavşanlı’ da ne kadar orta refüjlü alan varsa onların orta aydınlatmaları konusunda da bir program oluştu, bütçe oluştu, ihalesi yapıldı. Bu arkadaşlar da bu bölgelerde belediyemizle ortak çalışmalara başladılar. Sene sonu itibari ile de çalışmalar devam edecek. 

 

Ben Tavşanlı Halkından hassasiyetle şunu rica ediyorum; Tavşanlı Belediyesi halkı için var olan bir kuruluştur. Temel düşüncesi hizmettir, geçmişte de hizmetti, hala hizmettir. Bu noktada ortaya konulmuş olan programlar ve programın içeriği olan zaman takvimleri bizim için esas olan durumdur. Bireysel talepler hiçbir zaman dikkate aldığımız unsurlar olmadı. Sadece bölgesel manada ki oluşturmuş olduğumuz program bizim için esas oldu. Aynı düşünce ile bundan sonra ki dönem içinde çalışmalarımız devam edeceğiz. 

 

Her talebin yerine gelmesi mümkün değil, çünkü kanun ve mevzuatlar bizim için esastır. Ancak zaman ile karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi veya zorlandığımız konulardan bir tanesi programlarımız dışında bazı özel talepler olmasıdır. Bu özel taleplerin, sıraya koyduğumuz, ihtiyaçlar doğrultusunda programladığımız hizmetlerin seri olarak yerine getirilmesinde bir engel teşkil edeceği malumunuzdur. 

 

Temelde ki düşüncemizi son olarak şöyle ifadeye edeyim. Tavşanlı Belediyesi Halkımıza hizmet etmek noktasında var olan bir kurumdur. Mevzuatlarla yönetilen bir kurumdur. Dolayısıyla mevzuatların elverdiği ölçüde biz enerjimizi, zamanımızı ve aynı zamanda düşüncemizi hizmet noktasında Tavşanlı Belediyesinin sınırları içerisinde ki halkımıza yansıtmaya çalıştık. İnşallah bundan sonra ki noktada da aynı şekilde devam edeceğiz. Son olarak Tavşanlılı hemşehrilerimden de bu hassasiyeti rica ediyorum. Halkımıza hayırlı günler diliyorum.                     

 

Doğalgaz çalışmalarında, düzenli ve uyumlu bir çalışma için, doğalgaz taleplerinin, belediyeye ulaştırılmasını istiyoruz. 

 

Talepler ve çalışma programları  doğrultusunda seri ve sorunsuz bir program sürdürülecek. 

 

GALERİCİLER SİTESİ VE YENİ TERMİNALİN YERLERİ İHALE AŞAMASINA GELİYOR. 

 

Vaadlerimiz arasında bulunan Galericiler Sitesi, mevzuatla ilgili pürüzler yüzünden geçen yıl tamamlanamadı Kadastro Genel Müdürlüğünün 22A diğer tabiri ile yenileme çalışmalarından dolayı bir senelik bir gecikme meydana geldi. Galericiler sitesinin yerinin Tavşanlı Belediyesine verilmesi ile ilgili işlemler 10 gün önce bitti.  Şuanda galericiler sitesinin bulunduğu alanda mülkiyeti 19 bin 600 m2 alan ve yanı başında 11 bin m2 bir alan daha var.   Belediyesinin mülkiyetinde onunla ilgili proje çalışmaları geçmişte bitmişti ancak Kamu İhale Kurumunun mevzuatı dahilinde fiyatlarının yeniden değerlendirilmesi ve incelenmesi gerekiyor.  

 

Terminal binası  projesi bitti. Yer devlet tarafından Tavşanlı Belediyesine verildi. Çukurköy de yapılması planlanan terminal ihale kararı önümüzdeki aylarda alınacak. 

 

ŞEBEKE SUYUNA YENİ PROJE İHALE EDİLECEK 

BALIK ÇİFTLİKLERİ KALKACAK 

 

Yeni bir içme suyu arıtma tesisi proje büyük oranda tamamlandı.  Hedefe ulaştık sayılır. İnşallah belediye meclisinden de gerekli çalışmaları konusunda da daha önceki dönemler de izinleri aldık. İhale kararı ile birlikte en geç iki veya üç aylık dönem içinde orada temel atma törenimiz ile birlikte halkımız beraber olacağız. Halkımızın beklentisi şu; neden ana kaynağına inilmiyor. Ana kaynağına gitme konusu, iki aşamalı bir konudur. Orada her halükarda arıtma tesisi yapma zorunluluğu mevcuttur. Bu anlamda arıtma tesisi başlangıçta yapılacak. Ondan sonra ki dönem de orada bulunan balık çiftliklerinin öncelik hakkı içme suyunda olduğu için kaldırılması konusunda hükümetimizin çalışmaları var. Bu konu ile ilgili gerekli temaslar Ankara da İçme Suyu Genel Müdürlüğünde devam ediyor. Bu çalışmalar sona erdiği andan itibaren ikinci aşama dediğimiz ana kaynağına gitme konusu bir proje dahilinde devam edecek. Yine ısrarla söylüyorum; kayaboğazı barajında ki temel öncelik içme suyu üzerine kuruludur. Bu noktada da orada ki balık çiftliklerinin mutlak suretle kapatılması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarda devletçe haklı olduğunuz konusu kabul edildi ve çalışmalar aynen devam ediyor. İnşallah arıtma tesisinin temel atma töreninde hep birlikte olacağız. 

 

Kanalizasasyon Arıtma Projesi sona yaklaşıyor

 

2006 yılında Çevre bakanlığına verilmiş olan bir taahhüt var. Biz susurluk havzasında yer alan bir ilçeyiz. Dolayısıyla havza bünyesi konusunda bizim kayaboğazından çıkan suyun ulaştığı en son nokta uluabat gölü. Bu hat üzerinde yer alan yerleşimler kısmen bazı yerler arıtma tesislerini yaptı. Tavşanlı Belediyesi de 2006 senesinde bir taahhüt çerçevesinde o zaman ki Çevre ve Orman Bakanlığına  arıtma tesisini yapacağını bildirdi. Ancak yapılacak olan tesisin bulunduğu alan da mülkiyet sorunu vardı. Tavşanlı Belediyesine ait olmayan bir alan olduğu için biz    2012 yılı içinde orada ki 39 dönümlük araziyi kamulaştırma noktasında Tavşanlı Belediyesine kazandırdık. Şu anda iller bankasında son aşamasına geldi. 

 

Bu konudaki son görüşmemize göre İnşallah Temmuzda atık su arıtma tesisinin projesi de tam anlamıyla bitmiş olarak Tavşanlı Belediyesine teslim edilecek. Eğer onunla ilgili de gerekli bütçe ödenek veya devletten hibe kredi konusu halledebilirse bu sene içinde temel atmasını da beraberce yapacağımızı umut ediyorum.

 

HİZMETLER PROGRAM DAHİLİNDE SÜRECEK

 

Ben Tavşanlı Halkından hassasiyetle şunu rica ediyorum; Tavşanlı Belediyesi halkı için var olan bir kuruluştur. Temel düşüncesi hizmettir, geçmişte de hizmetti, hala hizmettir. Bu noktada ortaya konulmuş olan programlar ve programın içeriği olan zaman takvimleri bizim için esas olan durumdur. Bireysel talepler hiçbir zaman dikkate aldığımız unsurlar olmadı. Sadece bölgesel manada ki oluşturmuş olduğumuz program bizim için esas oldu. Aynı düşünce ile bundan sonra ki dönem içinde çalışmalarımız devam edeceğiz. 

 

Her talebin yerine gelmesi mümkün değil, çünkü kanun ve mevzuatlar bizim için esastır. Ancak zaman ile karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi veya zorlandığımız konulardan bir tanesi programlarımız dışında bazı özel talepler olmasıdır. Bu özel taleplerin, sıraya koyduğumuz, ihtiyaçlar doğrultusunda programladığımız hizmetlerin seri olarak yerine getirilmesinde bir engel teşkil edeceği malumunuzdur. 

 

Temelde ki düşüncemizi son olarak şöyle ifadeye edeyim. Tavşanlı Belediyesi Halkımıza hizmet etmek noktasında var olan bir kurumdur. Mevzuatlarla yönetilen bir kurumdur. Dolayısıyla mevzuatların elverdiği ölçüde biz enerjimizi, zamanımızı ve aynı zamanda düşüncemizi hizmet noktasında Tavşanlı Belediyesinin sınırları içerisinde ki halkımıza yansıtmaya çalıştık. İnşallah bundan sonra ki noktada da aynı şekilde devam edeceğiz. Son olarak Tavşanlılı hemşehrilerimden de bu hassasiyeti rica ediyorum. Halkımıza hayırlı günler diliyorum. 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
Galeri