17 BİN 172 KİŞİ GELDİ, 20 BİN 393 KİŞİ GİTTİ
10.8.2018 10:28:00
636

Selma Kocabaş Aydın - Kütahya’da 2017 yılında, yine gidenler gelenlerden çok oldu. Kütahya’ya 17 bin 172 kişi göç aldı. 20 bin 776 kişi göç verdi. En çok göç 20-24 yaş grubunda olurken, 5-9, 15-19, 60-64 yaş grubunda gelenler gidenlerden çok oldu.

Tavşanlı’da da 3 bin 102 kişi geldi, 3 bin 578 kişi gitti. 

Araştırmada öğrenci hareketliliği, eğitimleri  konusunda bir ayrıntı yok. Ama görünen o ki; 20- 24 genelde bir insanın yüksek okul ya da üniversite öğrenimini tamamladığı yaş grubu. Ege illeri arasında, gidenleri gelenlerden çok olan iki il Afyonkarahisar ve Kütahya. Bir diğer ilginç ayrıntı ise, Kütahya’dan en çok göç İstanbul, İzmir ve Bursa’ya oluyor, en çok  gelen de  İstanbul, İzmir, Bursa’dan. 

Kütahya her yönüyle yaşama şartları açısından imkanlarla dolu bir il. Ormanları, termal kaynakları, ulaşım açısından konumu ; İstanbul, Ankara, Bursa  ve İzmir’e yakınlığı, yönüyle avantajlara sahip. 

Son birkaç yılda, istihdam çalışmaları kapsamında, İŞ-KUR ile, Tarımsal desteklerle, sanayii bölgeleriyle  mesafeler kaydediliyor. Ancak, bu genç nüfusu tutmak için rakamlara bakılırsa hala yapılacak çalışmalar olduğu görünüyor. 

Genelde bugüne kadar, Üniversiteler ülkemizde, (diğer ülkeleri bilmiyorum, çünkü diğer ülkeler ya da gelişmiş ülkeler genelde sadece parlak yanlarını gösteriyorlar. ) bilinmez anahtarlar veriyorlar. Mezun olan gençler, nasıl üretime adapte olacaklarını bilmeden, diplomalarıyla iş derdine düşüyorlar. Hatta bazen mezun olana kadar,  öyle bir hale getiriliyorlar ki; “mezun ettik ama iş alanı bulacağınızı sanmıyoruz, gene de bir bakın” gibi yüklenmeylehayat savaşına 1-0 yenik atılıyorlar. 

ASLINDA ; BÜTÜN ÜNİVERSİTELERİN FAKÜLTELERİ SENEDE BİR KEZ; “Ülkemizde mezunlarımız nasıl bir donanımla üretime katılabilir? İhtiyaç nedir? gibi bir ortak akıl, bir ortak strateji geliştiremezler mi? 

Çok sayıda meslek odası var. Bu meslek odalarının bütçeleri oldukça kabarık. Odalar, neden kendi mesleklerine katılacak gençlere yol gösterecek, onları da etkin çalışmaya çekecek çalıştaylar yapmazlar? Barolar Birliği acaba, ADALET için, üyelerine, kanun boşluklarından yararlanmak yerine, en adil karar için çalışmayı çalışmak adına çalıştay düzenler mi? 

Mühendisler Odaları, daha çok ihale odaklı olmak yerine, yeni mezunlarıyla, daha iyi daha büyük işlerle ilgili işbirliği çalışması yapmaz mı? 

Çok şey yapılabilir. 2023 HEDEFİ gerçekten çok önemli. Buna ulaşmak için de, her kesin kendi alanında, en iyiyi belirleyip, en iyiyi yapması şart. Tabi ki, en önemli olan konu da, 7’den 77’ye birlik ve beraberlik içinde ortak düşünmek. 

MUTLAKA HER İNSANIN BİR YETENEĞİ VARDIR 

Belki zor, belki zaman alır. Ama iş aynı milli eğitimde 3. Sınıflarda, spor yeteneği belirlenmesi gibi; 

3. sınıflarda genel yetenekler, öğrencilerin kapasiteleri, ilgi alanları da belirlenebilir. Bu ilgi alanlarına göre, yönlendirme yapılabilir. O zaman sınavların da pek anlamı ve gereği kalmaz. Zafer kalkınma ajansınının desteğiyle, mahallelerde, köylerde, ilçelerde, bir tarama ile, işgücü, kişisel talep, taraması yapılarak, bu doğrultuda projeler belirlenebilir. 

Herkese mutlu olacağı seçenekler oluşturulursa, neden insanlar doğduğu şehirden gitsin? 

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılı göç verilerini açıkladı. Manisa Bölge Müdürü Dr. Mehmet Akyol bu verileri değerlendirdi. İşte o sonuçlar: 

TÜİK tarafından açıklanan ADNKS verilere göre 2017 yılında Kütahya; 17 bin 172 kişi göç almıştır. Kütahya; en çok bin 837 kişiyle İstanbul’dan, bin 600 kişiyle İzmir’den ve bin 493 kişiyle Bursa'dan göç almıştır. Kütahya'dan ise aynı dönem içerisinde 20 bin 393 kişi göç etmiştir. Kütahya en çok 2 bin 234 kişi İstanbul'a, 2 bin 200 kişi Bursa'ya ve bin 716 kişi İzmir'e göç vermiştir.

Kütahya’nın net göçü -3 bin 221 kişi, net göç hızı ise binde -5,61 olarak gerçekleşmiştir. Kütahya, Türkiye genelinde en yüksek net göç hızına sahip 57. il olmuştur. Türkiye genelinde binde 20,84 değeriyle en yüksek göç hızına sahip il Tekirdağ olurken, binde -118,97 değeriyle en düşük göç hızına sahip il Bayburt olmuştur. 

Yaş gruplarına göre göç verileri incelendiğinde Kütahya en çok 4 bin 230 kişi ile 20-24 yaş grubundan göç alırken, en az 275 kişi ile 60-64 yaş grubundan göç almıştır. Kütahya en çok 6 bin 455 kişi ile 20-24 yaş grubundan göç verirken, en az 238 kişi ile 60-64 yaş grubundan göç vermiştir.

Kütahya ilçelerine bakıldığında en fazla göç alan ilk 3 ilçe sırasıyla Merkez ilçe (12 309 kişi), Tavşanlı (2 725 kişi) ve Simav (2 315 kişi) olurken, en az göç alan 3 ilçe ise sırasıyla Dumlupınar (164 kişi), Çavdarhisar (194 kişi) ve Pazarlar (236 kişi) ilçeleridir. En fazla göç veren ilk 3 ilçe sırasıyla Merkez ilçe (11 465 kişi), Tavşanlı (3 644 kişi) ve Simav (2 628 kişi) olurken, en az göç veren 3 ilçe sırasıyla Dumlupınar (226 kişi) , Pazarlar (378 kişi) ve Çavdarhisar (457 kişi) ilçeleridir.

En çok göç hareketliliği Merkez ilçede yaşanmıştır. Merkez ilçe, 2017 yılında 12 309 kişi göç almış olup, 11 465 kişi göç vermiştir. Merkez ilçenin net göç hızı binde 3,21 olmuştur. Net göç hızına göre değerlendirildiğinde Kütahya merkez ilçesi hariç tüm ilçeleri aldığı göçe göre daha fazla göç vermektedir.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz