Diplomalı Çiftçiler Bilinçli Tarım Yapacak
10.7.2019 10:42:00
195

Tavşanlı’nın Kuruçay beldesinde açılan Bitki yetiştiriciliği kursunu tamamlayan 40 kursiyer, bitirme belgelerini törenle aldılar.

Kuruçay Belediye Başkanı Erhan Demiray’ın talebiyle başlayan kurslar yoğun ilgi gördü. 71 kursiyer eğitimlere katıldı. 40 kursiyer belge almaya hak kazandı.

Kursu başarıyla tamamlayan çiftçiler, tarım müdürlüğünün ve il özel idaresinin destekleriyle örnek tarımsal üretim yapmaya hazırlanıyorlar. 

Kuruçay’da  düzenlenen belge törenine; Kuruçay belde belediye başkanı Erhan Demiray,  İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, Ak Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak, İlçe tarım Müdürü Ahmet Temel, Halk Eğitim Müdürü Harun Alparslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Karaboğa  İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanlar, kursiyerler , vatandaşlar, katıldılar .

Kuruçay Belediye Başkanı Erhan Demiray,  Toplum yararına programlar,  kapsamında çalışan çalışanların üretime ve kalıcı bir işe dönük eğitimi amacıyla gündeme gelen kursun genişleyerek, gerçekleştiğini ifade ederek;  “İlçe tarım müdürümüz ve halkeğitimi merkezi müdürümüzle birlikte böyle bitki yetiştiriciliği kursu düzenlendi. Toplum yararına çalışma programı dışında, 15 bayan kardeşimiz de bu eğitim için müracaat ettiler. 25 kişilik bir grup oluştu. Biz, geniş tarımsal alana sahp olan beldemizde  Tarım müdürlüğümüz, ilçe başkanlığımız  ve özel idare müdürlüğümüzün destekleriyle seraların  kurulmasını,  kursu tamamlayan kardeşlerimizin bilinçli bir üretim yaparken, ülke ekonomisine katkı sağlamalarını  diliyoruz. 

Ak Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak; Tarım müdürlüğümüz,  yaptığı çalışmalarda halk eğitimle birlikte Kütahya genelinde  tüm alanlarda başarılı çalışmalar yapıyor. Alınan her eğitim üretime başladığında önem kazanıyor.İnşallah  bizler üzerimize ne düşerse  talep ettiğiniz her alanda  sonuna kadar destek olacağız. Üretim noktasında sıkıntılar olduğunu biliyoruz ama böyle eğitimlerle üretim noktasında yeniden irade ortaya koyabilecek çalışmaların adımını atmamız gerekiyor. Artık altyapı noktasında eksiğimiz kalmadı nerdeyse  bundan sonra özel idare kaynakları kırsal alandaki köylerde  tarım alanında çalışan ve gelir getirici işlere harcanacak inşallah. “dedi. 

Tavşanlı İlçe Tarım Müdürü Ahmet Temel, “Buradaki çiftçilerimiz acaba üretime katkıda bulunabilir mi” diye,  Erhan başkanımızın talebi üzerine başladık ve inşallah başarıyla da sonuçlandı. Burada  il müdürümüzle birlikte üretim şeklinde büyük bir sera bölgesi oluşturabiliriz diye düşünüyorum.” Diye konuştu.  

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt da  eğitimlerle başlayan sürecin örnek üretimlerle sürmesini beklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:  “Biz çağın gerektirdiği ölçek ekonomisine uygun yatırımcıyı kollamak ve gözetlemek zorunda olduğumuz gibi, aile temelli üretim yapan işletmeleri de korumak zorundayız. İşte ben de bu kursun bıraktığı iz; yarınlarda da bu olacaktır. Projeler kurslar ve eğitimlerle başlar arkasında, projelendirme safhası, bütçelendirme, arkasından projenin hayata geçmesi üretimin izlenmesi ve daha sonra tarımsal yayımla devam eder. Projelendirme ve etüt aşaması gelir bütçe aşaması gelir pilot uygulamalarla işe başlarız baktık olay tuttu;  bunu biraz daha kitlesel ve mekanik üretim aşamasına sokmak suretiyle sektör uygulama sürecine gireriz. 

Kursumuzun ismi “açık tarla sebze yetiştiriciliği örtü altı yetiştiriciliği”  1 şubat ve nisan tarihleri arasında 40 daha sonra nisan ve mayıs tarihleri arasında 31 olmak üzere toplam 71 kursiyer katılmış ve 40 tanesi belge almaya hak kazanmış. Bu kursiyerlerimizin yarısını üretime kazandırsak burada da bir sektörün temellerini atmış oluruz.”


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz