Emet Bor Merkezi Olacak
12.11.2012
4404

Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, 2023 yılında Emet’in Bor Merkezi olacağını söyledi.

Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, 2023 yılında Emet’in Bor Merkezi olacağını söyledi.

Emet ilçesinde 600 milyon bedelindeki yatırım ile, istihdamın artacağını, Kütahya’nın büyüyeceğini belirtti. Kavuncu, bor tesisleri ve yatırımlarla ilgili bir basın açıklaması yaptı.Kavuncu Bor tesisleri hakkında açıklamasında şu bilgilere yerverdi:

Eti Maden İşletmemiz, borik asit ürününde oluşacak muhtemel arz açığının karşılanması konusunda 2023 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinin Türkiye’nin borik asit üretim üssü olmasını hedefliyor.

Sanayinin hemen her dalında kullanılan Bor madeni ülkemiz için çok önemli ve değerli bir yeraltı zenginliğimizdir. Dünya Bor rezervlerinin % 70’i Türkiye’de, Türkiye’deki rezervlerin de % 70’i Kütahya sınırları içerisinde yer almaktadır. Öncesinde ham maden halinde, neredeyse yok pahasına satılan Bor Madeni Sayın Başbakan’ımızın talimatları ve AK Parti Hükümetlerinin icraatlarıyla kurulan tesisler sayesinde zenginleştirilerek değerli bir maden haline getirilmiş ve dünyada da önemli bir tedarikçi durumuna gelinmiştir.

Eti Maden tarafından Emet Bor İşletme Müdürlüğü bünyesinde 120.000 t/y kapasiteli I. Borik Asit Tesisi 2005 yılında devreye alınmış, söz konusu borik asit tesisinin kapasitesi, 2011 yılında yapımı tamamlanan II. Borik Asit Tesisi ile 240.000 t/y’a çıkarılmıştır. Şimdi Emet Bor İşletme Müdürlüğü bünyesinde 500.000 t/y kapasiteli III. Borik Asit Tesisi ve söz konusu tesis ile entegre olarak çalışmak üzere 550.000 t/y kapasiteli Sülfürik Asit Tesisi kurulmasına karar verilmiştir. Her iki projenin 2012 yılı Yatırım Programına yeni proje olarak ilave edilmesi Yüksek Planlama Kurulunun 19.10.2012 tarihli ve 2012/24 sayılı kararı ile uygun bulunmuş ve 23 Ekim tarihli Resmi Gazete de yayınlanmıştır.

Bunların yanı sıra, düşük sülfatlı borik asit üretimine yönelik 50.000 t/y kapasiteli, yaklaşık 20 milyon dolara gerçekleştirilmesi hedeflenen Çok Amaçlı Borik Asit Üretim Tesisi’nin yapımına başlanılmış olup tesisin 2013 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir.

İSTİHDAM ARTACAK, KÜTAHYA BÜYÜYECEK

Emet’teki tesislerin tamamlanması ile sağlanacak doğrudan istihdamın yanısıra, bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine de önemli katkılar sağlanmış olacaktır. Yapılacak yatırımlar ile 3-4 yıl sonrasında şu anda çalışan personel sayısının 4-5 kat artmasını sağlayacaktır.

ÜLKEMİZDE BOR KAYNAKLARI DEĞERLENDİRİLMİYOR, BOR MADENLERİ ÖZELLEŞTİRİLİYOR DİYENLERE EN GÜZEL CEVAP

Eti Maden İşletmemiz başarılı çalışmaları ve göz kamaştıran projeleri ile ülkemizi dünya bor sektörünün bilgi ve teknoloji havzası haline getirmek ve bor kaynaklarından en yüksek katma değeri oluşturmak için çaba göstermektedir. Nitekim 2005 yılında, %36 pazar payı ile Dünya Bor Sektöründe Lider konumuna yükselmiştir. İstikrarlı büyümesi ile, yıllar itibarıyla pazar payını kademeli olarak arttırmış, 2011 yılında pazar payını %46 mertebesine çıkararak dünya bor pazarında piyasa belirleyicisi ve güvenli tedarikçi olma konumunu daha da güçlendirmiştir. 2015 yılından sonra dünyada en büyük tedarikçisi olması beklenen ülkemiz, yapılacak yeni tesisler ilebor kimyasalları üretimi 2023 yılında 5,5 milyon tona (borik asit 1,2 milyon ton), bor kimyasalları ihracatı ise 2023 yılında 2,5 milyar dolara (borik asit 900 milyon dolar) çıkarılması hedeflenmektedir. Kütahya’mıza yapılacak bu yatırım, Bor madenleri özelleştiriliyor, Bor kaynaklarımız heba ediliyor diyenlere de en güzel cevap olmuştur.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

KURBETI ARKADAS

26 Şubat 2013 Salı
yilardan beri bor var emete ne böyür ne kücülüyr emet aynen duryor yolu berbat saglik tam tesekürli degil yol gelecek dediler ne yaziki oda yarida kaldi galiba bu yolun bitimi belki on sene zamanda bitebilir benim tahminim HAYIRLISI OLSUN DEYELIM
Yorum Yaz