...

13.12.2016
3299

Dış politika

Son zamanlarda hem iç hem de, dış politikamızda çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Devrim niteliğinde hamleler gerçekleşiyor. Keskin virajlar alınıyor. Bazen ileri geri manevralarla var olan alanlar genişletiliyor ya da yeni alanlar oluşturulmaya çalışılıyor. 

Türkiye –AB ilişkilerinde yaşanan krizin aşılıp aşılmayacağı merakla takip ediliyor. Diplomatik ilişkiler derinden derine devam ederken, AB Liderler Zirvesi’nden çıkacak karar diğer bir önemli konu. 

Çünkü buradan çıkacak kararla bundan sonraki süreçte Türkiye –ABilişkilerinin geleceği şekillenmiş olacak.

Brüksel ile ilişkiler diken üstü iken, Başbakan Yıldırım’ın kısa bir zaman önce gerçekleştirdiği Moskova’daki resmi ziyaretin yankıları devam ediyor. 

Buz kesen havalarda Moskova ile Ankara hattında sıcak ilişkilerin devam ediyor olması elbette bizim için çok olumlu bir gelişme olmakla birlikte, Avrupa başkentlerinde endişeyle takip ediliyor. 

İç politikada ekonomik alanda ve yeni anayasa çalışmalarında da, eşzamanlı olarak önemli gelişmeler yaşanıyor. 

Başbakan Binali YıldırımEkonomik Koordinasyon Kurulu kararlarını açıkladı. Açıklanan önlemlerin TL’yi desteklemekten çok ekonomik büyüme odaklı olduğunu anlaşılmaktadır. Reel sektörün desteklenmesi, bankaların daha kolay kredi yapılandırmaları ve hükümetin planladığı tasarrufların ekonomiye yansımasının nasıl gerçekleşeceğini zamanla göreceğiz. 

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘dövizden TL’ye’kampanyası çerçevesinde “Yastık altı dövizleri altın ve TL’ye dönüştürün, faizleri düşürün” şeklindeki çağrısı, hükümetin aldığı kararları destekler mahiyettedir. 

Kısacası, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet, Türk ekonomisini çökertmeyi amaçlayan dış müdahalelere karşı ‘Ekonomide Milli Mücadele’yi başlatmış oldu. Bu mücadele hedefine ulaşması halinde daha bağımsız ve kendi çarklarını çalıştıracak güçte bir ekonomiye kavuşmuş olacağız. 

Bir başka açıdan İttihat ve Terakki 

Birkaç gün önce elime “Bayrak Kalpak Revolver, İttihat ve Terakki Cemiyeti” isimli bir kitap ulaştı.

Adından da anlaşılacağı üzere eser, siyasi tarihimizin en çalkantılı dönemlerinden birini ve bu döneme damgasını vuran ve yalnızca dönemine damga vurmakla kalmayıp günümüze kadar da çok fazla tartışılan İttihat Terakki Hareketini ele almış…

Editöryal olarak yayınlanan ve İhtimal Dergisi Yayınevi’nden çıkan kitap, dönem kitapları konusunda genç yaşına rağmen oldukça tecrübeli bir isim olan ve daha önce de önemli akademik çalışmalara imza atan, değerli kardeşimiz Hakan Boz tarafından hazırlanmış.

Hakan Boz bu eserin hazırlanma gerekçesini “İttihat ve Terakki ideolojik önyargıların kurbanı bir hareket” cümlesiyle aslında çok kısa ve çok net bir şekilde özetliyor.

Bu harekete karşı kimler niçin önyargıyla yaklaşmıştı? Bu önyargıların haklılık payı var mıydı? İttihatçılar İmparatorluğun kaçınılmaz sonunun günah keçileri mi ilan edilmişlerdi? İttihat ve Terakki’yle Cumhuriyetkadroları ne kadar ilişkiliydi? Ermeni tehcirini niçin gerçekleştirdiler? Balkan savaşlarındaki rolleri ne oldu? Osmanlı İmparatorluğunu felakete sürükleyenler gerçekten mahşerin üç atlısı diye nitelenen Enver, Talat ve Cemal Paşalar ve onların maceracı politikaları mıydı? İttihatçılar Osmanlı’yı batıran hayalperestler mi, yoksa Osmanlı’yı kurtarmak için canlarını bile veren Karakalpaklı son fedailer miydi? İttihat Terakki’nin amacı neydi? İttihat Terakki, mason bir örgüt müydü yoksa Türk ortak kültürü oluşturmayı amaçlayan bir teşkilat mıydı? 

‘Bayrak Kalpak Revolver’ adıyla kaleme alınan bu eserde, bu ve bunun gibi kafanıza takılan pek çok soruya cevap bulabileceksiniz. 

Tüm okurlarıma ‘Osmanlıdan Cumhuriyete’ yaşanan siyasi olayların bilinmeyenlerini öğrenme adına bu eserin dikkatle okunmasını öneriyorum. Gelecek nesiller için de çok önemli bir kaynak olacağına inanıyorum.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz