...

12.10.2016
3014

Türk - Rus ilişkileri ve Batı

İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’ne Türk-Rus ilişkileri damgasını vurdu.  

Hem Sayın Erdoğan, hem de Sayın Putin’in kongredeki konuşmaları kadar her iki liderin yakın ve sıcak tavırları dikkat çekti. 

Rusya Devlet Başkanı PutinRus jetinin Türkiye tarafından vurulmasından sonra ilk kez Türkiye’yi ziyaret etmiş oldu.

Bu yakınlaşma, Türk-Rus ilişkileri açısından önemli olmakla birlikte, ABDve AB’ye de çok anlamlı bir mesaj verilmiş oldu.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde, 25 Kasım 2015 tarihinden sonra oldukça olumsuz bir süreç yaşandı. Ancak, iki ülkeyi adeta savaşın eşiğine getiren kriz aniden başladığı gibi yine aniden normalleşe sürecine girdi. 

Süreci hızlandıran en önemli adım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektup oldu.

Türkiye’nin sürdürdüğü derin diploması ile iki ülke arasındaki ilişkilerde 8 ay sonra yeni bir sayfa açıldı. 

Kimse, Türk –Rusya ilişkilerinde bu kadar kısa zamanda buzların bu kadar hızlı eriyeceğini beklemiyordu. 

Türkiye, uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesi için Rusya’dan teklif alma kararı aldı. Çünkü NATO’nun aldığı tedbirlerin tamamı Türkiye’yi kapsamıyor. 

Rusya, Türkiye’den meyve ithalatına izin verdi. Türk Akımı’nda imzalar atıldı. 

Ayrıca Putin ve ErdoğanTürk-Rus ilişkilerinde normalleşmeye devam etme kararı aldı…

Görüldüğü gibi  karşılıklı yakınlaşma beraberinde enerji ve ekonomik alanlarda kendini gösterdi.  

Bu gelişmeler iki ülkeyi mutlu ederken,  Batılı devletleri endişelendiriyor.

Küresel ve bölgesel sorunların aşılmasında Türkiye-Rusya farklı görüşlerde olsa da taraflar, yeni bir krize sebep olacak girişimlerden uzak duruyor.  

BATI DIŞLADIKÇA RUSYA YAKINLAŞIYOR

Dış politikamızın temel ilkeleri “denge politikası” üzerine oturmaktadır. Yakın dönemde de Rusya ile olan ilişkilerimizi bu denge politikası şekillendirmiştir.

Rusya ile olan ilişkilerimiz hiçbir zaman kolay ilişkiler olmadı. 

Dünya Enerji Kongresi ile tarih boyunca inişli çıkışlı bir seyir izleyen Türk-Rus ilişkileri için yeni boyutlar kazandı. 

Ülke olarak ABD ve özellikle de AB ile olan ilişkilerde sorunlar yaşıyoruz. Bu ülkeler ‘Türkiye karşıtı’ yaklaşımlarını FETÖ darbe kalkışmasında da devam ettirdiler.  

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Batı, Türkiye’yi yalnız bırakırken, Rusyailk andan itibaren destek çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak desteğini bildirmişti. 

Şurası bir gerçek. Batılı devletler dışladıkça Rusya yakınlaşıyor. Her geçen gün bu yakınlaşma karşılıklı hamlelerle daha da genişletiliyor. 

BATI MEDYASI SUÇLUYOR, 

RUS MEDYASI ÖVÜYOR

Batılı başkentlerdeki siyasi kulislerde Türk-Rus ilişkileri tartışılmaya devam ediyor. Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma ABD ve ABmedyasında ise geniş yer buldu. 

 “Erdoğan Türkiye’yi  Batı’dan uzaklaştırıyor” şeklindeki suçlamaların yanında  “ABD ve AB’nin Türkiye’ye hak ettiği değeri vermemeleri Türkiye gibi önemli müttefiki yeni arayış ve seçeneklere mecbur etti” gibi farklı yorumlar yapıldığını görüyoruz. 

Avusturya’da yayın yapan Der Standard gazetesi, geniş yer ayırdığı Türk-Rus haberine, “Erdoğan Rus kartına oynuyor” başlığını sürmanşetine taşıdı.

Özetleyecek olursak;

NATO’da müttefik olduğumuz, ABD ve AB medyasında ‘Erdoğan düşmanlığı’ve ‘Türkiye karşıtlığı yapılırken, Rus basınında ise Türkiyemahreçli haberler bir numaralı gündem maddesi oldu.  Gazeteler manşetlerini ve ilk sayfalarını Erdoğan-Putin görüşmesi üzerine kurdu.

Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmıştır. Batı başkentleri bu yeni sayfanın nereye kadar açılacağı konusunu tartışıyor. 

Batılı ülkelerde bu yakınlaşmanın gelecekte siyasi ve askeri alanlara taşınabileceği korkusu var.  

Batı, Türkiye’yi oyalayıp dışladıkça, Rusya, Türkiye’ye yaklaşıyor. 

AB, yarım asrı aşan bir uzun süreçte Türkiye’yi AB kapısında haksız bir şekilde bekletiyor. AB, her alanda bahaneler üreterek Türkiye’yi oyaladığı gibi vize konusunda da benzer bir karşı tavır içindedir.

ABD son yıllarda Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütlerini sahiplenmesi ve FETÖ elebaşı F. Gülen’in iadesi konusunda yavaş hareket etmesi, Türkiye ile Rusya’nın daha da yakınlaşmasına sebep oluyor.  


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz