BOR’UN GERÇEKLERİ VE GELECEĞİ
7.8.2019 11:16:00
419

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer de "sanayinin tuzu" olarak bilinen borun yaklaşık 100 ülkede,

380 destinasyona zamanında ulaştırılmasının kendileri için çok önemli olduğunu ve lojistiğin de bu sürecin en önemli ayağını oluşturduğunu belirtti.Eti Maden'in standart bir kamu kurumu olmadığına işaret eden Keleşer, "Eti Maden yaklaşık dünyada 5 bine yakın müşteriye ürünlerini ulaştırmaktadır. Eti Maden'in cirosunun yüzde 98'i ihracattır. Bu ihracatı gerçekleştirirken, bütün ekip arkadaşlarımız, bütün yöneticilerimizle cansiperane çalışıyoruz." diye konuştu.

Bor’un Yüzde 98’i İşletilmiyor 
Etimaden İşletmeleri genel müdürü Serkan Keleşer 100 ülkeye ihracat yapan işletmelerinin cirolarının yüzde 98'ini ihracatın oluşturduğunu ifade etti.
Dünya bor kimyasalları piyasasına yön veren, bor ve diğer yeraltı kaynaklarından ayrıcalık yaratacak yeni ürün, malzeme ve eşya üreten, maden ve kimya sektöründe bilgi ve teknoloji lideri olarak kabul edilen küresel bir kuruluş olmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren Etimaden borda  dünyada 5000 müşteriye ulaşıyor.
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer de "sanayinin tuzu" olarak bilinen borun yaklaşık 100 ülkede, 380 destinasyona zamanında ulaştırılmasının kendileri için çok önemli olduğunu ve lojistiğin de bu sürecin en önemli ayağını oluşturduğunu belirtti.
Eti Maden'in standart bir kamu kurumu olmadığına işaret eden Keleşer, "Eti Maden yaklaşık dünyada 5 bine yakın müşteriye ürünlerini ulaştırmaktadır. Eti Maden'in cirosunun yüzde 98'i ihracattır. Bu ihracatı gerçekleştirirken, bütün ekip arkadaşlarımız, bütün yöneticilerimizle cansiperane çalışıyoruz." diye konuştu.
BOR’DAN KİM KAZANIYOR 
2014- İZMİR’deki Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, Türkiye’nin, dünya rezervinin yüzde 72’sine sahip olduğu bor manedini işlemek yerine hammadde olarak satarak yılda 500 milyon dolar kazandığını, bunu satın alıp işleyen bir ABD firmasının yıllık cirosunun ise 6 milyar dolar olduğunu söyledi. Prof. Dr. Batar, "Maden bizde, kazanç başkasında" dedi.
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan sanayicilere konuşan Prof. Dr. Batar, Anadolu’nun petrolü gözüyle bakılan bordan Türkiye’nin değil, yabancıların kazandığına işaret etti. Aynı zamanda Cevher Hazırlama ve Zenginleştirme Derneği Başkanı olan, bor madeniyle ilgili çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Batar, Türkiye’nin, 864 milyon 500 bin tonla dünya rezervinin yüzde 72.1’ine sahip olduğunu, ikinci sırada 100 milyon tonla Rusya’nın, üçüncü sırada ise 80 milyon tonla ABD’nin geldiğini dile getirdi.
450 SANAYİ DALINDA YAYGIN KULLANILIYOR
Türkiye’nin dünyanın en az 250 yıllık bor ihtiyacını tek başına karşılayabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Batar şöyle konuştu:
"Bor günümüzde 450 sanayi dalında yaygın olarak kullanılan eşsiz bir cevher. Roket yakıtından nükleer endüstriye, elyaftan fiberoptiğe, kozmetikten iletişim araçlarına kadar birçok alanda temel taşı vazifesi görüyor. Özellikle ileri teknoloji ürünlerinin vazgeçilmezi bu maden, ülkemiz için büyük bir güç kaynağı. Ancak hammadde ve yarı mamul hammadde olarak dünyaya sattığımız için, sahip olduğumuz bu gücü ekonomik değere yeterince dönüştüremiyoruz."
ARADA BÜYÜK UÇURUM VAR
Borun hammadde olarak dünya piyasasında yıllık ciro payının sadece 1.5 milyar dolar, bor katkılı ürünlerin pazar payının ise 100 milyar dolar olduğunu belirten Prof. Dr. Turan Batar, şöyle devam etti:
"Ülkemiz 1.5 milyar dolarlık küçük pastadan pay alıyor. Son 15 yılda bor ihracatından senede ortalama brüt 500 milyon dolar elde edebildik. Çünkü ihraç ettiğimiz yarı mamul borun tonu 300- 500 dolar arasında değişiyor. İşlenip yüzey sertleştirmede kullanılan toz bor karbür ya da seramik endüstrisinde değerlendirilen toz bor nitrür gibi uç ürünlerin tonu ise 70 bin doları buluyor. Arada işte böyle bir uçurum var. Bizim sattığımız cevheri alıp işleyenler bor rezervi zengini Türkiye’yi katlıyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri ABD’li Owens Corning Firması. Bordan cam elyaf, fiber optik kablo, beyzbol sopası, otomotivde ve deniz araçlarında kullanılan fiberglas gibi ürünler üreterek yılda 6 milyar dolardan fazla ciro elde ediyor. Türkiye bordan brüt 500 milyon dolar kazanırken, sadece bir firma tam 12 katı kazanıyor. Bunun gibi daha pek çok yabancı kuruluş var. Ne yazık ki sahip olduğumuz bu zenginliğin tam anlamıyla farkında değiliz, bu yüzden de değerlendiremiyoruz. Maden bizde, kazanç başkasında."
Bakan Albayrak Bor Stratejisini açıkladı
Bakan Berat Albayrak Türkiye'nin enerji geleceği hakkında yaptığı açıklamada Türkiye'de yüksek teknoloji bor karbür tesisinin kurulacağını açıkladı
07 Haziran 2018 Perşembe
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da Türkiye'nin Yeni Bor Stratejisi Lansman ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni'nde konuşuyor.
Enerji Bakanı Albayrak, Türkiye'de yüksek teknoloji bor karbür tesisinin kurulacağını açıkladı. Tesis, Türkiye-Çin ortaklığıyla kurulacak.
Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin yeni bor stratejisini açıkladı. Bakan Albayrak, "Yüksek teknoloji bor karbür tesisini kuruyoruz" dedi. Enerji Bakanı bu tesisle çıkarılan bor madeninin Türkiye'ye daha fazla getiri sağlayacağını belirtti.
Çinli ortak
Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları; Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kuruyoruz.
Bor karbür en hızlı pazar payı büyüyen ürün. 200 dolar ham maddeden işlenerek 400 bin dolara kadar değerlenebilir. Bor karbür teknolojisiyle bor madeninin değeri ürüne dönüştüğünde iki bin kata kadar artacak.
Bor karbür düşük yoğunluğu ve yüksek dayanılıklılığıyla savunma sanayimiz çok farklı bir lige çıkacak. Biz bor nitrür teknolojisine de bugün başlattığımız adımla ulaşacağız.
Dünyadaki en kaliteli bor rezervlerinden yüzde 73'ünden fazlasına Türkiye sahip. Üretimde dünyada lider konumdayız. Eti Maden 2017'de 2.2 ton satış gerçekleştirerek küresel pazarda yüzde 50'i geçerek tarihi bir adım atmıştır.
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Saç, geçen yıl 2,2 milyon ton bor madeni satışıyla tüm zamanların en büyük satış rekorunu kırdıklarını söyledi.
"BOR ÜRÜNLERİNİN TARIMDA KULLANIMLARI HIZLA ARTTI"
Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürü Münir Yahşi de geçen yıl Bandırma Bor İşletme Müdürlüğünün yaklaşık 340 bin ton bor kimyasalları satışıyla tüm zamanların rekorunu kırdığını belirterek, işletmenin geçen yılı yaklaşık 250 milyon lira ile rekor karla kapattığını vurgulamıştı.
Bandırma limanından rekor ihraç
Bandırma Limanı'ndan 932 bin ton gibi rekor miktarda bor kimyasallarının ihraç edildiğin anlatan Yahşi, "Üretilen bor ürünlerinin tarımda kullanımları hızla arttı. Bu kapsamda tarımsal verimi ve ürün kalitesini artırma konusunda, önemli fırsatlar sunan Etidot-67 borlu gübre ürününe olan talepleri karşılamak amacıyla 2018 yılında 2. Etidot-67 fabrikasının inşaatına başlayacağız" diye konuşmuştu.
ETİ MADEN RESMİ SİTESİNDE BOR
Dünya Bor Lideri Eti Maden
Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğe yön veren ileri görüşlülüğü doğrultusunda Etibank, Türkiye’nin sanayileşmesi, doğal kaynakları ve finans organizasyonlarını bir arada yürütmek amacıyla 1935 yılında kuruldu. 1998 yılındaki yapılandırma ile Eti Holding A.Ş. ve Ocak 2004’teki yeni yapılandırma ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü adını aldı. Eti Maden Dünya’da %73’lük rezerv payı ile bor madenini ilgili yasalar doğrultusunda en verimli yöntemlerle değerlendirmeyi ve uluslararası pazarlara sunmayı görev edinmiştir.
Eti Maden Borun Geleceğini Tasarlıyor
Eti Maden;  Bor ve borlu ürünleri yüksek standartlarda ileri teknolojiyle işletmek ve değerlendirmek misyonu, uzman kadrosu, global standartlara uygun hizmet kalitesi ve vizyonel yaklaşımıyla bor minerallerini verimli, kârlı ve sürdürülebilir bir hale getirerek, Türkiye’nin ve dünyanın geleceğini bugünden tasarlamaktadır. Çevreye duyarlı, çok yönlü ve sürdürülebilir bir mineral olan bor; geleceğin yenilenebilir enerji kaynaklarının depolanması açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Sivil ve askeri alanda etkinliğiyle stratejik bir ürüne dönüşen bor ve bor ürünleri, birçok endüstride geniş kullanım alanına sahiptir.
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü; dünya standartlarındaki tesislerinde yüksek verimli bor ürünleri üreterek birçok sektöre doğrudan katkı sağlamaktadır. (Balıkesir) Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları, (Eskişehir) Kırka Bor, (Kütahya) Emet Bor, (Balıkesir) Bigadiç Bor İşletme Müdürlükleri, Bandırma Lojistik birimi, yurt dışı temsilcilikleri ve iştirakleriyle madencilik, metalürji, kimya vb. sektörlerde faaliyet gösteren global bir kurumdur.
Hayatın Her Alanına Dokunan Bor
Değişen teknolojiyle uyumlu olarak gelişmeye devam Eti Maden, araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla bor ürünlerinin kullanım alanını her geçen gün geliştirmek adına profesyonel çalışmalar yürütmekte ve borun geleceğini tasarlamaktadır. Talebe yönelik üst düzey hizmet anlayışını iş sağlığı, çevre, kalite ve enerji yönetim sistemleri belgeleri ile desteklerken memnuniyeti ön planda tutarak verdiği hizmetle dünya bor pazarında lider konumda yer almaktadır.
Eti Maden, bor ve bor ürünleri hakkındaki bilgi ve birikimini uluslararası kalite standartlarındaki ileri teknolojiyle birleştirerek bor üretimine ve ürünlerine değer katmaya devam etmektedir.
Global çaptaki lojistik operasyonlarla bor ve bor ürünlerinden elde edilen rafine ürünleri, ulusal ve uluslararası pazarlara sunan “Dünya Bor Lideri” Eti Maden, Türkiye ve dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaktadır.
“Gelecek Borda, Bor Eti Maden’de”
ULUSLARARASI BOR SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ
“Bor, Ülkesinde Bilgi ve Teknoloji ile Buluşuyor” sloganı ile bir araya geldiğimiz BORON2019 Sempozyumu 17-19 Nisan 2019 tarihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilerek başarı ile tamamlanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’in katılımı ile açılışı yapılan sempozyumumuza yurtiçi ve yurtdışından 600’ün üzerinde katılım olmuş, 13 farklı başlıkta, 46 oturumda 31 davetli konuşmacı bilgi birikimi ve çalışmalarını katılımcılarla paylaşmış, 176 adet sözlü, 34 adet poster olmak üzere toplamda 241 adet bildiri sunulmuştur. Ayrıca, 25 firma çeşitli malzeme ve dokümanları ile fuar alanında yer almıştır.
Sempozyum süresince Türkçe ve İngilizce yapılan sunumlar için 5 ayrı salonda anında (simultane) çeviri yapılmıştır. Katılımın ve ilginin yüksek olduğu Uluslararası Bor Sempozyumu’nun her üç yılda bir yapılmasının yanı sıra özellikle sağlıkta bor uygulamaları, tarımsal uygulamalar, metalurji ve malzeme gibi alt başlıklarda her yıl tematik toplantıların düzenlenmesi planlanmaktadır.
Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen sempozyumda öne çıkan başlıklar ve konular kısaca aşağıdaki gibi özetlenmektedir.
Bor Pazarı, Ekonomisi ve Politikaları
Jeoloji, Madencilik, Cevher Hazırlama
Metalurji ve Malzeme
Bor Kaplama Teknolojileri
Bor Kimyasalları
Organabor ve Borlu Polimerler
Borlu Cam, Fiber ve Kompozit Malzemeler
Borlu Yapı Malzemeleri ve Borlu Emprenye Kimyasalları
Borlu Boya ve Yanmaz Malzemeler
Bor ve Enerji
Bor Geri Kazanımı ve Çevre
Sağlık
Tarımda Bor Uygulamaları
Sanayinin tuzu, yeniliklerin elementi BOR, farklı özellikleri nedeni ile ahşap emprenyeden, inşaat/yapı malzemeleri ve seramik sektörüne; insan sağlığı ve temizlikten tarım sektörüne; metalürjiden, uzay ve havacılık sektörüne kadar sanayinin 250’den fazla alanında az ya da çok kullanılmaktadır. Hedefimiz ülkemizin sahip olduğu bor değerini hak ettiği şekilde çok daha üst seviyelere ulaştırmak, Uluslararası Bor Sempozyumu başta olmak üzere bor ile ilgili düzenlenecek tüm organizasyonlarda dünyadaki son gelişmeleri borun sinerjisi ile tüm taraflarla paylaşmak, farkında olmak ve farkındalığı arttırmak olacaktır.
Prof.Dr. İsmail GİRGİN
BORON2019 Sempozyum Başkanı
ETİ MADEN RESMİ SİTESİNDE BOR
 Dünya Bor Lideri Eti Maden
Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğe yön veren ileri görüşlülüğü doğrultusunda Etibank, Türkiye’nin sanayileşmesi, doğal kaynakları ve finans organizasyonlarını bir arada yürütmek amacıyla 1935 yılında kuruldu. 1998 yılındaki yapılandırma ile Eti Holding A.Ş. ve Ocak 2004’teki yeni yapılandırma ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü adını aldı. Eti Maden Dünya’da %73’lük rezerv payı ile bor madenini ilgili yasalar doğrultusunda en verimli yöntemlerle değerlendirmeyi ve uluslararası pazarlara sunmayı görev edinmiştir.
Eti Maden Borun Geleceğini Tasarlıyor
Eti Maden;  Bor ve borlu ürünleri yüksek standartlarda ileri teknolojiyle işletmek ve değerlendirmek misyonu, uzman kadrosu, global standartlara uygun hizmet kalitesi ve vizyonel yaklaşımıyla bor minerallerini verimli, kârlı ve sürdürülebilir bir hale getirerek, Türkiye’nin ve dünyanın geleceğini bugünden tasarlamaktadır. Çevreye duyarlı, çok yönlü ve sürdürülebilir bir mineral olan bor; geleceğin yenilenebilir enerji kaynaklarının depolanması açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Sivil ve askeri alanda etkinliğiyle stratejik bir ürüne dönüşen bor ve bor ürünleri, birçok endüstride geniş kullanım alanına sahiptir.
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü; dünya standartlarındaki tesislerinde yüksek verimli bor ürünleri üreterek birçok sektöre doğrudan katkı sağlamaktadır. (Balıkesir) Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları, (Eskişehir) Kırka Bor, (Kütahya) Emet Bor, (Balıkesir) Bigadiç Bor İşletme Müdürlükleri, Bandırma Lojistik birimi, yurt dışı temsilcilikleri ve iştirakleriyle madencilik, metalürji, kimya vb. sektörlerde faaliyet gösteren global bir kurumdur.
Hayatın Her Alanına Dokunan Bor
Değişen teknolojiyle uyumlu olarak gelişmeye devam Eti Maden, araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla bor ürünlerinin kullanım alanını her geçen gün geliştirmek adına profesyonel çalışmalar yürütmekte ve borun geleceğini tasarlamaktadır. Talebe yönelik üst düzey hizmet anlayışını iş sağlığı, çevre, kalite ve enerji yönetim sistemleri belgeleri ile desteklerken memnuniyeti ön planda tutarak verdiği hizmetle dünya bor pazarında lider konumda yer almaktadır.
Eti Maden, bor ve bor ürünleri hakkındaki bilgi ve birikimini uluslararası kalite standartlarındaki ileri teknolojiyle birleştirerek bor üretimine ve ürünlerine değer katmaya devam etmektedir.
Global çaptaki lojistik operasyonlarla bor ve bor ürünlerinden elde edilen rafine ürünleri, ulusal ve uluslararası pazarlara sunan “Dünya Bor Lideri” Eti Maden, Türkiye ve dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaktadır.
“Gelecek Borda, Bor Eti Maden’de”
ULUSLARARASI BOR SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ
“Bor, Ülkesinde Bilgi ve Teknoloji ile Buluşuyor” sloganı ile bir araya geldiğimiz BORON2019 Sempozyumu 17-19 Nisan 2019 tarihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilerek başarı ile tamamlanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’in katılımı ile açılışı yapılan sempozyumumuza yurtiçi ve yurtdışından 600’ün üzerinde katılım olmuş, 13 farklı başlıkta, 46 oturumda 31 davetli konuşmacı bilgi birikimi ve çalışmalarını katılımcılarla paylaşmış, 176 adet sözlü, 34 adet poster olmak üzere toplamda 241 adet bildiri sunulmuştur. Ayrıca, 25 firma çeşitli malzeme ve dokümanları ile fuar alanında yer almıştır.
Sempozyum süresince Türkçe ve İngilizce yapılan sunumlar için 5 ayrı salonda anında (simultane) çeviri yapılmıştır. Katılımın ve ilginin yüksek olduğu Uluslararası Bor Sempozyumu’nun her üç yılda bir yapılmasının yanı sıra özellikle sağlıkta bor uygulamaları, tarımsal uygulamalar, metalurji ve malzeme gibi alt başlıklarda her yıl tematik toplantıların düzenlenmesi planlanmaktadır.
Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen sempozyumda öne çıkan başlıklar ve konular kısaca aşağıdaki gibi özetlenmektedir.
Bor Pazarı, Ekonomisi ve Politikaları
Jeoloji, Madencilik, Cevher Hazırlama
Metalurji ve Malzeme
Bor Kaplama Teknolojileri
Bor Kimyasalları
Organabor ve Borlu Polimerler
Borlu Cam, Fiber ve Kompozit Malzemeler
Borlu Yapı Malzemeleri ve Borlu Emprenye Kimyasalları
Borlu Boya ve Yanmaz Malzemeler
Bor ve Enerji
Bor Geri Kazanımı ve Çevre
Sağlık
Tarımda Bor Uygulamaları
Sanayinin tuzu, yeniliklerin elementi BOR, farklı özellikleri nedeni ile ahşap emprenyeden, inşaat/yapı malzemeleri ve seramik sektörüne; insan sağlığı ve temizlikten tarım sektörüne; metalürjiden, uzay ve havacılık sektörüne kadar sanayinin 250’den fazla alanında az ya da çok kullanılmaktadır. Hedefimiz ülkemizin sahip olduğu bor değerini hak ettiği şekilde çok daha üst seviyelere ulaştırmak, Uluslararası Bor Sempozyumu başta olmak üzere bor ile ilgili düzenlenecek tüm organizasyonlarda dünyadaki son gelişmeleri borun sinerjisi ile tüm taraflarla paylaşmak, farkında olmak ve farkındalığı arttırmak olacaktır.
Prof.Dr. İsmail GİRGİN
BORON2019 Sempozyum Başkanı

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz