...

7.2.2017
3220

Yine Merkel.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, son bir buçuk yıl içinde Türkiye’yi beş kez ziyaret etti. Ancak Merkel, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk kez Türkiye’ye geldi. Alman Başbakan Merkel, keşke 15 Temmuz FETÖ ihanet kalkışmasından hemen sonra Ankara’ya gelmiş olsaydı. 

Darbeci hainleri lanetleyip demokrasiyi koruma adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülen ve demokrasiyi koruma adına şanlı bir direniş gösteren Türk halkını selamlayıp kutlamış olsaydı. 

Maalesef Merkel, beklenen o dostane ve demokratik tavrı gösteremedi. 

Şimdi ise Almanya’daki genel seçimler öncesi mülteci sorunu yaşamamak için ihtiyaca binaen gerçekleştirdiği Ankara ziyareti esnasında TBMM’ye giderek bombalara hedef olan bölümleri gezdi. 

Hayretini gizleyemediği yüzünden belliydi. Ancak “darbeye katılan FETÖ hainlerini bize teslim edin” teklifine aynı Merkel, “hukuki süreç” bahanesine sığındı. 

“HUKUKİ SÜREÇ” BAHANESİ

Aslında bu bahane yeni değil. 

Almanya’da halen PKK, PYD/YPG başta olmak üzere DHKP-C ve FETÖ terör örgütlerine mensup dört binden fazla terör örgütü militanı bulunmaktadır.

Himaye edilen bu teröristler, Almanya üzerinden tüm Avrupa’da cirit atıyor. 

1980’den bugüne Almanya’dan bu teröristler istenmektedir. Her seferinde “hukuki süreç” bahane ediliyor. 

Şimdi, NATO’da görev yapan ve Almanya’ya sığınan FETÖ’cu subaylar da aynı bahanelerle teslim edilmiyor. 

Türkiye karşıtı bu tavırlar, NATO içinde müttefik olduğumuz Almanya dost mu, düşman mı sorularını ister istemez akla getirmektedir. 

MÜLTECİLER KORKUSU

Alman muhalefeti eleştirse de Başbakan Merkel, bu ziyareti gerçekleştirmeye kendini mecbur hissetti. 

Çünkü Almanya ve ABTürkiye’ye mülteci krizinde partner olarak ihtiyaç duyuyor. Nitekim Merkel’in temaslarında Türkiye ve Avrupa Birliği arasında imzalanan mülteci anlaşması tekrar gündemdeydi.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın “Anlaşmalara uyulmaz ve vaatler yerine getirilmez ise mülteci anlaşmasını sonlandırırız” şeklindeki uyarısı Şansölye Merkel başta olmak üzere, Avrupalı siyasileri ciddi anlamda etkilediği anlaşılıyor. 

Almanya ve Fransa gibi önemli iki büyük AB ülkesinde seçimler var. Aşırı sağ partiler ırkçı yaklaşımlarla halkı mülteciler üzerinden etkileyip oylarını arttırmayı hedefliyor. 

Eğer Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, anlaşma ve vaatler yerine getirilmediği için “bu anlaşma artık geçersizdir” derse, genel seçimler öncesinde Merkel ve partisine ağır bir darbe olur. 

YENİ BİR ŞEY YOK

Merkel’in ziyaretini özetleyecek olursak, yeni bir şey yok. 

Ankara, PKK, PYD/YPG ve FETÖ olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerine tekrar dikkat çekerek sitemde bulundu. 

Mülteciler anlaşması gereği AB, 2016 yılında 3 milyar Euro vermeyitaahhüt etmişti. Ama AB, anlaşmaya uymadı ve mali desteği zamana yayıp, parça parça veriyor. Şimdiye kadar 536 milyon Euro verdiler. 

Dahası, verilen her parça için yeni tavizler koparmak adına türlü oyunlar tezgâhlıyorlar. 

AB ile varılan mülteci anlaşmasına uyulmadığı tekrar Şansölye Merkel’e hatırlatılmış oldu.

Şansölye Merkel ise, ifade ve basın özgürlüğü ile kuvvetler ayrılığı vurgusu yaptı ve yine mülteciler konusunda verilecek mali destek için boş vaatlerde bulundu. 

Soykırım tasarısıAlmanya’da faaliyet gösteren DİTİB(Diyanet İşleri Türk İslam Birliği)’ne uygulanan baskı ve suçlamalar ile İncirlik ziyareti nedeniyle iki ülke arasında yaşanan sert tartışmalar ve yine, Türk vatandaşlarına Schengen bölgesine vizesiz seyahat hakkı konularında bir arpa boyu yol alınamadı. 

Kısacası, bu ziyaret vesilesiyle bir kere daha görülmüştür ki; hem Almanya hem de AB ile var olan sorunlar aşılamıyor. 

Çünkü, derin görüş ayrılıkları söz konusudur. 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz