Bölgemiz Yenilikçi Kırsal Yaşam Laboratuarlarıyla Gelişecek
19.11.2019 11:45:00
273

Zafer Kalkınma Ajansı ekibi,İtalya’da katıldığı proje koordinasyon toplantısına katıldı.

Toplantıda, Kütahya’nın da içinde bulunduğu TR33 Bölgesinin Kırsal  Kalkınma yaşam laboratuarları rehberinin içeriği belirlendi.Bu rehber hazırlandığında bölgemizdeki kurum ve kuruluşlar hazırlayacakları projeleri Avrupa Birliği fonlarının desteğiyle, yepyeni tesisler kazandırabilecekler. Rehberin Avusturyalı proje ortağı Federal Tarım Ekonomisi Enstitüsü (BAB) tarafından hazırlanacağı bildirildi. 

Horizon 2020 (Ufuk 2020) kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve Zafer Kalkınma Ajansının da  ortağı olduğu 4,1 milyon avro bütçeli “Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Araştırma Konsepti / Living-Lab Research Concept in Rural Areas” (LIVERUR) isimli projenin 4. koordinasyon toplantısı,   İtalya’nın Reggio Emilia kentinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Zafer Kalkınma Ajansı,   Manisa Yatırım Destek Ofisi Koordinatör Vekili Cansu Uyar (Proje Koordinatörü), Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Uzmanı Utku Çil (Proje Ekibi Üyesi) ve Manisa Valiliği AB Proje Ofisi Koordinatörü (Proje Paydaşı) Ural Sevener katıldılar. 

Projenin 4. koordinasyon toplantısının ilk gününde döngüsel ekonomi ve Akıllı Kırsal Yaşam Laboratuvarları hakkında örnek olarak, Reggio Emilia’da yer alan iki pilot uygulama incelendi. Proje uygulama adımları üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirilerek beyin fırtınası yöntemi ile pilot Akıllı Kırsal Yaşam Laboratuvarlarının iyileştirilmesi üzerine ortak akıl yürütme çalışmaları yapıldı. Uygulama döneminin ortasına erişen projenin 4. koordinasyon toplantısının 2. gününde Avusturyalı proje ortağı Federal Tarım Ekonomisi Enstitüsü (BAB) tarafından hazırlanacak TR33 Bölgesi Rehberinin içeriği belirlendi. Söz konusu rehber, Bölgemizde yer alan tüm kurum ve kuruluşlar tarafından başvuru sahibi olunabilecek tüm Avrupa Birliği fonlarına başvuru sürecinde altlık olarak kullanılabilecektir.

Toplantıda ayrıca proje kapsamında yapılan çalışmalar, projenin geleceği ve ortakların yapması gereken görevler ile ilgili iş paketi liderleri tarafından sunumlar yapıldı. 36 ay sürecek LIVERUR projesi kapsamında Ajansı  tarafından edinilen bilgi ve deneyimler ışığında bölgemizde kırsal kalkınma yaşam laboratuvarları ve iş modelleri yaygınlaştırma çalışmaları devam edecektir.

1 Mayıs 2018 tarihinde proje koordinatörü Universidad Católica San Antonio de Murcia (İspanya) ile Avrupa Komisyonu arasında imzalanan hibe sözleşmesiyle resmi olarak uygulanmaya başlanan proje kapsamında kırsal alanda yenilikçi iş modelleri oluşturulması hedeflenmektedir. Proje konsorsiyumunda; Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya, Çekya, Slovenya, Portekiz, Yunanistan, Malta, Litvanya, Tunus ve Almanya’dan yer alan ortakların yanı sıra Türkiye’den Zafer Kalkınma Ajansı  bulunmaktadır. Toplam bütçenin 176.687,50 avrosu (yaklaşık 1.1 milyon TL) Ajans  tarafından TR33 Bölgesi’nde gerçekleştirilecek faaliyetler için kullanılmaktadır.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz