TBMM’ nde Biyokaçakçılık’a Dikkat Çekildi
11.1.2019 11:15:00
250

İzmir Milletvekili HASAN KALYONCU TBMM Genel Kurulunda gündem dışı yaptığı konuşmada,çok önemli bir konuya dikkat çekti.Tarım ve Orman Bakanlığının 81 ilde başlattığı çalışmada ortaya çıkan sonuçları değerlendirdi.

Biyokaçakçılığın önüne geçilmesi için, görüşlerini paylaştı. 

Kalyoncu şöyle konuştu;

Biyokaçakçılıkla mücadelede esas hedef, siyasi sınırlarımız içerisindeki millî varlığımız olan bitki ve hayvanların tümünün veya bir parçasının ya da fosilinin yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmasının önlenmesidir. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2013 yılında biyokaçakçılık üzerine 81 ilde başlattığı proje kapsamında kaçakçılığın nelere ulaştığını resmî olarak rakamlara yansıtmış durumdadır ve bu vakalar gazete, televizyon ve basına konu olmuş durumdadır. Bu konuyla ilgili camilerde hutbelere konu olmuş biyokaçakçılık haberlerde geçmeye başlamış, kolluk kuvvetlerine bilgi verilmiş, güvenlik güçlerimiz bilinçlendirilmiş ve konuya müdahil olmuştur. Mücadele ülkemizde hâlen devam etmektedir. Bu mücadele kapsamında aslında Tarım Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığıyla iş birliğine gidip okullarda da biyokaçakçılıkla ilgili gençlerimizi, öğrencilerimizi bilinçlendirmelidir. Bu uygulamaların yerli araştırıcılara negatif etkileri de olmuştur. Yerli araştırıcılar özellikle zaman ve bürokrasi açısından zorlanmıştır fakat unutulmamalıdır ki yurt dışına bitki çıkışlarının muhtelif ayakları vardır ve bunlardan birisi uluslararası ortak projelerdir. Gayet masumane görünen ortaklaşa bilimsel çalışmalarla biyokaçakçılığın yapıldığı resmî kayıtlara geçmiş durumdadır. Bu sebeple Tarım Bakanlığı, yerli araştırıcıların da ancak izinle bitki toplayabilmesini ve yapılan çalışmaların bir nüshasının ilgili Bakanlığa verilmesini şart koymuştur.

Ülkemizde tescilli çeşitlerin çoğu yabancı ülkelerden gelmektedir. Ülkemiz bitkisel olarak önemli bir merkez olmasına rağmen, TAGEM, üniversiteler ve özel sektör ıslah birimleri yeterince yeni çeşitler elde etmek için bu potansiyeli kullanamamaktadırlar. Bu durumun çok iyi incelenmesi gerekir. Eğer bu biyolojik potansiyeli kullanamazsak dışarı bağımlı ve gelecekte tohum üretemez hâle geleceğiz.

Türkiye'deki floristik çalışmalar 1700'lü yıllara dayanır. 1600'lü yıllardan sonra ülkemizde botanikçiler yetişmeye başlamıştır fakat ülkemizde araştırma yapan bilim adamlarına baktığımız zaman, İngiliz, Fransız, Hollandalı, İsviçreli ve Alman menşeli olduklarını görüyoruz. Mesleklerine baktığımız zaman, bunların çalıştıkları yerlere baktığımız zaman, çalıştıkları gruplara baktığımız zaman çok farklı şeyler karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi, yine biyokaçakçılığın var olduğu ve meslekleri hekim, eczacı, ziraatçı olanların bir kısmının ajan olduğu, bir kısmının çiçekçi tüccar olduğuyla karşılaşıyoruz.

Kaçırılan canlılar ise tıbbi aromatik bitkiler, endüstri bitkileri, baharat ve süs amaçlı bitkiler durumundadır. Bunun yanında Hopa engereği, bombus arıları, Kangal köpekleri, yine bu kaçırılan organizmalar veya canlılar arasında sayılabilir.

Yapılan uluslararası projelerde, özellikle ülkemizdeki endemik hayvan ve bitkileri proje kapsamında yurt dışına çıkararak, bunlardan yeni kültür bitkileri elde etmek için gen aktarımı yaparak soğuğa, sıcağa, kuraklığa ve hastalıklara dayanıklı türler elde ederek, bunları ülkemize tekrar yüksek fiyatlarla satarak önemli ölçüde gelir elde etmektedirler. Aynızamanda, kendi ekolojilerinde yetişmeyen bitkilerde bulunan genleri izole ederek sahiplenmektedirler. Bunun önüne geçmek için, ülkemizdeki yaklaşık 3 bin endemik bitkinin ve hayvanın DNA bantlarının çıkarılarak genlerin ülkemiz adına tescillenmesi, uluslararası yapılan projelerde üniversite, özel sektör ve TAGEM tarafından yapılan projelerin uzmanlar tarafından çok iyi incelenmesi gerekmektedir.

Biyokaçakçılıkla mücadele anlamında önemli katkı sağlayacak olan, 26'ncı Dönemde Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hazırlanan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı bakanlıklar arasındaki bürokrasiye takılarak gündeme gelmemiştir,  fakat bu konu oldukça önemli olup bu dönemde Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu ve biyokaçıkçılıkla ilgili kanunun bir an önce hazırlanarak yürürlüğe girmesi gerekmektedir. Bunu sayın milletvekillerine özellikle söylüyorum. Türkiye'nin önünde en önemli konulardan birisi çünkü biyokaçakçılık ve biyoçeşitliliğin devamında biyolojik savaşa doğru giden bir durum söz konusu.

BİYOKAÇAKÇILIĞA DUR
Ülkemizin sahip olduğu tabii kaynak değerleri yabancılar için çekim merkezi, geniş bir malzeme deposu olma özelliğinde. Turist olarak yurdumuza gelen yabancılar doğadan topladıkları bitki veya hayvanlar ya da bunlara ait parçaları (kıl, tüy, yumurta, boynuz, tohum, soğan, yaprak vb) beraberlerinde ülkelerine götürerek, bu canlı doğal kaynaklardan ekonomik, sosyal, bilimsel, teknolojik, kültürel faydalar elde ediliyor. Halkımızın bu konuda duyarlı olmaları, özellikle kırsalda yaşayan insanımızın şüphelendikleri kişiyi hareketi güvenlik görevlilerine bildirmeleri çok büyük önem taşıyor. DKMP Genel Müdürlüğüne bağlı Bölge ve Milli Park Müdürlüğü ekipleri günün her saatinde çalışmalarını sürdürüyor. 
DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz