Kütahya Yakupoğlu Sempozyumuna Hazırlanıyor
10.7.2018 11:08:00
182

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğünün himayesinde ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi çatısı altında gerçekleştirileceği duyurulan Sempozyum için, hazırlıklar başladı.

Sempozyum; sanat, tasarım, şehir, tarih, mimari, minyatür, kent estetiği alanlarını kapsayacak. Özel konular ise; Ressam Ahmet Yakupoğlu ve Kütahya olarak belirlendi.. Disiplinler arası birliktelikler ve ortaklıkların öneminin çok iyi anlaşıldığı günümüzde; sempozyum sonucunda elde edilecek çıktılar Sempozyum Kitabında yayınlanarak, tüm bilim ve sanat ortamlarında paylaşılarak, şehir sanat ve tasarımda yaşanan problemlere farklı bir bakış açısı getirerek katkı sağlanması hedefleniyor.

 Sempozyum ile ilgili açıklama yapan  Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir; 

“Kütahya Valiliği olarak; Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ile birlikte Kütahyalı Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun doğumunun 98. Yılı anısına düzenlenen, ‘1.Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu’nu kamuoyuna duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver Ekolü’nün son halkası olan, Kütahyalı Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun doğduğu kadim şehir Kütahya  için düzenlenen; Şehir, Sanat ve Tasarım başlıklı sempozyumda özel konu başlıklarımızı; Ahmet Yakupoğlu ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girmiş olan Kütahya İlimiz oluşturmaktadır.

Bildiğiniz gibi şehir kavramı, içinde sanatı, tarihi, folklorü, kültürü, mimariyi, insanı barındıran ögelerin tamamından oluşur. Şehir, bütün hayatımızı kuşatan, kavrayan zengin bir içeriğe sahiptir. Bizler bu mirası anlayıp yaşadığımız ve yaşattığımız ölçüde varız.

7000 yıllık tarihi ile toprağın, ateşin ve suyun buluştuğu Germiyan diyarı, Evliya Çelebinin memleketi Kütahya; hep birlikte nefes alıp verdiğimiz bu şehir, vazgeçilmez değerdeki eserlerle, Selçuklu, Germiyan ve Osmanlının son dönemlerinin izlerini bu şehirde görebilirsiniz. Germiyan Sokağı ve konaklarıyla, Ulu Camisiyle, kalesiyle, pınarları ve çeşmeleriyle bir kadim şehir. Çinisiyle, el sanatları ile  paha biçilmez derecede zengin bir kültürel mirasla bezeli bir şehir…

Kütahya, tarihi, doğası ve kültürel zenginlikleri ile Germiyan kültürünü yaşatan, çelebilerin, şehzadelerin şehridir. Sultan Veled’in dediği gibi; ‘Kütahya, kusursuz bir güzelliktir. Cennet ya Kütahya’nın altındadır ya üstünde.’

Bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz ‘1. Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu uzun zamandır tasavvur edilen, şehrimizin önemli bir eksikliği gidereceği düşünülen değerli bir çalışma olarak görmekteyiz. Bu çalışmayı, şehir ve üniversite işbirliği ile gerçekleşmesi açısından olumlu buluyor ve diğer şehirlerimize de örnek olacağını ümit ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, sempozyumun gerçekleştirilmesinde, başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Remzi Gören’e, Kütahya Belediye Başkanı Sayın Kamil SARAÇOĞLU’na, akademisyenlerimize, sanatçılarımıza, Kütahyalı hemşerilerimize, desteklerini esirgemeyenlere ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Kültür dünyamızda önemli bir boşluğu dolduracağı inancıyla hazırlanan bu sempozyumun, sanatımıza, insanımıza, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

“ 1.ULUSLARARASI AHMET YAKUPOĞLU ŞEHİR, SANAT VE TASARIM SEMPOZYUMU ’’na değerli destek ve  katkılarınıza şimdiden teşekkür eder, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” Dedi. 

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ise,   “Bir Şehir Ancak Bu kadar Zangin Olabilir”   diye Kütahya’dan bahsederken, Bu sempozyumla ilgili duygularını şöyle açıkladı: 

Kütahya, çinisi kadar çınarlarıyla, pınarlarıyla muhteşem bir şehir! Kütahya, Çanakkale’nin ruhunu barındıran Dumlupınar’ıyla kahraman bir şehir! Kütahya, en az Amasya kadar, en az 3 Safranbolu, en az 5 Beypazarı kadar tarihi bir şehir! Kütahya en az Bursa kadar Osmanlı, Konya kadar Selçukludur. Konya ne kadar Mevlana ise, Kütahya o kadar Mevlana’dır.

Kütahya, hikâyesi olan bir şehir! Kadim bir şehir! Taşı toprağı altın, havası buram buram Anadolu kokan bir şehir!

Domaniç’iyle kuruluşun beşiği, Dumlupınar’ıyla kurtuluşun eşiği olan şehir! Kütahya, sanatı ve sanatçısıyla değerli bir şehir! Sanat, kültür, tarih, doğa, yer altı kaynakları, bilinenler bilinmeyenler… Bir şehir ancak bu kadar zengin olabilir!

Üniversite olarak sadece eğitim öğretimle uğraşmayı yeterli görmüyoruz. Şehrin sanatına, kültürüne de dokunmak istiyoruz. Üniversite olarak bunu bir sosyal sorumluluk olarak değil, görevimiz olduğu için değil, Kütahya’yı sevdiğimiz için de yapıyoruz. Üniversite olarak şehre değer katmak istiyoruz. Bunu da şehrin değerlerine sahip çıkarak, şehrin değerlerini öne çıkararak yapmayı düşünüyoruz. Çünkü bir şehir sanatı ve sanatçısıyla değer kazanır, anlam bulur. Bilindiği üzere, tanınırlığı ülke sınırlarını aşmış Ahmet Yakupoğlu Kütahya’ya anlam katan, değer katan en önemli sanatçılarımızdan biridir. Kütahya sevdalısı bir sanatçıdır. İsmi şehriyle anılan nadir şahsiyetlerden biridir.

Dumlupınar Üniversitesi olarak, ordinaryüs profesör Süheyl Ünver Ekolünün son halkası, Türk Manzara resminin ustası Üsküdarlı Ressam Hoca Ali Rıza Beyin son temsilcisi, Minyatürde 21.Yüzyılın Nakkaş Levni’si, Halil Dikmen’den icazetli neyzeni, “Kütahyalı Ressam” Ahmet Yakupoğlu adına, doğumunun 98. yılında, ULUSLARARASI AHMET YAKUPOĞLU ŞEHİR, SANAT VE TASARIM SEMPOZYUMU düzenlemeye karar verdik. Bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz sempozyumu uzun zamandır beklenen ve önemli bir eksikliği gidereceğini düşündüğümüz önemli bir çalışma olarak görmekteyiz.

Gelenekli hale getirmeyi düşündüğümüz sempozyumun bilim, sanat ve kültürümüze sağlayacağı katkıların yanı sıra,  Unesco Yaratıcı Şehirler Ağındaki Kütahya’nın kültür, sanat ve turizm açısından daha iyi tanıtılmasına da büyük katkı sunacağına yürekten inanıyorum.

Bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu’na sizleri davet etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz