“Simav Kestanesi” İçin Çalıştay
2.7.2021 12:09:00

Kütahya’nın hem ekonomik hem de ormancılığında önemli değerleri arasındaki Simav Kestanesi, akademisyenlerin, uzmanların ve il ve ilçe yöneticilerinin katıldığı çalıştayda, bütün yönleriyle ele alındı.

Simav kestanesinin geleceği, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün “Kestane Zararlıları ve Alternatif Savaş Yöntemleri Çalıştayı”nda masaya yatırıldı. Çalıştay sonucunda dal kanseri ve gal arısı tehdidiyle mücadelede uygulanacak yöntemler ile kurum ve yetiştiricilere düşen sorumlulukların belirleneceğini belirten Vali Ali Çelik, “Kestane ormanlarımızdan en yüksek verimi almak için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz” dedi. 

 Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Kütahya’nın Simav ilçesinde, Kestane Zararlıları ve Alternatif Savaş Yöntemleri Çalıştayı düzenlendi. 

Moderatörlüğünü Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Sarıkaya’nın yaptığı, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız ile Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Şemsettin Kulaç’ın konuşmacı olarak yer aldığı çalıştayda, dal kanseri ve gal arısıyla mücadelede uygulamaya konulacak yöntemler ile yapılması planlanan çalışmalar ele alındı.Kestane ağacı ve meyvesinin Simav özelinde Kütahya için çok değerli olduğunu belirten Vali Ali Çelik, kestane sahalarının 11 yerleşim biriminde 8 bin orman köylüsünü doğrudan etkilediğini söyledi. 

“30 BİN TON KAPASİTEMİZ VAR”

8 bin 377 dekar kestane sahasının ormanlık alanda olduğunu, verilen desteklerle birlikte vatandaşların 300 dekar kestane bahçeleri oluşturduğunu aktaran Vali Çelik, “Bin 500 ton kestane elde ediliyor. Arıcılık ve bal üretimi de değerlendirildiğinde, bunun bugün itibarıyla ekonomik değeri yaklaşık 30 milyon TL; ama 30 bin ton kestane meyvesine çıkabilecek, 500 milyon TL değerinde bir kapasitemiz var” dedi.

“MÜCADELEYE KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE ODAKLANMALIYIZ”

Kestane dal kanseri sebebiyle Simav’da verimin bin 500 tona düştüğüne dikkat çeken Vali Çelik, “Hangi yol ve yöntemin etkili olduğunu netleştirip denemelere bir an önce başlamalıyız. Gerekirse İl Özel İdaremizin tüm imkânlarıyla, Orman Bölge Müdürlüğümüz ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle dal kanseri öncelikli olmak üzere mücadeleye kesintisiz bir şekilde odaklanmamız lazım. Yaygınlaşma hızı artıyor, mücadeleyi artıralım ki sonuç alalım” dedi.

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer çalıştayın Simav için önemini belirterek, “İlçemizde, 30 km’lik alanda kestane üretimi yapılıyor. Kestane, gelir kaynağı olmasının yanı sıra Simav için istihdam kapısı. Zararlılar sebebiyle verimin düştüğü Simav’da bu çalıştayı çok kıymetli buluyorum” dedi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, 2015 -2020 Kestane Eylem Planı kapsamında 3 bin 290 dekar alanda, dal kanseriyle mücadele edildiğini, 200 dekar alanda da ağaçlandırma çalışması yapıldığını söyledi.

Önerilen çalışmaların uygulamaya konulmasıyla birlikte çok kısa zamanda önemli mesafe kat edileceğine dikkat çeken Keskin, “Mücadelenin başarıya ulaşabilmesi, uygulanacak mücadele yönteminin ilgili taraflarca, özellikle de üreticimizin bu işi sahiplenmesiyle olur. Bu sayede kestane kanseri hastalığının etkilerini en aza indirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Çalıştay açılışının ve verilen bilgilerin ardından Demirci Köyünde arazi uygulaması yapıldı. Kestane dal kanseri ve gal arısı ile mücadele konusunda yapılan tatbikatta mekanik ve biyolojik mücadele yöntemleri uygulamaları yapıldı. Biyolojik mücadele de Arborjet Enjeksiyon ve soğuk sisleme uygulamaları ile mekanik mücadele de ağacın gövdesindeki kanserli bölgelerin temizlenerek, bal mumu ve propolis sürülmesi uygulamaları kestane üreticilerine gösterildi.  Köylülere kestane ağaçlarının en önemli böcek zararlısı ile nasıl mücadele edileceği konularında bilgiler aktarıldı.

Çalıştayın açılışına, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, Demirci Belediye Başkanı Cahit Onar, Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, OZM Daire Başkanlığı Şube Müdürü Özgür Toprak, Kütahya OZM Şube Müdürü Güryay Volkan Andiç Simav Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu ile kestane üreticileri katıldı.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat