Sağlık Yatırımları Devam Ediyor
17.5.2018 10:14:00
215

Kütahya Milletvekilleri; Vural Kavuncu, Ahmet TAN, Mustafa Şükrü NAZLI, İshak GAZEL Kütahya’da il genelinde ve ilçelerde yapılan sağlık yatırımlarını değerlendiren bir basın açıklaması yaptılar.

 

Açıklamada Kütahya merkez ve ilçelerde dev sağlık yatırımlarının devam ettiğine dikkat çekilerek; hizmet ölçeğinin geçmiş yıllarla kıyaslanmasında ise ambulanslar konusu çarpıcı bir ölçü oldu ; “Kütahya artık İlimize bir ambulans geldiğinde davul zurna ile 3 gün şehirde gezdirilen günleri geride bıraktı. Kar paletli ve yoğun bakım üniteli olan özellikli ambulanslarımız dahil olmak üzere sağlık ekiplerimiz vatandaşlarımız il genelinde 59 ambulansımızla hizmet götürüyor.”

 

Yapılan açıklama şöyle:

AK Parti hükümetleri ile birlikte ülkemizde sağlık alanında tüm dünyada takdir ve hayranlıkla izlenen alanında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanmış, eski Türkiye ile yeni Türkiye’nin en çarpıcı farklılıklarından birisi olmuştur. Kütahya ve ilçelerimize de sağlık alanında birbiri ardına dev yatırımlar almaya devam ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın hayalim dediği, vizyon projelerinden birisi olan Şehir Hastanelerinden birisi de ilimizde yapılacak. Çeşitli engellemeler ve itirazlar sonucu tüm ülkede ki Şehir Hastaneleri projeleri gecikmiş olsa da artık tamamlananlar bir bir açılıyor. Kütahya’da yapılan iki Şehir Hastanesi’nin (bir tanesi merkezde genel amaçlı, diğeri ise Yoncalı’da Rehabilitasyon Hastanesi olarak) temelleri atıldı, inşaatları hızla yükseliyor. Allah nasip ederse 2019-2020 yılları arasında hemşehrilerimizin hizmetine sunulacak.

Bu süre içerisinde Evliya Çelebi Hastanemizde de yeni Üniteler açıldı, hastalarımızın tanı ve tedavisinde önemli olan yeni teknolojik cihazlar devreye girdi. Şu anda iki anjiyo ünitesine sahip hastanemizde 24 saat acil Kalp Damar Cerrahi veriliyor, acil anjiyo uygulamaları yapılıyor. Yeni açılan donanımlı Radyoterapi Ünitemizde onkoloji hastaları için ışın tedavisi uygulanıyor. Eski Hava Hastanesi olarak bilinen ve Sağlık Bakanlığı’na devredilen hastane Vefa Psikiyatri Hastanesi olarak yeniden düzenlendi. Bir yandan Mehmetçiğimize 24 saat Acil ve normal poliklinik hizmeti verilirken böylece psikiyatri branş hastanesine de kavuşmuş olduk. Diğer taraftan Üniversite kampüsü içerisinde ki bina alanında ülkemizin en nitelikli ve kapsamlılar arasında sayılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine dönüştürüldü (Kütahya Rehabilitasyon Merkezi). Hastanemiz Türkiye’nin her yerinden ve yurtdışından hastalar tarafından tercih ediliyor, örnek tesislerden birisi olarak gösteriliyor. Şehir merkezinde 1. Basamak sağlık tesisleri olarak; Yunus Emre – Yenidoğan Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve 112 Acil Sağlık Hizmet İstasyonu (ASHİ) tamamlandı, Müzeyyen Çini ASM, 112 ASHİ ve Sağlıklı Yaşam Merkezi (SYM), Merkez ASM, Çarşı ASM, Maltepe ASM’leri ise ihale, arsa ya da proje aşamasında devam ediyor. Eski Kent Hastanesi binasında yeni Özel Kütahya Hastanesi de tamamen yenilenmiş ve üst düzey tıbbi donanım ve üniteleri ile açılmak için gün sayıyor.

Hastane tedavileri büyük ölçüde sonlanmış ancak hala tıbbi bakım gerektiren ve evde bakılamayan hastalarımız için Kütahya Merkez, Tavşanlı, Simav, Gediz ve Emet ilçelerimizde açılan Palyatif Bakım Üniteleri vatandaşlarımızdan dua ve takdir alıyor.

2012 senesinde Kütahya’da yeni bir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi açmıştık. 2016 yılı içerisinde ise Üniversite kampüsü içerisinde Diş Hekimliği Fakültesine bağlı, Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezini açtık. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesine geçen merkezde Ağız Diş ve Çene Radyolojisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Endodonti, Pedodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi uzmanlık alanlarında 7 uzman hekim aylık ortalama 550 hastaya hizmet vermektedir.

Tavşanlı ilçemizde ise 2004 yılında bitirilerek hizmete açılmış olan Ana Binanın yanında bir hastaneyi tamamlamış ve geçtiğimiz yıllarda hizmete açmıştık. MR, göz anjiyografisi, bronkonskopi, 4 boyutlu ultrason gibi üst düzey cihazların yanısıra tam donanımlı yoğun bakım ünitesi de hastanemizde hizmete girmişti. Ayrıca yapımı tamamlanan ve ülkede örnek projelerden olan Tavşanlı Sağlık Merkezi hizmete girdi, Tavşanlı Ağız Diş Sağlığı Merkezi ise açılmak için gün sayıyor. Bunların yanısıra şimdi de ilçeye yeni bir hastane yapımına başlıyoruz. Eski SSK alanında 75 yataklı yapılacak ve Ana hastanenin ek binası olacak olan yeni hastane Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği olacak, bir bölümünde de Toplum Ruh Sağlığı Üniteleri yer alacak.

Simav ilçemizde 150 yataklı yepyeni hastanemizi bitirdik, son sistem cihazlarla donattık. MR cihazı da hizmet vermeye başladı. Eski hastaneye ise Ağız Diş Sağlığı Merkezi taşınıyor. Bir bölümü ise Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği olarak yeniden düzenleniyor.

Gediz ilçemizde 100 yataklı, Altıntaş’ta 10 yataklı hastanelerimiz açıldı, Emet ilçemizde de 60 yataklı hastane açılmak üzere. Hastanelerimizin tümü yeni cihaz ve donanımla döşendi. Emet ilçemize ayrıca yepyeni bir Aile Sağlığı Merkezi kazandırdık.

Aslanapa 6 Hekimlik ASM + 112 ASMİ ve Dumlupınar 2 Hekimlik ASM + 112 ASMİ inşaatı başladı. Hisarcık ve Şaphane ASM ve 112 ASMİ ise başlıyor.

Domaniç İlçemizde ise 2015 yılında yeni bir Diyaliz Ünitesi açtık. Şimdi de İlçe Hastanemizi yenilemek için kolları sıvadık. 10 yataklı Entegre İlçe Hastanesi proje ihalesi bu ay yapılıyor, projesinden sonra da yapım ihalesine çıkılacak.

Kütahya artık İlimize bir ambulans geldiğinde davul zurna ile 3 gün şehirde gezdirilen günleri geride bıraktı. Kar paletli ve yoğun bakım üniteli olan özellikli ambulanslarımız dahil olmak üzere sağlık ekiplerimiz vatandaşlarımız il genelinde 59 ambulansımızla hizmet götürüyor.

Geçtiğimiz günlerde haberini verdiğimiz, yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile sağlık alanında ilimizin geleceği için yeni bir sayfa açılmış oldu. Ayrıcalıklı bir il olarak sahip olduğumuz sağlık temalı yeni Üniversitemiz ile birlikte başta kaplıcalarımız ve Sağlık Turizmi olmak üzere önemli gelişmelere kapı açmış olduk.

İlimizin sağlıkta aldığı bu dev yatırımlar öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu memleket için çizdiği vizyon ve milletimize verdiği değerin bir göstergesidir. Bu yatırımlar için gereken kaynak kuşkusuz ülkemizin ehil ellerde yönetimi ve oluşturulan katma değer sayesinde bulunuyor. Önümüzde ki seçimlerde milletimizin yine istikrarı, bu AK hizmetlerin devamını ve en gelişmiş ülkeler arasında olma hedefimizi tercih edeceğinden kuşkumuz bulunmamaktadır.

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz