“Kütahya Termal Sağlık Turizm Zirvesi” Yapıldı
23.1.2020 12:01:00
418

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) tarafından organize edilen “Kütahya Termal Sağlık Turizm Çalıştayı”Hilton Garden INN Otel’de gerçekleştirildi.

İGEME yetkililerinin yaptığı açıklamalar ve sunumlar sonucunda toplantıya katılan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hasan Öncel, Kütahya özelinde yeterli raporlar sunulmadığını ifade etti.

Termal Sağlık Turizminin bölge ekonomisi için önemi ve potansiyelini konuşmak ve bu konuda çalışmaları paylaşmak amacıyla Termal Sağlık Turizmi  toplantısı  İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) tarafından gerçekleştirildi. 

Termal Sağlık Turizmi konusu hakkında tarafların fikirlerini almak, kentin farkındalığını artırmak ve termal sağlık turizmi alanında bilgi birikimin oluşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen toplantıya; Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hasan Öncel, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü adına Ahmet Büber, Kütahya İl Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kamu / Özel Sağlık Kuruluşları Yetkilileri, Bölgedeki Termal Sağlık Turizm Tesisleri yetkilileri ve yerel basın katılım sağladı.  

ALİM IŞIK: “JEOTERMAL KAYNAK ARAMA RUHSATI İÇİN ORAYI KULLANMAYA DEVAM EDİYORUZ”

İGEME  Yönetim Kurulu Başkanı Murat IŞIK, Sağlık Turizm Teşvikleri ve Sağlık Turizmi Ekonomisi hakkında bilgilendirmede bulundu. "Sağlık Turizmi" Çalıştayı’nın Kütahya’da gerçekleşmiş olmasının memnuniyetini yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Bugün şehrimizin en önemli konularından birisi olan Sağlık Turizmini konuşacağız. Biz Kütahya Belediyesi olarak 9 aylık icraat dönemimizde özellikle Sağlık Turizmi konusunda çok ciddi işler yaptık. Örneğin Ilıcanın mevcut su kaynakları şuan ki tesislere ancak yetiyor. Bu kapsamda yeni kaynaklara ihtiyacımız olduğunu gördük ve Kütahya İl Özel İdaresinden yaklaşık 43 bin dekarlık alanı 3 yıllığına kiraladık. Jeotermal kaynak arama ruhsatı için söz konusu alanı kullanıyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda 7 farklı bölgede ciddi su potansiyelinin olduğu yönünde ön bulgular elde edildi ve bu hafta iki yerde kuyu açımıyla ilgili sondaj ihalesi için sürecimizi başlattık. Mümkünse 1000 metreye kadar inip en az 80, 90 derece sıcaklıkta su kaynağı arıyoruz. Bulduğumuz jeotermal su kaynaklarını inşallah şehrimize kazandırıp, buna göre yeni yatırımlarımızı planlayacağız. Yine Ilıcada bulunan Orman Bölge Müdürlüğüne ait alanı 20 yıllığına yeniden kiraladık. Burayı Sağlık Turizmiyle beraber bir tesis yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza Ilıcanın oksijen kaynağını dikkate alarak Göğüs Hastalıkları Hastanesi taahhüdünde bulunmuştuk. Bu çerçevede yer tespiti yapıldı, tapu aşamasındayız, çalışmalarımız hızla devam ediyor, dedi.Kütahya Belediyesinin Yoncalı ve Enne bölgesindeki çalışmaları ile ilgilide bilgi veren Başkan IŞIK; Yoncalı bölgemizi de çok önemsiyoruz. Eskiden turizm merkezi olan ve daha sonra çıkarılan yaklaşık 545 milyon m2’lik bölgenin tamamen alt yapısını yapacağız. Yol, su, elektrik, kanalizasyon daha sonra parselinin başında vatandaşım alt yapıldığını görünce yatırım için daha rahat karar verecek. Yoncalı’daki çok hisseli büyük parselli sorununu çalışmalarımız kapsamında ortadan kardırdık. 11 Dekar ile 25 dekar arasında farklı büyüklüklerde olmak üzere toplam 10 adet parseli ve 200 dekara yakın bir alanı Kütahya Belediyesi adına tapusu ve yatırıma hazır hale getirdik. Ayrıca 15 dekara yakın bir alanı da spor tesisleri için planladık. Futbol takımlarının kamp yapabileceği bir merkezi inşallah bu sene şehrimize kazandıracağız.

Enne Barajı bölgesinde ise 150 dekarlık alanın tapusunu aldık, şuanda imar çalışmaları sürüyor. Bu alanı uluslararası su sporları merkezi ve sporcu hastalıkları hastanesi dahil olmak üzere spor kompleksi ile donatmak istiyoruz. Bu çalışmaları şehrimize kazandırdığımız zaman Kütahya dünya şehri olma yolunda ciddi adımlar atmış olacak. Şehrimizin en büyük değeri Yoncalı ve Ilıca. Spor ve Sağlık Turizmi birlikte değerlendirdiğimiz zaman inanıyorum ki dünyada birçok uluslararası firma önce Kütahya’ya gelecek. Bu şehrin bu potansiyelini üretime dönüştürecek, Türkiye’de ve dünyada adından söz ettiren birkaç şehirden birisi olacak, ifadelerini kullandı.

VURAL KAVUNCU: “KİMSE BİR ADIM İLERİ GİDEMİYOR, EKSİKLER ÇOK"

Kütahya Termal Sağlık Turizm Zirvesi toplantı programında belirtilen katılımcılardan eksikler olması sebebiyle “Biz kendi kendimize konuşacağız.” Diyerek sözlerine başlayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ise, “Şimdi tabi burada Zafer Kalkınma Ajansı’nın çok önemli bir girişimi var. Bu girişim Tr33 bölgesi için yapılan devletin girişimi aslında. Devletin, kaynakları etkin bir şekilde kullanarak katma değere dönüştürerek refah unsuru haline dönüştürmek için yaptığı bir girişim. ZAFER de bununla ilgili üzerine düşen görevi yerine getirmek için, bir danışmanlık hizmeti alarak bir fizibilite çalışması yaptı.

Fizibilite demek bir yatırımın nasıl hayata geçeceği ile ilgili çalışmalar yapmak. Biz şu anda burada Kütahya’yı konuşacağız ama aslında bu rapor diğer bölgeleri de içerecek. Ben burada bugün esasen sonuna geldik dediğimiz projenin şu anda Afyon, Uşak ve ilimizle ilgili karşılaştırmaları görebilmeyi arzu ederdim. Ben bunları dinlemeye geldim aslında. Yani bu noktada ben sunduğunuz bilgilerden yazılı bir dokümanınızın olmadığını ve sadece gittiğiniz bazı yerlerle ilgili ama bir yere gitmek, incelemek ve özünü almak Kütahya ile ilgili bir otelde bir gün kalmakla olmuyor. Ya da bir şehre girip çıkmak ya da bir hastaneyi dolaşmakla olmuyor. Yani ben bunu çok eksik buluyorum. Ben size desem ki Kütahya’nın sağlık turizmi ile ilgili envanter ne çıkardınız desem zannediyorum oldukça eksik bir tabloyla karşı karşıya kalacağız.

“KÜTAHYA İÇİN NE YAPABİLİRİZİ TARTIŞMAYI İSTERDİK”

Ben zafer kalkınma ajansına bu anlamda raporun kabul edilmesi aşamasında gönüllü bir danışmanlık hizmeti vermeyi de sizlere öneriyorum. Çünkü sonuçta bir şey çıksın ortaya. Kütahya için ne yapabilirizi tartışmayı isterdik. Termal sağlığın tanımlarını yapıp hangi alanlarını geliştireceğiz. Ilıca’da Yoncalı’da Emet’te, Göbelde Kütahya’da rekabet gücümüz nasıl artacak ulusalda uluslararası planda. Kurumların üzerine düşen vazifeler nedir. Bunlara bakmamız lazım.

“KİMSE DURUMDAN VAZİYET ÇIKARMIYOR. KİMSE BİR ADIM İLERİYE GİDEMİYOR”

Kütahya’da yaptığımız bu defalarca yapılan toplantılar. Başka bir şey yapmıyoruz. Biz sadece yapalım aşamasında kalıyoruz. Kimse durumdan vaziyet çıkarmıyor. Kimse bir adım ileriye gidemiyor. Sağlık turizminde çok önemli bir kapasiteye sahibiz. Sağlık turizmi 5 yıldızlı otellerin içinde yapılan bir turizm değildir. Bizim doğamız var gölümüz var çevremiz var. Bizim Yoncalı da zaten devlet çok büyük bir yatırım yapıyor. Onlar bizde var Türkiye de ayrı olarak bir kaplıca bölgesinde yapılan tek şehir rehabilitasyon hastanesi Kütahya’dadır. Başka bir yerde yok. Rehabilitasyon eğer termal sağlık turizminde destekleyici bir unsursa eğer şu anda Kütahya, nüfusuna göre Türkiye’nin rehabilitasyonda en nitelikli ve kapasiteli bir ilidir açık ara. Peki bu yatırımlar varken biz neden daha fazla ilerleyemiyoruz bütün ekip olarak bu konuyu ankara2da bizim anlatmamız lazım. Kütahya sadece dışarıdan bir şey beklememeli önce kendisi inanmalı ve harekete geçmeli.” İfadelerine yer verdi.

HASAN ÖNCEL: “ BU ARAŞTIRMADA BİRAZ DAHA FAZLA FARKLI BİR ŞEYLER OLMASINI İSTERDİK”

Konuşmaların ardından İGEME Tasarımcı ve Marka Yöneticisi Feyza Aktulga tarafından Termal Sağlık turizminde Markalaşma konusunda sunum yaptı. 

Termal Sağlık Turizminde Markalaşma sunumunun ardından söz alan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hasan Öncel, bu sunumun Kütahya özelinde olmadığı vurgulayarak, “ Sunumun son sayfasına kadar oradaki Kütahya yazısını Isparta, Elazığ, Kars, Van olarak değiştirip her ilde markalaşma için yapılacak bir sunum. Yani biz son sayfaya kadar sizin markalaşmayla ilgili anlattıklarınızı buradan çıkıp Afyon’a gidip ilk baştaki Kütahya yazısı yerine Afyon yazarak sunabilirsiniz, ya da Elazığ yazarak sunabilirsiniz. 25 yıldır turizmle ilgili her türlü toplantıya, termalle ilgili her türlü toplantıya katılmış bir insan olarak söylüyorum. Sadece son sayfadaki kısım Kütahya’yı anlatıyor. Halbuki markalaşma deyince çok daha uzun, halkın demokratik yapısı, insanların karakterleri, bunların algılanması lazım. Bunlar internetteki olan bilgiler. Bu araştırmada biraz daha fazla farklı bir şeyler olmasını isterdik. Bize somut, elle tutulabilir, sözle görülebilir, bize istikamet verecek, yol gösterecek biraz daha fazla bilgiler olmasını beklerdik. Ben şahsen bu sektörün içerisindeki bir insan olarak, 62 ülke ve 300 şehir gezmiş bir insan olarak bizim bu sunumdaki konularla markalaşacağımız konusunda tereddütlerim var. Ayrıca Termal Sağlık ve termal diyoruz ya, o sağlık ve termalin arasına aslında bir çizgi konulur. Şu ana kadarkilerin hepsi turizm konusunda bir şeyler anlatıldı ama eğer burada sağlıkla ilgili bir şeyler yapılmak isteniyorsa burada üniversitenin görüşü kadar üniversitenin bilgi ve görüşü bu raporlara girmeden bu raporun verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Üniversitemizin çok ciddi araştırmaları var eğer bu rapor katılmadan sonuçlanmış rapor olarak düşünülürse ben boşa giden bir emek diye düşünüyorum.” Dedi. Daha sonra ise Avukat Kenan Uysal, Sağlık Turizm Hukuku konulu sunum yaparak bilgilendirmelerde bulundu.

BAŞKAN DOĞAN;”İLÇEMİZİN TERMAL TURİZM FİZİBİLİTELERİ HAZIR,ŞİMDİ SIRA UYGULAMADA”

"Sağlık Turizmi" Çalıştayı’nın Kütahya’da gerçekleşmiş olmasının memnuniyetini yaşadıklarını ifade eden Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Emet ilçesinin termal kaynaklarının etkin kullanımı adına, yeni tespit edilen rezervlerin sondaj çalışmaları, apart ve yüzme havuzları yapımı vb. konularda belirli bir program dahilinde çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Başkan Doğan, Emet termal sağlık fizibilite raporlarında öne çıkan Eko turizm adına ilçede geleceği kucaklayan, projeleri adım adım gerçekleştireceklerini beyan etti.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz