16 Yılda Hayal Gerçek Oldu  Sıra Yeni Hedeflerde
12.2.2018 11:02:00
406

Tavşanlı’da, dinamik yapısıyla kabına sığmayan sanayiesnafının yeni ve güzel bir sanayi sitesi hayalleri ve girişimleri 16 yıl sonra gerçek oldu.

2002  yılından bu yana, Tavşanlı Madeni Eşya sanatkârları odası başkanı, Esnaf kefalet kooperatifi başkanı ve sanayi sitesi kooperatifi Başkanlıklarını sürdüren Yasin Demirci 16 yıldan buyana sürdürdüğü çalışmaları ve sanayi esnafının yeni hedeflerini gazetemize açıkladı. Demirci, sanayinin kendisi için bir okul olduğunu ifade ederek, Tavşanlı’ya, sanayi esnafına ve  ülke ekonomisine katkı sağlamanın yanında ahilik geleneğinin de sürdürülerek, yeni sanayinin gelişmesi için aynı tempoyla çalışmaları sürdürdüklerini anlattı. 

Demirci, 3 birbirinden ayrı düşünülmeyecek kuruluşta 5  dönemdir  Başkanlık görevini ilk günkü heyecan ve gayretle sürdürdüğünü ifade ederek; “ Yorulmadım. Yeni hedeflerin heyecanıyla yenileniyorum. Tavşanlı’ya, Tavşanlı ekonomisine, Tavşanlı esnaflarına, hizmet etmekten gurur ve mutluluk duyuyorum. “ dedi.  

Demirci, bir anlamda 3 kuruluşta 5 dönem Başkanlıkla rekor hizmetiyle ilgili ayrıntıları  şöyle anlattı.  
“İnsan bir şeyi severse yorulmaz, sevdiğimiz iş topluma hizmet etmek. Rabbim diyor ki benim en sevgili kullarım insanlara faydalı olan. Ben ilk önce madeni eşya sanatkarlar odasına Başkan seçildim. 
O sıralar sanayi sitesi   kooperatifinde yönetim kurulundaydım. Madeni eşya sanatkarlar odasına seçildikten sonra; Esnafların gelişmesi ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için, kredilerin, teşviklerin önemli olduğunu, bu desteklerden yeterince istifade edemediklerini gördük.  Hiçbir esnaf arkadaşımız teşvikleri kredileri kedisiyle ilgili olan bilgilere yeterince ulaşamıyorlardı.  
Diğer yanda, sanayi işyerlerinin ve ustalıkların aktarılabileceği ve gelişeceği sistem eksikti. “
Demirci, bu tespitlerinin ardından, esnafın finansman ihtiyaçlarının üretici sanayinin içinden gelen ve sıkıntıları yakından bilen bir  esnaf olarak, esnaf kefalet kooperatifi yönetimine aday olduklarını anlatırken; 
“2002 yılında Ak Parti kurucular kurulunda yönetim kurulundaydım ve  gelecek dönemde ak partideki görevimi,  esnafa hizmet hususunda tam manasıyla bir hizmet verebilme,  sanayi esnafına daha iyi odaklanmak amacıyla, sürdüremedim. Sanayi Sitesi kooperatifinde, Esnaf Kefalet kooperatifinde ve Madeni eşya sanaatkarları odasında, çalışmalarımıza odaklandık.  “  dedi. 
Demirci ; Mevcut işyerlerine, sıkışıp kalmış, sanayi esnafının birbiriyle destek içinde, ahilik geleneklerini sürdürebilecek niteliklerde, hem eğitim, hem dayanışma, hem de ferah modern işyerleri için çabalarını  şöyle anlattı:  
“Esnafımızın güçlü bir sanayiye ihtiyacı vardı. 2 yıl TOKİ’ ye iş yeri yaptıralım diye uğraştık, fakat iki yılımız heba oldu.  Daha sonra, kendi imkanlarımızla yapmak için araştırmaları başlattık.   440 tane iş yerini 2 sene gibi bir zaman içerisinde, TOKİ’nin verdiği fiyatın da çok daha altında yapabileceğimizi gördük.  Belediye başkanımız Mustafa Güler ile  görüştük.Mevcut sanayinin taşınmasının gerekliliğini bilen ve teşvik eden Başkanımız, destek sözü verdi ve elindeki 318  arsayı,belediyeye 80işyeri verilmesi karşılığında bize teslim etti Şuan toplamda 762 tane işyerimiz olacak, bunların 440 tanesini esnafımıza teslim ettik.
Sanayi sitemizi öyle donanımlı hale getiriyoruz ki 4 tane okul projesi ve toplantı salonları, kafeterya gibi bölümler olacak. Ahilik kültürünü yaşatmak ve geliştirmek için külliye tarzında ahi evran camii,düşünüyoruz. Orda çıraklarımıza yemek verebilecek, eğitim alınabilecek şekilde yapacağız. Oraya giren insan her konuda oradan istifade edebilecek. “
Yasin Demirci hizmet dönemi boyunca yaşadığı ve geleceğe dönük hedeflediği çalışmaları da şöyle anlattı.
“Hep şuna inanmışımdır namaz nasıl ibadetse inanlara faydalı olmak için çalışmakta benim gözümde eş değer bir ibadettir. Ben hiçbir insana muhalefet etmeden eksikleri tamamlamaya çalışıyorum. Ticaret odası başkanı Davut Efe’ye   bir dönem muhalefet olmuştum, bizim gurubumuz adaydı. Davut başkan kazandı, iki üç ay çalışmalarına  baktım ki; hakikaten güzel şeyler yapıyor. Yanına gittim ve ona  aynen şu  şekilde söyledim ;Tavşanlı’da taş üstüne taş koymak için bizim üstümüze görev düşerse emrindeyim saat 1-2-3 bende zaman kavramı yok yeter ki Tavşanlı’ya hizmet edecek bir durum olsun. Görülen eksiği kim faydalı bir şeyler yapmak istiyorsa destek olmalıyız, en büyük kaybımız bu.
Yeni projeler olarak sanayi sitemizde bu demiş olduğum dört okul projesi yürütülürken çok önemli bir eksik var.Sanayi sitemizdeki idari binadaki boş odalardan bir tanesini Ticaret odasına ayırdık. Davut başkana söz vermiştik. Ticaret odası da oraya bir hizmet aracı alacak ve ticaret odasıyla beraber Tavşanlı’daki esnafa ne verebiliriz diye gece gündüz kafa yormak için bir gayret içine girdik.Esas önemli projede birlikte hareket tarzı. Birlikte hareket ettikten sonra yapılacak binalar, işler çok basit.
Yeter ki biz birliğimizi beraberliğimizi koruyalım. Sanayinin yollarıyla ilgili çalışmamız sanayinin bitimini bekliyor yollarını komple elden geçireceğiz.
Ben ilkokul mezunu olarak Tavşanlı için yapılacak işlerde bir vebal hissediyorsam önemli yerlerde olan insanlar biz ne destek verebiliriz biz de ne yapabiliriz diye biraz düşünsünler onlardan destek bekliyoruz, onlarında aynı düşünceyle bu memlekete hizmet etmelerini istiyorum. Bunlar olduktan sonra gerisi hayal edilemeyecek noktaya gelecek.
Hedeflerimin en büyüğü ise ahilik kültürü.Bununla ilgili  kaymakam beye fikrimizi ilettik çok uygun gördü. Ahilik kültürü bizim muazzam ve dinamik bir eğitimsistemimiz  olacak.İnşallah bunu yaparsak insanda hem inanç duygusu, hem kültürü,  hem de topluma faydalı olmak için muazzam bir enerji kazanacağına inanıyorum.” 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz