İşyeri Adres Değişikliği-Ticaret Odası (Mersis),Vergi Dairesi, SGK
11.9.2019 12:08:00
196

İşyeri adres değişikliği; bir merkez adresinin aynı il sınırları içinde bir ilçeden başka bir ilçeye taşınmasıdır.

Adres nakli ise başka bir ilden başka bir ile taşınmada yapılacak işlemlerdir. İşlemlere Genel Kurul defterinden alınacak kararla başlanır. Ticaret odasının merkez nakli ile adres değişikli için aldığı harçlar da farklıdır.

1-TİCARET ODASI

Genel kurul Defterinde karar alınır. Genel kurul kararı, karar metni hariç Karar No, Karar Tarihi, Toplantıya katılanlar bilgileri mersis sistemine kaydedilir. Mersiste aynı il içinde olan adres değişikliği; merkez nakli bölümünden yapılmaz. Sistem kaydetmez çünkü farklı bir ildeki ticaret sicili yazmanızı ister. Dolayısıyla adres değişikliğini Değişiklik başlat menüsünden sadece adresi güncelleyip onaya göndereceksiniz. Mersis sistemine giriş e -devlet şifresiyle yada e -imzayla olacaktır. Kararı onaya yolladıktan sonra sistem size bir referans numarası verecektir. Bu referans numarasını başvuru dilekçesine ekleyip almış olduğunuz (genel kurul defterindeki) kararı noterden onaylayıp başvuru dilekçesiyle Ticaret odası temsilciliklerine başvuracaksınız. Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını http://www.ito.org.tr/wps/portal/tescil-islemleri/bno adresinden sorgulayabilirsiniz.

KARAR ÖRNEĞİ

KARAR NO: ….

KARAR TARİHİ: ../..2019

TOPLANTIYA KATILANLAR:………………

Şirket yönetim kurulu üyeleri şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki hususu karar altına almışlardır. Şirket merkez adresi ……………….İstanbul adresinden …………………………………………adresine taşınmıştır.

Tescil ve ilan edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanı

2.VERGİ DAİRESİ BİLDİRİMİ

Bu işlemi yapmak için vergi dairenize gitmeden de yapabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesine şifreyle giriş yaptıktan sonra çıkan menüde İŞLEM BAŞLAT> MÜKELLEFİYET İŞLEMLERİ> İş Yeri Adres Değişikliği Bildirimi kısmından bilgileriniz girip eski adresinizi, yeni adresinizi, işyerinin kira ya da mülkiyet durumunu, nace kodunu girdiğinizde sistem otomatik olarak hem açılış hem kapanış

dilekçesi oluşturacaktır. Dilekçenin hemen altında dosya seç kısmında Ticaret sicil evrağını eke koyabilirsiniz. Daha sonra durumu takip etmek için İŞLEM DURUMLARIM VE SONUÇLARI> Bildirimlerim kısmında talebinizin durumunu görebilirsiniz.

3-SGK : İŞYERİNİN DEVRİ,NAKLİ VEYA İNTİKALİ

İşyeri bildirgesi, sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin devri halinde, yeni işveren tarafından, en geç işin veya işyerinin devralındığı tarihi takip eden on gün içinde işyerinin işlem gördüğü Kurumun ilgili ünitesine verilecektir. İşyeri bildirgesi, gerçek kişi olan işverenin ölümü halinde ise, mirasçılarınca, ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde işyerinin işlem gördüğü Kurumun ilgili ünitesine verilecektir. Devir veya intikal nedeniyle düzenlenen işyeri bildirgesine istinaden ayrıca işyeri dosyası tescil edilmeyecek, işlemlerin eski işyeri numarasından devam ettirilebilmesi için, devir veya intikale ilişkin gerekli değişiklikler tescil kütüklerine kaydedilecektir. İşyerinin faaliyette bulunduğu ilden başka bir ile nakledilmesi halinde, işyeri bildirgesi, işyerinin nakledildiği adresin bağlı bulunduğu üniteye, en geç işyerinin nakledildiği tarihi takip eden on gün içinde verilecektir. İşyerinin, aynı il içinde olmakla birlikte, başka bir ünitenin görev alanına giren bir adrese nakledilmesi halinde, işyeri bildirgesi verilmeyecek, ancak nakil tarihini takip eden tarihten itibaren on gün içinde nakledilen işyerinin sicil numarasını içerir yazı ile durum eski ve yeni üniteye bildirilecektir. Bu durumda, yeni ünite, nakil bilgilerine dayanarak işverene işyeri sicil numarasını bildirir. Eski ünitede bulunan işyeri dosyasındaki tescile esas bilgi ve belgelerin birer örneği yeni ünitedeki dosyasına konulur. İşyerinin, gerek başka bir ildeki adrese nakledilmesi nedeniyle düzenlenen işyeri bildirgesine istinaden, gerekse aynı il içinde olmakla birlikte başka bir ünitenin görev alanındaki adrese nakledilmesi nedeniyle yapılan yazılı bildirim üzerine yeni işyeri dosyası tescil edilecektir. İşyerinin başka bir ünitenin görev alanına giren adrese nakledilmesi halinde, durum yeni ünite tarafından bildirimin kendisine yapıldığı tarihten itibaren on beş gün içinde eski işyeri dosyasının bulunduğu üniteye yazılı olarak bildirilecek ve yapılan bildirim üzerine eski işyeri dosyası Kanun kapsamından çıkartılacaktır. İşyerinin aynı ünitenin görev alanına giren başka bir adrese nakledilmesi halinde, yeni adres, işyerinin nakledildiği tarihten itibaren on gün içinde işyerinin işlem gördüğü üniteye yazı ile bildirilecektir. Bu durumda yeni işyeri dosyası tescil edilmeyecektir.

Önemli Not: Eğer firmanın taşıtları için K2 belgesi var ise bu adres değişikliğini Ulaştırma Bakanlığı’na da bildirmesi gerekmektedir.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz