2. OSB’ye İlaç Firması Geliyor
8.1.2018 11:46:00
1345

(OSB)2.Etapta yatırım yapma kararı alan Pakistanlı SegnenFarma İlaç Tic.Ltd.Şti’nin sahipleri,Tavşanlı’ya gelerek Kaymakam Yüksel Kara,Belediye Başkanı Mustafa Güler,Ticaret Odası Başkanı Davut Efe,Ak Parti İlçe Başkanı Nejat Tülek ile toplantı yaptı

OSB 2. Etabında 26 bin 500 metrekarelik alanla ilgili tahsisin ön protokolü imzalandı. Firma yetkilileri Tahsis Edilen alana 18 milyon TL’lik fabrika inşa edeceklerini ve tahsis edilen alanda hayvansal ilaç ürünleri üzerine üretim yapmak istediklerini söylediler.

Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, OSB yönetimi ile yapıklaı ön görüşmenin ardından Firmanın yatırım kararı alarak yer tahsisi  için döndüklerini belirterek; 

“İlçemiz uluslar arası yatırım almaya devam ediyor. İlçemizde segmen firması gelmişti ve görüşmeler yapmıştı bugünde yatırım kararı alıp ilçemize geldiler, bizlerde ön protokol imzalayarak yer tahsisini yapacağız bugün. Bu bizim bölgemizde yatırım yapacak üçüncü yabancı firma bu memnuniyet verici bir gelişme. İlaç üzerine faaliyet gösterecek olması da daha anlamlı ve manalı kılıyor. Çünkü ilaç yönünden %70 dışa bağımlı  bir ülkeyiz. Ülkemizde yatırım yapacak bu firma ile bu alandaki dışa bağımlılığın  azalacağını düşünüyoruz. Yatırımın büyüklüğü 5 milyon dolar civarında olacak genellikle de tenkil personel çalışacak. Şuan segmen ve kartopu firması ile birlikte 2. Etapdada yerimiz kalmadı. Başvuru yapan ve yer talebinde bulunan 20 firma daha var, ne yazık ki onlara bu imkanı sunamayacağız yerimiz bitti. 

Yerler Bitti İkinci Bir Alan Aranıyor 

Tekrar 2. OSB ile ilgili bu sabah sayın valimizin başkanlığında 2.bir OSB yeri oluşturmak için toplantı yaptık ve daha önce belediyemizin teklif ettiği yerlerde, yerlerin sulanabilir arazi olması sebebiyle ve aynı zamanda Kütahya sınırlarına taşması sebebiyle sorunlar vardı. O sorunları çözmek  de toplantının asıl amacı, olumlu sonuçlar pek alamadık ama ilgili kurumların teknik elemanları ve birim amirlerinden kurulu komisyon Cuma günü tekrar ilçemize gelecek beraber 2. OSB olarak nereler olabilir onları değerlendireceğiz. Çünkü bölgemiz ciddi anlamda talep alıyor.Bizim bütün talepleri karşılamamız lazım. . İlçemizin yatırım almasını istiyorsak 2. OSByi mutlaka oluşturmamız lazım. Bu anlamda bizlerde seferber olmaya çalışıyoruz, gayret göstermeye çalışıyoruz, inşallah muvaffak oluruz, inşallah Tavşanlı’nın da büyümesin kalkınması devam eder,  işsizlik sorunu olmayan güzel güzide bir ilçe haline dönüşür.” Diye konuştu. 

Pakistanlı İş AdamıRiazAhmed de gördükleri misafirperverliğe teşekkür etti, yatırımları hakkında şu bilgileri verdi. “Pakistan’ da ilaç üretimi yapıyoruz ve iki ortağız ve Türkiye’de birlikte şirket kurduk ve Türkiye de yatırım yapma kararı almamızın sebebi de hızlı gelişen ve son çeyrekte de en hızlı büyüyen ülkelerden biri olması önemli bir katkı. Tavşanlı’daki yetkililerinde kendilerine göstermiş oldukları sıcak yaklaşımın çok etkili oldu. Burada gösterilen itimat ve özenin yatırım yapmamız açısından önemi büyük. Bu davranışlarından çok memnun kaldık eğer Türkiye de yatırım yaparsak diğer ülkelere yapmış olduğumuz ihracatı buradan da yapmayı düşünüyoruz. Genel mana da ilaç sektöründe bir yatırım olacak bu. İnşallah en başta Tavşanlı sonra Kütahya ve ülkemiz açısından şöyle bir dönemde gerçekleşmesi de büyük bir önem taşıyacak. Protokolü imzaladıktan sonra fabrikanın inşaatına hemen başlayacağız.” Dedi. 

Kütahya Milletvekili Prof. Dr.  Vural Kavuncu da  “Tavşanlı organize sanayi bölgemiz giderek daha fazla önem görüyor, ekonomik avantajları ve yol sütü olması ve şu andaki önceliği nedeni ile büyük taleple karşı karşıyayız. Artık seçici olmak zorundaki, orta ve ileri teknoloji anlamındaki endüstri ihtiyacımız var. Yatırımcıların bu noktadaki ciddiyetini görmek amacı ile Pakistan ziyaretim olmuştu. Pakistan da gittiğimiz yerde ilaç firmalarını fabrikalarını tek tek ziyaret ederek orda da temaslar kurmuştuk, bu da ilişkilerde önemli bir gelişme sağlamıştı. Kurulacak olan fabrika da yüksek tenoloji ürünü ilaçlar üretilecek ilk başta bir kan ürünü ile başlayacaklar, daha sonra buna çeşitli antibiyotikler, biyolojik ürünler dediğimiz son teknoloji ürünleri burada üretmek amacındalar. “ diye konuştu.

Ak Parti Tavşanlı ilçe Başkanı da imza töreni sonunda, her yapılan yatırımın ilçe ekonomisi ve gelişmenin sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu söyledi. Pakistanlı İş Adamı RiazAhmed’in de açıklamasında yerverdiği gibi, yatırımcının güven duymasının  öneminin farkında olarak çalışmalarının süreceğini söyledi. Tavşanlı’nın bir zamanlar, kömür işletmelerinden ve leblebicilikten başka bir alanda faaliyeti hep hayal ettiğini hatırlatarak ; Organize Sanayi Bölgesinde yapılan ve faaliyetleri süren kuruluşların önemli bir değer olduğunu söyledi. Tülek, bu yönde çalışmalarının süreceğini, tarım dışındaki uygun alanların da  değerlendirilmesi için kapsamlı bir çalışmanın süreceğini ifade etti. Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz