Eğitimciler Destek İstiyor
13.4.2018 13:19:00
308

Eğitimciler şiddetin önlenmesi ve mesleki itibarlarının korunması için imza kampanyası başlattı. Eğitim-Bir-Sen öncülüğünde “İmzanı Gönder, İradeni Göster” sloganıyla başlatılan imza kampanyası tüm okul ve kurumlarda devam ediyor.

 

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih KÖSE konuyla ilgili yaptığı açıklama ile destek istedi. Köse;  “Öğretmenlerimiz, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak aksine kurumsal bütünlüğü bozacak, mesleki motivasyonu düşürecek, çalışma barışını yok edecek, işbirliğini zedeleyecek, öğretmenlik mesleğini örseleyecek performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istenmektedirler.

 

Eğitimcileri, paydaşlarla istişare edilmeden hayata geçirilen yanlış uygulamaların sorumlusu olarak görme, gösterme kolaycılığından vazgeçilmesi gerekmekte ve bu tür yaklaşımlar öğretmenin performansıyla birlikte eğitimin kalitesini de düşürmektedir.

Hiçbir meslekte olmadığı kadar mesleğin başında yazılı / sözlü sınav, arkasından mesleğin içinde her dört yılda bir yeniden sınav, her yıl öğrenciye, veliye, zümre öğretmeni arkadaşına puanlatılma bu mesleğe ve ülke geleceğine yapılabilecek en büyük kötülüklerdendir. Bin önceki sene dersinden düşük puan alan bir öğrencimiz, evladımız bir sonraki sene o öğretmenini puanlarken adil ve doğru karar verebilir diyemeyiz. Bu veli-öğretmen, öğretmen-öğrenci, öğretmen-öğretmen ilişkilerini olumsuz etkiler ve Allah korusun okullarda telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.” Dedi

TBMM’den, yasa koyucudan da beklentileri olduğunu ifade eden Fatih KÖSE, “Her gün bir eğitimcinin bıçaklandığını, öldürüldüğünü, darp edildiğini basınımız vasıtasıyla duyuyoruz. Bizim duyduğumuzu, okuduğumuzu sadece biz mi görüyoruz? Yasal tedbirlere ilave gerektiği aşikar. Özellikle ilk olarak Türk Ceza Kanununda; eğitim öğretim sunumu esnasında veya verilen eğitim öğretim hizmetinden kaynaklanan nedenlerle eğitim çalışanlarına karşı cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilere yönelik hapis cezası verilmesi, ikinci olarak Milli Eğitim Temel Kanununda; eğitim kurumlarında çalışan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçunun tutuklanma nedeni varsayılan suçlardan sayılması, üçüncü olarak ta MEB Teşkilat Görevleri Hakkındaki KHK’da; eğitim öğretim sunumu esnasında veya bu görevlerden dolayı eğitim kurumlarında çalışan personele karşı işlenen suçlar sebebiyle ceza kanunu kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine Bakanlıkça hukuki yardım yapılması hususunda düzenleme gerçekleştirilmesi ile ilgili talepleri içeren imza kampanyamız çalışanlarımızın tamamına yakını tarafından imzanlanmakta. Bizler imzalar tamamlandığında genel merkezimiz vasıtasıyla bu imzaları Bakanlığımıza ve TBMM Başkanlığına ulaştıracağız.

Öğretmenler yapmış oldukları ulvi görevleri sırasında kendilerini güvende hissetmek ve ülkesine ve milletine borçlarını ödemek istiyorlar. Bakanlığın adli takibatta saldırganlara karşı eğitimcinin yanında olmasını, eğitimcinin hukukunu korumasını bekliyorlar. Bu talep karşılıksız bırakılmamalıdır. Bu feryat duyulmalıdır.” Dedi.

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz