İçecek Üretiminde Yerli ve Milli Hedef
13.3.2018 12:11:00
328

“Yerli ve Milli” farkındalığıyla savunma sanayi başta olmak üzere atılan adımlara içecek sektörü de, önemli bir adımla dahil oldu.

“Yerli ve Milli” farkındalığıyla savunma sanayi başta olmak üzere atılan adımlara içecek sektörü de, önemli bir adımla dahil oldu.

 Türkiye’nin önde gelen içecek firmalarından biri, Türkiye çapında bu alanda yapılacak yatırımlara ve üretimlere de da katkı sağlayacak Ar-Ge merkezini hizmete açtı.

DİMES, İçecek Sektörünün İlk Ar-Ge Merkezini Hayata Geçirdi. Orta vadeli hedef olarak da, Ar-ge den dünyaya bilgi ihracatı yapmak.

DİMES, ülkemiz içecek sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı jürisinden belge aldı. Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu olan, üretimde yerli portakal kullanımı için ilk yatırımı gerçekleştiren DİMES, Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilecek projelerle hammadde ithalatının tamamen yerli ürünle ikamesinden, küresel sektöre bilgi ihracatına atılımlarla ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor. DİMES Ar-Ge Merkezi, günümüzün trendlerini yakalayan, tüketicilerin beklentilerine cevap veren, sağlık, beslenme ve tarım için değer üreten projelerin çıkış noktası olarak görev yapacak.

Milyon Dolarlık İhracat Yerli Ürünle İkame Edilecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Merkezi belgesini, 2018 yılı Şubat ayında alan DİMES Ar-Ge Merkezi’nin ilk yıl projeleri arasında, Türkiye’de yetişen portakalların endüstriyel kullanımını artırmak için proses iyileştirmeleri başı çekiyor. DİMES, halen yıllık 15 bin ton düzeyindeki yerli portakal işleme kapasitesini, Ar-Ge Merkezi’nde yürütülen projeyle bir yıl içerisinde yüzde 50 artışla 22 bin ton düzeyine çekecek. Böylelikle yıllık yaklaşık 1,25 Milyon Dolar’lık hammadde ithalatı, Türk çiftçisinden tedarik edilecek yerli portakallarla ikame edilecek. Diğer yandan DİMES, daha önce Aydın üretim tesisine bu amaçla yaptığı yatırımla Yüzde 100 portakal suyu üretiminde yerli portakal kullanan ilk marka olma özelliği taşıyor.

DİMES Ar-Ge Merkezi’nin, hem tüketiciler, hem de tarıma dayalı sanayi için bir değer üretim üssü olacağını dile getiren Diren, “İşimizin birinci odağını insan oluşturuyor. Yönetim stratejilerimizin temelinde tüketicilerimiz, yani insan için daha sağlıklı, daha keyifli içecekler üretmek yatıyor. İkinci odağımız, doğa. Tarıma dayalı endüstrinin gelişimi, kalkınma için değer üretmekle kalmıyor, doğa sürdürülebilirliği için de bir güvence oluşturuyor. Farklı projelerimizle daha da yenilikçi, daha da katma değerli ürünler geliştireceğimiz Ar-Ge Merkezimiz, hem Hayata Başka Bak! felsefemizin, hem de Doğaya ve İnsana Saygı değerimizin somut bir ifadesidir” dedi.

İlk yılda 5 Proje, Orta Vadede Hedef Küresel Pazara Bilgi İhracatı

Lisans ve yüksek lisans derecesinde eğitimli 25 uzman kişinin görev yaptığı DİMES Ar-Ge Merkezi’nin liderliğini, aynı zamanda Tedarik Zinciri Direktörü olarak da görev yapan Özbay Doğru üstleniyor. Elektrik-Elektronik ve Makine Mühendisliği alanlarında çift ana dal mezunu olan ve MBA derecesi bulunan Doğru, İzmir Fabrika müdürü olarak katıldığı DİMES bünyesinde, bugün Tedarik Zinciri Direktörü olarak üretim tesisleri, lojistik ve planlama, kalite güvence, projeli üretimler ve satın alma fonksiyonlarından sorumlu bulunuyor.

Ar-Ge Merkezi’nin oluşumunda da sorumluluk alan ve görevlerine birimin liderliği de eklenen Özbay Doğru, merkezin ilk yılında beş projeye odaklandığını dile getirerek, “İthalat ikamesi başlı başına gurur kaynağı, ancak tamamlanmış ve yıl içerisinde tamamlanacak heyecan verici başka projelerimiz de var. Türkiye’de tek üreticisi olduğumuz gerçek sütlü soğuk kahve için ürün, dolum ve sterilizasyon sistemleri geliştirmeden, berrak meyve sularında oluşan tortuyu engellemek için ultra filtre sistemlerine beş farklı proje geliştirildi” şeklinde konuştu.

Ülkemiz içecek sektörünün genelinde bir ilk oluşturan DİMES Ar-Ge Merkezi’nin orta vadeli hedefini ise, Türkiye’den küresel içecek sektörüne uygulama bilgisi (know-how) ihracatı yapmak oluşturuyor.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz