BOREN’de Yatırım Bekleyen  ÜrünlerVar
13.6.2018 11:49:00
423

Boren; 2004 yılında faaliyete geçmiştir.ilk hizmet binası ODTÜ Merkez laboratuvarının bir bölümünde yer almıştır.

 

Enstitü, 2007 yılından itibaren T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına tahsisli Dumlupınar Bulvarı, No:166 Kat:10 Çankaya/Ankara adresinde faaliyetlerini devam ettirmektedir.

 

Boren’ de Ticarileşen Ürünler; 

Tarım Bor-Ahşap Bor:

Enstitümüz ile ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü arasında imzalanan protokol ile kurulan pilot tesiste üretilen tarım bor-ahşap bor ürünü için patent belgesi alınmış, lisans sözleşmesi yapılarak üretim hakkı BM Bor Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Şirketine  verilmiştir.

Ürünün üretimine ilişkin teknik bilgileri içeren rapor Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile paylaşılmış, Bandırma Bor İşletme Müdürlüğü bünyesinde kurulan 8 bin tonluk tesisle Etidot-67 ticari adıyla üretime başlanmıştır.

Çinko Borat:

ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü ile yapılan işbirliği çerçevesinde yürütülen proje kapsamında sentezlenen ve aynı bölümde kurulan pilot tesiste pilot üretimi yapılan çinko borat için patent belgesi alınmış, lisans sözleşmesi yapılarak üretim hakkı BM Bor Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Şirketi ile MELOS A.Ş. 'ye verilmiştir. Yurt içi ihtiyacın karşılanması yanında, yurt dışı satışlar da yapılmaktadır.

Bor Nitrür:

Enstitümüz tarafından desteklenen BORTEK Bor Teknolojileri Ltd. Şti  tarafından nano boyutta bor nitrür üretimi yapılmaktadır. Sipariş üzere yurt içi ihtiyaç karşılanırken, firma tarafından geliştirilen motor katkı yağlarının üretiminde de kullanılmaktadır. Firma ile yapılan protkolile, bor nitrür kullanımını yaygınlaştırmak üzere araştırma ve uygulama çalışmaları yürütülmektedir.  Atılım üniversitesinde kurulan BOREN Bor Kaplama Yetkinlik Merkezinde bor nitrür kaplama işlemleri devam ederken, diğer taraftan bor nitrürün katı yağlayıcı olarak katkı yağlarında enerji tasarrufu amacıyla kullanılmasına yönelik araştırma ve uygulama çalışmaları devam etmektedir.

Elementel Bor:

Enstitümüz tarafından desteklenen PAVEZYUM Kimya Sanayi Tic. A.Ş. tarafından %90 ve %95 amorf elementel bor ile % 98 saflıkta kristal elementel bor üretimi yapılmaktadır.   Ürünleri geliştirme çalışmaları yanında pazar potansiyelini artırma çabaları da sürmektedir. Firma, %99 saflıkta elementel amorf bor üretimini hedeflemektedir.

MgB2 Süperiletken:

Enstitümüz desteğinde yürütülen proje kapsamında PAVEZYUM Kimya Sanayi Tic. A.Ş.  tarafından başarı ile üretilmiştir. Siparişe bağlı olarak üretim yapılmaktadır.

Selülozik İzolasyon:

Enstitümüzün kuruluşundan itibaren selülozik izolasyon malzemesi üretimi konusunda Çağ Mühendislik  ve YALİZ Yapı  firmaları işbirliği yapılmıştır. Halen her iki firma tarafından pulp formunda selülozik izolasyon malzemesi üretilmektedir.  YALİZ Yalıtım firmasının ürünü levha formuna dönüştürme süreci devam etmektedir.

Gençleştiren BOR’lu kremler, BOR’lu gübre,  BOR’lu deterjan, ısıya dayanıklı ürünler, çok sayıda ürün, piyasada satılıyor.

ETİ MADEN Bor’un kullanıldığı alanlar oldukça çok.

 Tarım Endüstrisine Bor Dokunuşu: Etidot-67

Eti Maden’in sektöründe uzmanlaşmış profesyonelleri tarafından yürütülen Ar – Ge projelerinde 2010 yılında geliştirilen Etidot-67, tarım alanlarının yüksek verimli ürünler üretmesine yardımcı olmaktadır. Boraks ve borik asit reaksiyonundan üretilerek önemli bir bitki besin maddesi olan Etidot-67, %20,8 oranında bor içermektedir. Etidot-67 tarım endüstrisi için özel olarak geliştirilmiş bir üründür. Suda eritilerek toprak ve yaprak uygulamalarında kullanılmaktadır. Ayrıca böcek ilacı ve ahşap malzemeleri mantar gibi zararlı organizmalardan korumak amacıyla da tercih edilmektedir.

ETİMATİK DETERJAN

Eti Maden’in piyasada halihazırda genel amaçlı Etimatik Bor Temizlik Ürünü, Beyazlar, Renkliler ve Tül olmak üzere 4 ürün çeşidi mevcuttur.

Bor bileşikleri doğal bir temizlik maddesi olup 1800’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Yeryüzünden çıkarılan bor madeninden kimyasal bir işleme maruz kalmadan sadece fiziksel bir işlem sonucu boraks ürünü elde edilmektedir. Boraks; sodyum, su, oksijen ve bordan meydana gelen doğal bir bileşiktir. Boratlar; leke çıkarma işlemini kolaylaştırma ve ağartma, enzimleri stabilize etme, alkali tamponlama, suyu yumuşatma ve sürfaktan olarak kullanılan malzemenin performansı artırmak gibi özelliklerinden dolayı temizlik sektöründe önemli bir yere sahip olup temizlik sektöründe daha etkin şekilde kullanılması için Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır. Petrol türevlerinden meydana gelen deterjanlarının insan sağlığı ve çevre açısından sakıncaları göz önüne alındığında boraks doğallığıyla ön plana çıkmaktadır.

MADENCİLİKTE BOR

Bor ve bor ürünleri; yüksek maliyetleri minimize ederek tasarruflu üretim sağlar. Demir – bor alaşımı olan ferrobor halinde, çelik üretiminde çeliğin sertleştirilmesi için kullanılan yüksek maliyetli malzemelerin yerini alır. Lehimleme işleminde iki maddenin birleştirilmesi uygulamasında etkin sonuçlar verir.

Bor ve borlu ürünlerin katkısıyla çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçerek elde edilen endüstriyel yağlar, endüstriyel makineler ve araçlarda; sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır. Makine ömrünün uzamasına yardımcı olur. Yüksek ısıya dayanıklı borlu yağlar; mevcut aşınmayı iyileştirerek gürültü oluşumunu azaltır ve gürültü kirliliğinin önüne geçer.

Bor, uzay ve havacılık sektöründe aerodinamikteki gelişmelerde, yüksek hız kanat uygulamalarında, yüksek ısıya dayanıklı gövdelerin tasarım ve geliştirme aşamalarında da kullanılmaktadır.

SERAMİK, AHŞAP KORUMA, CAM, YALITIM,TEKSTİL TİPİ FİBERGLAS, SAĞLIK ENERJİ…..alanlarındaki kullanımlar, ETİ MADEN sitesinde bulunuyor.

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz