Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın vizyon projelerinden biri olan Kanal Kütahya’nın temeli düzenlenen törenle atıldı.

Başkan Işık, Siner Mahallesi’ndeki törende yaptığı konuşmada, “Şehrimize çok büyük değer katacağına inandığımız projenin temelini atıyoruz. Şehrimize ve şehrimizde yaşayan güzel insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Işık, projenin temelini Vali ali Çelik, Vali Ali Çelik, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ve il protokolünün katılımıyla attı. 

Projenin gündemde düşmeyen bir çalışma olduğuna işaret eden Işık, şunları söyledi: “Sizlerin de yakından takip ettiği gibi göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizin gündeminden düşmeyen önemli projelerimizden birisi olarak gördüğümüz Kanal Kütahya Projemizin ana etabı dediğimiz etabın bugün temelini atıyoruz. Temel atma programımıza katılımınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Projenin teknik yanıyla ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Bu proje toplamda 3 kilometre uzunluğunda ve 293 bin metrekare, yani yaklaşık 300 dekara yakın bir alanda gerçekleştirdiğimiz bir proje. Bugün temelini atacağımız etabınınsa göl alanı 78 bin metrekare, rekreasyon ve donatı alanı 215 bin metrekare olmak üzere göl alanının 43 bin metrekaresinin temelini atarak imalata başlayacağız. Rekreasyon alanının 78 bin metrekaresini, toplamda da 120 bin metrekaresini bu etapta şehrimize kazandırmış olacağız. Diğer etaplarla ilgili kamulaştırma ve özel mülkiyet olması nedeniyle takas işlemlerimiz bir taraftan devam ediyor. Onlar da bittikçe bu 3 kilometre uzunluğundaki kanalın temelini attığımız kısımda kalan uzunluğu 1,1 kilometre. Toplam 3 etapta tamamlamayı planladığımız kanal projemiz kapsamında gondol ile gezinti alanları, piknik alanları, çocuk oyun alanları, skate park, kafe ve restoranlar, zorbing alanı, spor tesisleri, bungalov evler gibi değişik sosyal donatı alanları yer almakta. Amacımız; hafta sonu Kütahya’da kalmayıp başka şehirlere piknik ve gezinti amacıyla giden hemşehrilerimizin artık başka şehre veya başka yerlere olan ihtiyaçlarını minimuma indirmek ve şehri gerek yatırımcılarımız gerekse yaşayanlarımız açısından tercih edilen bir ile dönüştürmektir. Bu kapsamda, özellikle 2019 yılında başlattığımız kamulaştırma işlemleriyle ilgili olarak 20 adet parselde kamulaştırma yaptık. Toplam 90 bin 187 metrekarelik alanı kamulaştırdık.12 adet parselde takasla kamulaştırma işlemini tamamladık, karşılıklı gönüllük esasıyla. 37 parçada takas işlemini yaptık, 9 hisseyi dava yoluyla kamulaştırdık, halen işlemlerin devam ettiği parseller var. Devlet Su İşleri’nden tahsis aldığımız 19 bin 528 metrekarelik alana ilave olarak Milli Emlak’tan tahsis aldığımız toplam 32 bin 290 metrekarelik alanda devletimizin bu projeye katkısı oldu” diye konuştu.

Kütahya Belediyesi’nin sadece bu tür projelerle değil kentsel dönüşüm projeleriyle de önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Vali Ali Çelik de konuşmasında, “Belediyeler, belediyecilik şehrin geleceğini kurgulayan ve geleceğe yönelik yapılacak her şeyin altında bir imzası olan bir düşünce. Bu anlamda yaptıkları ya da yapmadıkları bizim hepimiz açısından son derece önemli sonuçlar doğuruyor. İnşallah bunun gibi hayırlı birçok hizmetin temel atma ve açılışında bir araya geliriz. Belediye, Kanal Kütahya gibi rekreasyon projeleri ile beraber TOKİ ile kentsel dönüşüm çalışmalarının altına da imza atıyor. Bunların hepsi çok değerli, Kütahya’nın deprem bölgesi özelliğini hiçbirimiz aklımızdan çıkartmadan hem şehrimizi güzelleştirmek hem de güvenli bir kent imarını inşa etmek de hepimizin sorumluluğu. Bu anlamda yapılacak bütün çalışmalara şimdiden teşekkür ediyorum. Projenin mahallemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 

MHP Milletvekili Ahmet Erbaş da projenin Kütahya için oldukça önemli olduğuna vurgu yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından projenin temeli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın yaptığı dua ile atıldı.


Paylaş: