Tavşanlı Kızılağaç ile Güzel Projelere Yelken Açacak
8.11.2019 11:08:00
250

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa birliği tarafından finanse edilen şehir eşleştirme programı kapsamında Tavşanlı Belediyesinin kardeş belediyesi olan Kirkova (Kızılağaç) Belediye Heyeti Tavşanlı ile buluştu.

Program kapsamında Tavşanlı Belediyesi ile eşleşen Kirkova (Kızılağaç) belediyeleri, birlikte yeni projelerle ve programlarla kardeşliklerini geliştirecekler. 

 Kirkova (Kızılağaç) Belediye başkanı Şinasi Mehmet Süleyman  ve heyeti Tavşanlı’ya ilk ziyareti gerçekleştirdiler. Tavşanlı Kaymakamlığı toplantı salonunda yapılan basın toplantısında, eşleştrme projesi hakkında bilgiler verildi. 3 gün sürecek programda, Kütahya Valiliğine bir ziyaret gerçekleştirileceği, Tavşanlı Belediyesinin evsahipliğinde Tavşanlı’nın tanıtılacağı, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odasında yapılacak programda da Organize Sanayi Sitesi ve Tavşanlı ekonomisi hakkında bilgiler verileceği açıklandı. 

Kaymakamlıkta yapılan toplantıya Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Kirkova (Kızılağaç) Belediye başkanı  Şinasi Mehmet Süleyman  ve heyeti, Belediye Başkanı Mustafa Güler, Emniyet Müdürü Halil Konca, Jandarma komutanı Tuğrul Demiryürek, kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar. 

Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara iki şehrin ortak projelerle güzel fırsatlar yakalayabileceklerini belirterek, 
“Türkiye ve Avrupa birliği arasında şehir eşleştirme hibe programı çerçevesinde  Bulgaristan Kızılağaç ile bir kardeşlik ve dostluk köprüsü kuruldu. Bulgaristan’ daki  soydaşlarımızla, kardeşlerimizle bir araya gelme fırsatı yakalamış olduk. Bu projeyle Tavşanlı ve Kızılağaç Belediyesi arasında ilişki tesis edilmiş oldu,  dostluk ve kardeşlik köprüleri kurulmuş oldu. Bu proje  dileriz, Bulgaristan ile  Türk toplumu arasındaki ilişkilerin ve iş birliklerin gelişmesine vesile olur. Saygıdeğer  Kızılağaç Belediye Başkanımız ve heyeti kuruluş ve kurtuluşun şehrinde, bu gün Bulgaristan’da bulunma ve yaşama sebebiniz olan Osmanlı’ nın kurulduğu topraklardasınız.  Bulgaristan deyince yaşlısıyla genciyle göç eden,  insanlar aklıma gelir. Özellikle Naim Süleymanoğlu’nun uçaktan indikten sonra toprağı öpmesi, hepimizin hafızasında tazeliğini koruyor. Bulgaristan’ da ki Türk toplumu özellikle 1984-1989 yılları arası Bulgar Kominizmi zamanında baskı ve zulümle karşı karşıya kaldı.  Türkçenin ve Tükçe isimler kullanmanın yasaklanması, camiye gidişlerin yasaklanması, mezar taşlarından isimlerin sildirilmesi gibi birçok olumsuzluğu yaşadılar. Şükür ki kominist rejimin yıkılmasının ardından Bulgaristan Türkleri rahat bir nefes aldı.” Diye konuştu. 
Kirkova (Kızılağaç )Belediye başkanı Şinasi Mehmet Süleyman
Tavşanlı ile eşleşmelerinin güzel bir tesadüf olduğunu belirterek, dostlukların, kardeşliklerin gelişeceğini belirterek, “ Avrupa fonlarının sunmuş olduğu fırsatlardan sadece Belediye değil, iki Devlet olarak da bu fırsatları değerlendireceğimize inanıyorum. Buraya hareket ederken,   otobüse binmeden önce güzel bir haber aldım, Avrupa fonlarından 1 milyon euroluk güzel bir projenin onayı geldi.  Bunun aynı anda gelmesini anlamlı buldum.  Kirkova belediyesi olarak  birlikte güzel işler yapabileceğimize inancım tam.  Heyetimizle birlikte 3 gün buradayız, fırsatları değerlendirip önümüze bakmamız gerekiyor. Projemiz   sadece kültürel anlamda değil iki devletin gelişmesi anlamında da önemli . Davetinize çok teşekkür ederim sağ olun var olun.” Diye konuştu. 
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler de  projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; 
“Bir zamanlar Osmanlı toprakları içerisinde kalan ve Balkan harbiyle birlite nerdeyse bedenizimizin bazı azalarının Ülke sınırları içerisinde ama Misakı Milli sınırları dışında kalmasından üzüntü  duyduğumuz bir memleketin Bulgaristan sınırları içerisinde yer almaktadır. Tavşanlı Belediyesi olarak bizler Osmanlı nın ayak izinin bulunduğu tüm noktalarda var olmayı bir hedef haline getirdik bu anlamda 2008 yılında itibaren dünya da zulmün en üst seviyede yaşandığı bir yerde Dünya ile irtibatının koparıldığı Gazze’yi kendimize kardeş şehir ilan ettik. Kardeşlik hukukunun bir kağıt üzerinde olmaktan ziyade ameli noktada, fiili noktada da yerine getirme gayreti içerisinde bulunduk. Zaman zaman almış olduğumuz kararlar ve yapmış olduğumuz uygulamalarla belki devletin yetkili organlarını zora sokan hareketler içerisine girdik ama hem manevi açıdan hem de dostlarımıza kardeşlerimize sahip çıkma açısından bir başarı elde edildi ve Tavşanlı halkı adına bu tür olaylarla biz mutluluk duyduk. Bu şehir eşleştirmeleri noktasında Bulgaristan da Osmanlı mirası kentimizin de orada ki halkların bulunduğu bir yerleşimin de inşallah bundan sonra ki dönemde kardeşi, yoldaşı, paydaşı olma noktasında da Sayın Kaymakamımızla beraber özel bir gayretimiz olacaktır Tavşanlı halkımız adına.” Diye konuştu.

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz