...

20.10.2016
5552

Irak’taki bugünkü durumun

ABD işgalci ülkelerin başında gelmektedir. Bugün Ortadoğu’nun Irakayağında yaşanan vahşetin de baş sorumlusu ABD’dir. 

ABD, işgale hazırlandığı ülkelerde önce, kendi düşman örgütünü oluşturur. Onu silahlandırır ve kendisinin o ülke veya bölgeyi işgalini meşrulaştırmak için düşmanı görünen örgüte en korkunç eylemleri yaptırtır. Sonra ona karşı bazen kendi başına bazen ise uydusu ülkeleri de yanına alarak harekete geçer ve işgalini gerçekleştirir.  

El Kaide, DAEŞ ya da benzeri diğer örgütler durduk yere ortaya çıkmamıştır. 

Bu örgütlerin kuruluşu, silahlanması ve kanlı eylemlerinin arkasındaABD’nin istihbarat servisi CIA vardır. Bu örgütlerle bağlantılar bazen CIAbazen ise ABD’nin yandaşı müttefik ülkelerin istihbaratları üzerinden sürdürülür. 

Irak’ta bu örgütlerin kısa zamanda kitlesel taraftar bulmasında ABD’nin işgal, katliam ve daha da önemlisi, insan onuru ayaklar altına alan Ebu Gureyb, Guantanamo ceza evlerindeki işkenceleri sebep olmuştur. 

ABD, kaybolan itibarını korumak ve Ortadoğu’daki ABD karşıtlığını azaltmak için yaktığı, yıktığı Irak’ı büyük bir kaos ortamını geride bırakarak terk etti. 

Ancak, Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek amacıyla DAEŞ örgütlendi ve silahlandırılıp Irak’a sokuldu. 

DAEŞ, NEDEN KURULDU?

Şimdi filmi geriye saralım ve geçmişten günümüze yaşanan gerçekleri hatırlayalım.

IŞİDIrak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’u 10 Haziran 2014 tarihinde 1500 silahlı militanıyla 30 bin kişilik Irak Ordusuna ait güçlerin Musul’da olmasına rağmen kenti kontrolüne geçirebilmiştir.

Irak Ordusu’nun hiç direnmediği gibi ABD’nin verdiği en modern ağır silahlarını DAEŞ militanlarına teslim ederek kaçmalarının sebebi, Irak hükümeti tarafından hâlâ anlatılamadı. 

Irak Ordu’sundan atılan üst düzey komutanlar mahkemeye bile çıkarılamadı. 

Daha da ilginç olanı şudur.  

IŞİD’den kaçıp Erbil’e sığınan Musul Valisi Etil el-Nuceyfi’nin Irak İçişleri Bakanlığı Vekili Adnan Esedi ile Musul’un ele geçirilmesinden bir gün önce yaptığı görüşmedeki ayrıntı gerçekten çok ama çok önemli. 

IŞİD tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, acilen Irak Ordusu’nun takviye edilmesi veya Kuzey Irak Kürt yönetimi ile görüşülerek, Peşmergegüçlerinin Musul’a gönderilmesini talep etmişti. Fakat, Musul Valisi Etil el-Nuceyfi’nin bu talebi reddedildi. 

Valisi Etil el-Nuceyfi bu gerçeği şu sözlerle ifade ediyor: “önerilerimi ve ısrarımın umursanmamasından Bağdat, Musul’u gözden çıkarıldığını anladım ve DAEŞ işgali esnasında Kuzey Kürt Bölgesindeki Erbil’e sığınmak zorunda kaldım”.

IŞİDMusul’u kontrol etmekle birlikte tüm kamu kuruluşlarına el koyarak kentteki Merkez Bankası’nda bulunan 430 milyon dolar ve külçe altınları ele geçirmiştir. 

Bu kadar nakit para ve külçe neden Merkez Bankası’nın Musul şubesinde bulunduruldu ve neden korunamadı soruları hâlâ cevaplanmadı.

IŞİD’in, Irak ve Suriye’de sözde “İslam Devleti”ni ilan etmesi ve örgütün lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin bu gelişmenin ardından “halifeliğini” ilan etmesinin bir planın sonucu olduğu örgüt adına yapılan açıklamalarda itiraf edilmişti. 

İslamiyet ile bağdaşmayan, insan haklarına aykırı olan eylem ve hareketlerin kendiliğinden gelişen eylemler, bilhassa IŞİD’in elindeki bazı mahkûmların başlarını keserek öldürürken çekilen videoların tv kanallarına servis edilmesi de sadece bir propaganda değildi. 

Bugün devam eden operasyonlara davetiye çıkarmak ve Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek adına işgallerini sürdüren ABD ve müttefiklerinin varlığını meşrulaştırmak için yapılan planın birer parçaları olduğu anlaşılıyor. 

ABD, DAEŞ’E KAÇMALARI İÇİN 

KORİDOR AÇTI

ABD’nin yönettiği operasyonla DAEŞ gerçekten çökertilmek isteniyor mu?

Eğer, Musul dört taraftan kuşatılmış ve bir imha hareketi başlatılmış olsaydı sorunun cevabı evet olurdu. 

Ama kuzey, doğu ve güney cephesinden Musul’a saldırılırken batı cephesi açık tutuluyor. DAEŞ’in Musul’un batı cephesinde açılan bu koridordanSuriye’ye doğru kaçmasına imkân veriliyor. 

İkinci işgal ve Suriye cephesini gerçekleştirmek için Rakka’ya yerleşmesine müsaade edilmiş olduğu anlaşılmaktadır.

Demek ki: “Buradan işiniz tamam, şimdi gelecek operasyonlar için Rakka’ya yerleşin” emri verilmiş oldu. 

Bu ihtimalin doğru olup olmadığını DAEŞ’in göstereceği direniş gösterecek. Ayrıca ABD’nin  Musul’un batı cephesini açık tutup tutmayacağına bağlı.  

Bazı gerçekleri zaman gösterecek…


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz